01 Haziran 2009 Pazartesi 00:00
Hac kesin kayıtları başlıyor
Hacca gitmek üzere ön kayıt yaptırıp çekilen kurada asıl olarak belirlenen hacı adaylarının kesin kayıtları 1-12 Haziran tarihleri arasında yapılacak. ~|~

 


Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, kesin kayıt sırası gelen hacı adaylarının kayıt aralıklarıyla tercih ettikleri hac tiplerine göre isimleri internet ortamında yayınlanacak.
Sırası gelen hacı adayları, müracaat ettikleri ilin il müftülüğü hac bürosuna başvurarak, Diyanet'e kayıt yaptırmak istiyorsa "2009 yılı haccı için Diyanet'e kesin kayıt yaptırabilir" belgesi, acente organizasyonlarına kayıt yaptırmak istiyorsa "2009 yılı haccı için acenteye kesin kayıt yaptırabilir" belgesi alacak. Söz konusu belgelerin il müftülüklerince verilmesi sırasında il kontenjanındaki yüzde 60 Diyanet ve yüzde 40 acente oranı korunacak.
Diyanet'in hac organizasyonunu tercih edenler kesin kayıtlarını 'kesin kayıt' formuyla il müftülüklerine yaptıracak. Acenteyle ilgili kayıt belgesi alanlar ise kesin kayıt için yetkili acentelerden birine gidecek.
Kesin kayıt belgesi olmayan hiçbir hacı adayının kayıt işlemi yapılmayacak. Kuraya birlikte katılıp, sırası gelenlerin isimleri, kesin kayıt yaptırabilir belgesine birlikte yazılacak.

Yaşlılar için ek avantaj
Halen kayıt sistemi içinde yer alan ve çekilecek kurada kendisine kesin kayıt sırası gelmeyen vatandaşların en yaşlılardan başlamak suretiyle, kuraya girdikleri yakınlarıyla birlikte, Türkiye genelinde toplam 2 bin kişiye kesin kayıt hakkı verilecek. Bunların tespiti sıra gözetilerek, Başkanlıkça yapıldıktan sonra ilgili müftülüklere bildirilecek.
Dağıtılan kontenjanların belirlenen kayıt süresi içerisinde dolmaması halinde bunlar, kategorilerine göre kura sırası gözetilerek 22-30 Haziran tarihleri arasında doldurulacak.
Kayıt sırası geldiği halde herhangi bir sebeple kaydını yaptırmayanların yerine kayıt yapılabilmesi için kaydını yaptırmayan kişiden veya birinci derecede yakınlarından öncelikle dilekçe alınacak. Bunun mümkün olmaması halinde, bu durum bir tutanakla tespit edilecek, süresi geçtikten sonra müracaat edenlere ise herhangi bir kayıt hakkı verilmeyecek.
Kesin kayıt sırası geldiği halde herhangi bir nedenle kaydını yaptırmayanların kaydı sistemden silinecek, bunlar daha sonraki yıllarda müracaat etmeleri halinde, ilk defa müracaat edecekler statüsünde değerlendirilecek.
KKTC'ye 160 kişilik kontenjan
KKTC vatandaşı olup ilk defa hacca gidecekler için 160 kişilik kayıt izni verildiğinden, bunların kayıtları, ön kayıt ücreti olan 15 TL'de alınmak suretiyle, "müstakil odalı 3. tip hac organizasyonuna" göre 1-30 Haziran tarihleri arasında Din Hizmetleri Müşavirliği'nce yapılacak.

Şehit ve gaziler için özel kontenjan
Şehitlerin daha önce hacca gitmeyen ve müracaat süresi içerisinde kayıt yaptırmış olan anne, baba ve eşleriyle kayıt yaptırmış olan gaziler ve eşlerinden sırası gelmeyenlere, kuraya girdikleri yakınlarıyla birlikte toplam 600 kişiye kayıt hakkı verilecek. Bu durumda olanlardan Başkanlıkça kayıt izni verileceklerin kesin kayıtları, kendileri için ayrılan kontenjan nispetinde, kura sıralaması esas alınarak tercih ettikleri hac kategorisine ait ücreti yatırmaları kaydıyla, il müftülüklerince yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığından emekli olup 2009 yılı haccı için müracaat edenlerden kendisine kesin kayıt sırası gelmeyen 100 kişiye, en yaşlılarından başlamak üzere kuraya girdikleri yakınlarıyla birlikte Başkanlık kontenjanından kesin kayıt imkanı tanınacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137