05 Aralık 2006 Salı 00:00
Haçlı bilinçaltı ve Bardakoğlu'na Haç gülü
Papa'nın camide 'kıyama durma' (!) jestini yücelten Ertuğrul Özkök herhangi bir 'Türkiyeli' kara?cahil için dahi bağışlanamaz dalalet örneğiyle 'Bardakoğlu Haç çıkarabilir mi?' diye soruyor ~|~

Korkunç bir yazı bu... O kadar korkunç ki, yazan kişi, ifadelerinin ne kadar aşağılayıcı ve sahibini aşağılandırıcı olduğunun farkında değil.
Çıkış noktası Bardakoğlu adına bir dergiye gösterilen tepki...
Papa'nın ziyarette bulanacağı Diyanet İşleri Başkanımız'la ilgili, Fatih Sultan Mehmet'in gül kokladığı resimdeki gibi bir fotomontaj yapan dergi eline bir Haç tutturmuş... Başkanlık da bunu esefle karşılamış...
Yazar bundan hareketle, Papa ve Hıristiyanları yüceltip, bizi onların sergilediği jestleri yapacak kadar 'empati' kurma (= kendimizi onların yerine koyma) yeteneğinden yoksun ilan ediyor.

En korkuncu da, 'Şimdi gelin kendimiz için de küçük bir samimiyet testi yapalım' diyerek giriştiği mukayese... Ömrümde bu kadar gülünç bir akıl yürütme örneği sergileyen deli dahi görmedim. Sen camide 'kıyama duran Papa' görüntüsüne hem jest de, hem de o tavırdan 'samimi bir Papa' hükmü çıkar! Bir jesti 'samimi tavır' saymak ile 'Hürriyet, Haçlı kültürüne köleliktir' demek arasında fark ne?
Yoksa yazar 'samimiyet' kavramını dahi bilmiyor mu? Bir işte samimiyet yürekten katılmayı gerektirdiğine göre 'kıyama durmuş gibi yapan' namaza inanmış mı olmaktadır? Ayrıca sol elini sağ elinin üstüne koyan Papa bilinçli veya bilinçsiz, en azından şeklen 'kıyama durmuş' değildir. Kaldı ki 'şeklen' tam da olsa, 'kıyama durmuş gibi yapma'yı samimi bulmak için herhalde 'Hürriyet çalımı içinde cehalet kölesi' olmalı.
Yazar, Bardakoğlu'nun en hoşgörülü din adamlarından biri olarak vurguladıktan sonra 'O bile Hıristiyan sembollerine elini sürmeye cesaret edemiyor' diyor!
Ne ile hükmettin buna?
Dergideki, Haçı gül gibi koklayan Bardakoğlu fotomontajı Diyanet İşleri Başkanlığı'nca esefle karşılandığı için...

Cinayete bakın!
Bu mu Hıristiyan sembollerine el sürmeye cesaret edememek?!
Yazar bir lahza düşünse görür ki, ziyaretle ilgili böyle bir fotomontaj yapmak, 'Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Papa ile görüşerek bu minik Haçlı seferine öpücük konduracak' demek gibidir. Zira ülkede 'Dinlerarası Diyalog'u böyle anlayan nice Müslüman vardır.
Bulunduğu yer itibariyle Ertuğrul Özkök Bey'in bu gaflet ve dalaletinin ağırlığı dayanılır gibi değil. Zira en aptal Türkiyeli, özellikle Türk demiyorum? mesela Bartelomeos dahi bilir ki Haç, Müslümanlar için Hıristiyanlığın simgesinden ibaret değildir. Çan, Hıristiyanlık simgesi olabilir, Kilise olabilir, kardinal külahı olabilir, kutsanmış şarap olabilir, domuz olabilir, hatta mesela sünnetsiz penis bile olabilir ama Haç başka bir şey... Haç, Müslümanlar için 'en azılı İslam düşmanlığı' çağrıştıran simge. Haç'ı ele almak, sözgelimi bir İncil'i alıp okumak değildir. Bir Müslüman din alimi, tahrif edilmiş saydığı İncil'lerden birini alıp öpebilir bile... Zira inanır ki, ne kadar değiştirilmiş olursa olsun o İncil'de de 'Tanrı Kelamı' türünden ifadeler vardır. Nitekim ilahi üslup konusunda az çok inanç, fikir ve hissiyatı olan Müslüman, İncil ve Tevrat'ı okurken onlardaki hangi sözlerin semavi nitelik taşıdığını, hangilerinin insan eliyle sokuşturulduğunu sezer...

Gerçekten korkunç bir yazı olmuş. Bütün kalbimle söylüyorum ki, bu yazıyı, sahibi için bile acı buluyor ve üzülüyorum. Zira bu yazı ancak Türkiye'deki Hıristiyan misyon kolejlerinde edinilebilecek türden 'Haçlı bilinçaltı' ile yazılabilir.

Ömer Lütfi Mete/ Tercüman
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137