23 Mart 2005 Çarşamba 00:00
Haince davranış
Mersin'de Pazartesi günü Nevruz kutlamalarında Türk bayrağının yakılmasına Genelkurmay Başkanlığı, bugüne kadar görülmemiş sertlikte bir açıklamayla tepki gösterdi. Asker bölücülerin bu menfur girişimini 'haince bir davranış' olarak niteledi

En sert açıklama

"Türk milleti, engin tarihinde iyi ve kötü günler görmüş, sayısız zaferler yanında ihanetler de yaşamıştır. Ancak hiçbir zaman kendi vatanında, kendi sözde vatandaşları tarafından yapılan böyle bir alçaklıkla karşılaşmamıştır. Ulusumuzun kendi bayrağının, kendi topraklarında, sözde kendi vatandaşları tarafından böyle bir muameleye maruz kalması, hiçbir şekilde izah edilemez ve mazur görülemez, bu haince bir davranıştır."

TSK yeminlidir!

"Dost ve düşman herkes şunu çok iyi bilmelidir ki ne bu ülkenin bölünmez bütünlüğü ne de bu birlik ve bütünlüğün sembolü olan şanlı Türk bayrağı, asla sahipsiz değildir. Başta yüce Türk milleti olmak üzere, onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri, tıpkı atalarının yaptığı gibi ülkesini ve bayrağını koruma ve kollamaya, bunun için gerekirse kanının son damlasını akıtmaya hazırdır, yeminlidir."

Tarihin sayfalarına baksınlar

Genelkurmay Başkanlığın'dan yapılan açıklamada bölücülere "geçmişte Mehmetçik'ten yedikleri" tokat da hatırlatıldı. Açıklamada, "TSK'nın vakar ve ciddiyetini, sabrını yanlış yorumlayanlara, yanlış hesap peşinde koşanlara Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, vatan ve bayrak sevgisini denemeye kalkışanlara, tarihin sayfalarına bakmalarını öneririz" ifadesi kullanıldı.

~|~ Askerin sabrı taştı

Genelkurmay Başkanlığı, Mersin'de önceki gün bölücü terör örgütü mensupları tarafından Türk bayrağının yakılmasına çok sert bir açıklamayla cevap verdi. Açıklamada, menfur girişim 'haince bir davranış' olarak nitelendi

Genelkurmay Başkanlığı, bugüne kadar yaptığı en sert açıklamayı bölücü terör örgütü mensuplarının önceki gün Mersin'de Türk bayrağının yakmaları üzerine yaptı. Açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, tıpkı atalarının yaptığı gib iülkesini ve bayrağını koruma ve kollamaya, bunun için gerekirse kanının son damlasını akıtmaya hazır ve yeminli olduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "hiçbir değerden nasip almamış bir grup tarafından, insanlığın ortak değeri olan baharın gelişini kutlama adına düzenlenenmasum etkinliklerin, yüce Türk ulusunun sembolü ve her zerresi şehit kanıyla bezenmiş şanlı Türk bayrağına saldırı densizliğinde bulunulacak kadar ileri götürüldüğü" kaydedildi.

En büyük ihanet

Açıklamada, devamla şöyle denildi: "Türk milleti, engin tarihinde iyi ve kötü günler görmüş, sayısız zaferler yanında ihanetler de yaşamıştır. Ancak hiçbir zaman kendi vatanında, kendi sözde vatandaşları tarafından yapılan böyle bir alçaklıkla karşılaşmamıştır. Savaş meydanında vuruştuğu bir düşmanın bayrağına dahi saygı gösteren bir ulusun, kendi bayrağının, kendi topraklarında, sözde kendi vatandaşları tarafından böyle bir muameleye maruz kalması, hiçbir şekilde izah edilemez ve mazur görülemez, bu haince bir davranıştır.

Hem bir ülkenin vatandaşı olmak, havasını teneffüs etmek, suyunu içmek, karnını doyurmak, hem de o ülkenin en kutsal ortak değeri olan bayrağına el kaldırmaya yeltenmek gaflet, dalalet ve hıyanetten başka bir şekilde tarif edilemez.

Vatan sahipsiz değildir

Dost ve düşman herkes şunu çok iyi bilmelidir ki ne bu ülkenin bölünmez bütünlüğü ne de bu birlik ve bütünlüğün sembolü olan şanlı Türk bayrağı, asla sahipsiz değildir. Başta yüce Türk milleti olmak üzere, onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri, tıpkı atalarınınyaptığı gibi ülkesini ve bayrağını koruma ve kollamaya, bunun için gerekirse kanının son damlasını akıtmaya hazırdır, yeminlidir. Onun vakar ve ciddiyetini, sabrını yanlış yorumlayanlara, yanlış hesap peşinde koşanlara Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, vatan ve bayrak sevgisini denemeye kalkışanlara, tarihin sayfalarına bakmalarını öneririz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.