24 Aralık 2012 Pazartesi 12:54
Hak arayışlarının nedeni gelirdeki adaletsizlik
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, son aylarda başta Yunanistan olmak üzere İspanya'da, İtalya'da yapılan geniş katılımlı halk gösterilerine işaret ederek, gösterilerin altında yatan asıl nedenin bu ülkelerdeki gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Haydar Baş, “Eğer halkın taleplerine cevap verilmez ve gelir dağılımında adalet sağlanmazsa dünyanın dört bir köşesinde ve Türkiye'de de bu tip olayların yaşanması kaçınılmazdır uyarısında” bulundu. Arap Baharı konusunu da ele alan Prof. Dr. Haydar Baş, Ortadoğu coğrafyasında meydana gelen olayların Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) mikroplarının ekilmesi için uygun bir zemin sağlandığına dikkatleri çekti.

Adil paylaşım unutuldu
BTP Genel Başkanı, rejim değişikliklerinin görüldüğü Mısır, Libya ve Tunus'ta da halk hareketlerinin devam ettiğine işaret ederek, ortaya çıkan büyük tepkinin arkasında yatan asıl nedenin bu ülkelerdeki gelir dağılımında yaşanan adaletsizlik olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Baş şunları söyledi: “Maalesef dünya adil paylaşım kavramını unuttu. Bir tarafta birisi günde milyon dolar kazanıyor, birisi günde bir dolara talim ediyor. Gelir dağılımında öyle bir dengesizlik var ki bu dengesizlik insanları tahrik ediyor. Her insanın bir talebi, isteği vardır. Eğer bunu verme makamında olan devletse, mutlak suretle bunu vermesi lazımdır. Ha devlet bunu bir yıl geciktirir, iki yıl geciktirir, on yıl geciktirir ama bu talepler gittikçe artar. Fakat baskı rejimlerinde bunların üzeri örtülür. İnsanların içindeki problemler sindirile sindirile külleniyor ama yok olmuyor. O talep cevap bulmayınca işte Tunus'ta ve Mısır'da olduğu gibi patlama noktasına geliniyor.”

Türkiye ne yapmalı?
Halkın taleplerine cevap verilmediği için ABD'de “Yüzde 99, Yüzde 1'e Karşı” sloganı altında kitlesel eylemlerin gerçekleştirildiğini, bu eylemlerin polis baskısıyla sona erdirildiğini, Avrupa'da da başta İtalya, İspanya ve Portekiz ve Yunanistan olmak üzere çok sayıda ülkede yüz binlerin katıldığı protesto gösterileri yapıldığına dikkatleri çeken Prof. Dr. Baş, şunları kaydetti: “Böyle giderse Türkiye'de de bu tip olayların yaşanması kaçınılmazdır ancak ülkemiz bu tarz gelişmelerin önüne geçecek kaynaklara sahiptir. Bizim bilhassa iktisadi açıdan müthiş kaynaklarımız var. Yeraltı ve yerüstü kaynaklarımız var. Bunlar Milli Ekonomi Modeli'mizde yer alan devlet-millet işbirliği ile işletilmeli. Tarım kesiminde çalışanlar sürekli zarar ediyor. MEM'deki ‘tarım kesimi'ne yönelik projeler hayata geçirilmeli. Asgari ücret bizim Milli Ekonomi Modeli'nde olduğu gibi 3 bin TL'ye yükseltilmeli. Ev hanımlarına meslek maaşı verilmeli. Ancak bu tür projeleri mevcut iktidar ile Meclis'teki muhalefet partilerinin hayata geçirmesi imkânsızdır. Bu nedenle Bağımsız Türkiye Partisi'nin işbaşına gelmesi zaruridir.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.