24 Aralık 2011 Cumartesi 00:00
Hakları çiğnenen Türkler

 

Batı Trakya Türkleri Yunanistan'ın baskılarına maruz kalmaya devam ediyor. Müftülerini seçemiyor, ağır yasaklar getirildiği için çocuklarına nitelikli eğitim veremiyorlar. Dahası Yunan hükümeti, zaman zaman Türklerin mal varlıklarına da el koyuyor

~|~
YENİ MESAJ - WITTEN
Türkiye'de AKP Hükümeti, Yunan vakıflarının Hazine'ye intikal etmiş mal varlıklarını azınlıklara iade etmek için özel yasa çıkarırken, yabancı devlet adamlarının Patrik Bartholomeos'u hem de Patrikhane'de ziyaret etmesine müsaade ederek, Patrikhane'nin ekümenik sıfatını kullanmasına ses çıkarmazken, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması için gerekli çalışmalara hız verirken; Batı Trakya Türkleri çeşit çeşit baskıya maruz kalmaya devam ediyor.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, Yunanistan'ın Batı Trakya Türk Azınlığı'nın 'Türk' kimliğini tanımadığını, Yunan devletinin 'Batı Trakya Türk Azınlığı' yerine "Trakya'daki Müslüman azınlık" terimini kullandığını söyledi. Almanya'nın Witten şehrinde açıklamalarda bulunan Başkan Habipoğlu, kolektif olarak Türk olarak tanınmayan Batı Trakya Türk Azınlığı'na ait isminde 'Türk' kelimesi geçen derneklerin kapatıldığını, yenilerinin ise kurulmasına izin verilmediğini söyledi. Habipoğlu, bu konuda Yunanistan'ı haksız bulan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin üç kararı bulunmasına rağmen sorunun bugün de çözülmediğini ifade etti.

Türkler vatandaşlıktan çıkarılıyor
Başkan Habipoğlu, Yunan Vatandaşlık Kanunu'nun eski 19. Maddesi nedeni ile 1955-1998 yılları arasında 'etnik Yunan soyundan olmayan' yaklaşık 60 bin Batı Trakya Türk'ünün Yunan vatandaşlığından çıkarıldığını anlattı. Habipoğlu, vatansız statüsünde olanlar ile birlikte bugünyurtdışında yaşayan ve başka bir ülkenin vatandaşlığını almak durumunda bırakılan Batı TrakyaTürkleri için Yunanistan'ın kesin bir çözüm üretmekten kaçındığını söyledi. Başkan Habipoğlu: Lozan Barış Antlaşması'na göre eğitim ve din alanında özerk bir yapıda olan Batı Trakya Türk Azınlığı'nın bu özerkliğinin 1967 Albaylar Cuntası ile başlayan ve sonrasında da devam eden uygulamalar sonucunda bugün altının oyulduğunu belirtti. Özerk yapının anlaşmada belirtilen şekli ile bugün uygulanmadığını söyleyen Başkan Habipoğlu, bu durumun eğitim ve din alanında çeşitli sorunlar yaşanmasına sebep olduğunu belirtti. Habipoğlu, azınlık eğitiminin düşük kalitede ve modern eğitim araçlarından mahrum olması nedeni ile çocukların iyi bir eğitim vermek isteyen ailelerin çocukların azınlık okulları yerine devlet okuluna göndermek durumunda bırakıldıklarını ifade etti. Din alanında ise Yunanistan'ın azınlık tarafında seçilen müftüleri tanımadığını, yerine devlet tarafından atanan müftüleri göreve getirdiğini söyleyen Habipoğlu, verilen sözlere rağmen bu sorunun çözülmediğini söyledi. Buna ek olarak Habipoğlu, bağımsız adaylar için de geçerli olan yüzde 3 seçim barajı nedeni ile Batı Trakya Türk Azınlığı'nın Meclis'e bağımsız milletvekili göndermesi yolunun kapatıldığını anlattı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.