19 Şubat 2002 Salı 00:00
Halk BTP'yi bağrına basıyor
"Bağımsız Türkiye Partisi'nin ekonomi ile ilgili görüşleri" adlı panele konuşmacı olarak BTP MYK üyesi ve Artvin İl Başkanı Nuri Keskin ve BTP MYK ve Kurucu üyesi aynı zamanda Rize İl Başkanı Lütfullah Dereci katıldı. Paneli BTP Pazar İlçe Başkanı Mustafa Akgün yönetirken, oturumda konuşan misafirlerden Borçka BTP İl Başkanı Mehmet Yurdakul küreselleşmeyi, Rize Merkez İlçe Başkanı Hasan Peçe de AB süreci ve Türkiye'ye dayatmalarını anlattılar.

Konuşmacılardan Nuri Keskin ülkemiz tarımının küresel güçlerin dayatmaları sonucu getirildiği noktayı istatistiki verilere dayanarak anlattı. İzleyicileri hayretler içerisinde bırakan konuşmasında Keskin "Buğdaydan fındığa, çaydan fıstığa, şekerden diğer bütün tarım ürünlerimizin hatta millî dediğimiz, mercimek, nohutun bile artık yok edildiğini, bu ürünlerin büyük paralar karşılığında ithal edildiğini rakamlar vererek" anlattı.

Nuri Keskin, ülkemizin içerisine düşürüldüğü bu vahim durumdan II. Kuvay?ı Milliye hareketinin önderi Prof. Dr. Hayda~|~r Baş Bey'in ortaya koyduğu, orjinal çözüm önerilerini ve tarım projelerini anlattı. Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in görüşlerinin BTP parti programlarına aynen alındığını anlatan Keskin; "Biz bu ülkenin en girift meselelerini en kısa zamanda çözmeye hazırız" dedi. Salonu dolduran yüzlerce Ardeşenli BTP'nin çözüm önerilerini ayakta alkışladı.

Bağımsızlığı sağlayacak yegane program

Panelin 2. konuşmacısı Rize İl Başkanı ve Kurucu üye Sn. Lütfullah Dereci BTP'nin millî ekonomik modelini anlatırken, BTP modelinin, kendi insanımızın emeği, çalışması, bilgi birikimi ve üretimi ile ülkemizin kalkınmasını sağlayacak bir model olduğunu ifade etti. Dereci, parti modellerinin aynı zamanda küresel güçlerle mücadeleyi öngördüğünü ve bu modeli uygulayan hangi ülke olursa olsun kalkınabileceğini, bu münasebetle bu modelin bir alternatif değil bir tez olduğunun altını çizdi. Bugün dünyada bir ekonomik savaşın yaşandığını belirten Dereci, "Hepimiz biliyoruz ki, bu küresel savaştan galip çıkmanın, yani kalkınıp, ekonomik bağımsızlığı sağlayabilmenin yegane projesi BTP projesidir" diye konuştu.

Türkiye'nin problemleri

Dereci konuşmasının devamında BTP olarak Türkiye'nin meselelerini tespit ettiklerini ve çözüm yollarının hazır olduğuna değinirken, Türkiye'nin problemlerini ve çözüm önerilerini şöyle sıraladı;

1. Paranın banka, sermaye piyasası, borsa gibi kurullarda toplanıyor, piyasaya sürülmüyor.

2. Türkiye'deki enflasyon talep değil maliyet enflasyonudur.

3. Dolarizasyona son verilmesi, piyasadaki doların dalgalı kur sistemiyle serbest bırakılmasına son verilmesi, ve TL'ye itibarının kazandırılması gerekiyor.

4. Emisyon hacminin mutlaka genişletilmesi

a. GSMH'nın % 35'i kadar

b. Kayıt dışı mal ve hizmetler için geken meblağ basılarak tedavüle sunulmalıdır.

5. Gerekli uygulanabilir ve millî ekonomik projeler hazırlanarak kalkınma sağlanmalıdır"

Bizi kimse bölemez

Mevcut problemleri çözebilmek için Milli bir duruş ve iktidarın şart olduğunu ifade eden Dereci "Millet, kimliğini devlet, otoritesini ülke, bütünlüğünü kaybetmekle karşı karşıyadır. Ülkemizi etnik gruplara ayırarak bölüp parçalamanın projeleri uygulanıyor. Oysa bu millet tek bir millî kimliğe sahiptir. Laz'ı, Kürt'ü, Çerkez'i kardeştir ve üst kimliğimiz Türk milletidir" diyerek konuşmasını tamamladı. Lütfullah Dereci'nin bu konuşması salonu hınca hınç dolduran izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı.

Ardeşenli âbad oldu

Panele katılan Ardeşenliler, panelden sonra izleniminlerini dile getirirken oldukça heyecanlı ve umut dolu olarak panelden ayrıldıklarını ifade ederken, özellikle gençlerin sunulan çözüm önerilerinden oldukça memnun ve umutlu oldukları gözlendi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100