05 Ocak 2006 Perşembe 00:00
Halk hastanelere akın ediyor...

SON HABER

Ve korkulan oldu.. Kuş gribi Türkiye'de iki can aldı. Mehmet Ali Koçyiğit'den sonra kardeşi Fatma Koçyiğit de bu sabah hayata gözlerini yumdu. Diğer hastaların da durumu kritik. Halk hastanelere akın ediyor.
Kuş gribinden iki kişinin ölmesi dünyanın gözünü de Türkiye'ye çevirdi. İşte yorumlar...
~|~

Van Yüzüncüyıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alınan ve kuş gribi yönünden pozitif bulunduğu belirlenen Fatma Koçyiğit bu sabah yaşamını yitirdi. 
Fatma Koçyiğit'in 1 Ocak'ta hayatını kaybeden kardeşi Mehmet Ali Koçyiğit'in de kuş gribinden öldüğü açıklanmıştı. Koçyiğit ailesinin diğer fertlerinin tedavileri sürdürülüyor. Ancak Hastanede yoğun bakımda tutulan dört çocuktan Hülya ve Ali Hasan Koçyiğit kardeşlerin durumu da kritik.


YYÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, yaptığı açıklamada, yoğun bakım ünitesinde solunum pompasına bağlı olarak tedavisi devam eden Fatma Koçyiğit'in sabah saat 06.30'da hayatını kaybettiğini söyledi. Öner, dün geceden itibaren sağlık durumu kötüleşen Koçyiğit'te tedavi süresi içerisinde bir çok problemlerin ortaya çıktığını belirtti.

Halk hastanelere akın ediyor
Kanatlı hayvanlarını hasta olduğu için kesip yiyen ve yakın temasta bulunanlar Doğubeyazıt'taki Devlet Hastanesi'ne hücum etti. İzdihama yolaçan vatandaşlar karşısında hastanede görevli 5 doktor çaresiz kaldı ve polisten yardım istedi.

Kanatlı hayvan ölüm olaylarının sıkça yaşandığı Iğdır, Kars, Erzurum, Ağrı'da Koçyiğit kardeşlerin ölümü özellikle kümeslerinde hayvan besleyenleri endişelendirdi. Şimdiye kadar hayvanlarını saklayan vatandaşlar, Doğubeyazıtlı kardeşlerin ölmesi üzerine tarım il müdürlüklerini arayarak hayvanlarını gelip almalarını istemeye başladılar. Bunun yanı sıra vatandaşlar en yakın sağlık kuruluşana başvurarak, "Hasta olan tavuğu kestik yedik, bizde de kuş gribi var mı?'' diyenlerin sayısı giderek artmaya başladı.

'Ölen çocuklar tavuklarla oynadı'

Van YYÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, kuş gribinden ölen çocukların ölü tavuklarla birebir temasta bulundukları için hastalığa yakalandıklarını söyledi.
Öner, "bu çocuklar tavuklar öldükten sonra tavuğun kafasıyla oynamışlar, çok yakın temasta bulunmuşlar. Vatandaşlar bu tür durumlarda konuyu tarım müdürlüklerine bildirsinler'' diyerek çocukların anne babalarının neden kuş gribine yakalanmadıklarını açıkladı.

Hastanede hala yedi hastanın tedavisinin devam ettiğini belirten Öner, oluşturdukları kriz masası önlemleri çerçevesinde gerekli hazırlıkları yaptıklarını söyledi.
Hastanelerinde dört vantilatör solunum cihazı bulunduğunu, ancak Sağlık Bakanlığı'ndan dört tane daha cihaz istediklerini kaydeden Öner, tedavisi süren yedi çocuğun sağlık durumlarında bugün genel olarak bir kötüleşme olmadığını, ancak akciğer enfeksiyonunun devam ettiğini kaydetti.
     
'Hülya Koçyiğit solunum cihazına bağlı'
Bu sabah ölen hastanın cenazesinin ailesine teslim edildiğini ifade eden Öner, ''olası bir durum veya çevreden gelecek vakalar için hastanenin çocuk servisini boşalttık. Hastalardan Hülya Koçyiğit'in durumu ağır olduğu için solunum cihazına bağlı. Yusuf Tunç'un durumu ağır ancak onu solunum cihazına daha bağlamadık, şu an için oksijen tedavisi devam ediyor" dedi.
Bütün hastalardan örnekler alındığını belirten Prof. Dr. Öner, örneklerin incelenmek üzere Ankara'ya gönderileceğini söyledi.

Dünyanın gözü Türkiye'deki kuş gribinde

Kuş gribinin Türkiye'de can aldığının kesinleşmesi, dünyanın dikkatini Türkiye'ye çevirdi. Gazeteler, 14 yaşındaki Mehmet Ali Koçyiğit'in "Güneydoğu Asya dışında kuş gribi yüzünden ölen ilk insan" olduğunun altını çizdi.
      
TIMES: "TÜRKİYE'DE KUŞ GRİBİ SANILANDAN DAHA YAYGIN OLABİLİR"
İngiliz Times gazetesi, Türkiye'de Doğu Asya dışında ilk kez bir kişinin kuş gribiyle öldüğünü belirtti. Kuş gribi ile ilgili asıl kaygının, hastalığın insandan insana geçmesi olduğu kaydedilen haberde, Türkiye'deki örneklerin de test için İngiltere'ye gönderileceği aktarıldı. Times gazetesi, Türkiye'de kuş gribi vakalarının tahmin edilenden daha fazla olmasından korkulduğunu da belirtti.
     
TELEGRAPH: "TÜRKİYE, ÇOCUĞUN
KUŞ GRİBİNDEN ÖLDÜĞÜNÜ DOĞRULADI"

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Türkiye'deki çocuğun kuş gribinden öldüğünün doğrulandığını belirttiği haberinde, İngiltere Hükümeti'nin Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiği ifade edildi. Haberde ayrıca, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Türkiye'nin "salgın için bir planı" olduğunu söylemesine karşın VanYüzüncü Yıl Üniversitesi'nden Prof.Dr.
Ahmet Faik Öner'in, "Ülke olarak buna hazır olduğumuza inanmıyorum" dediği aktarıldı.
     
GUARDİAN: "SALGIN AVRUPA SINIRINDA KORKUSU"
İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian ise, Türkiye'deki ölüm ile Güneydoğu Asya dışındaki ilk kaybın yaşandığı ve salgının Avrupa sınırlarına dayandığı korkusunun yayılmaya başlandığı yorumunu yaptı. Ancak gazeteye konuşan Birleşmiş Milletler Kuş Gribi Koordinatörü Doktor David Nabarro, "Bu salgın başlangıcı değil. Salgın, hastalık insandan insana geçtiğinde başlamış demektir" dedi.
     
WASHINGTON POST: "TÜRK ÇOCUK KUŞ GRİBİNDEN ÖLMÜŞ"
Amerika'nın önde gelen gazetelerinden Washington Post, 14 yaşındaki Muhammet Ali Koçyiğit'in kuş gribinden öldüğünün kesinleştiğini belirtti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın, hastalığın insandan insana geçtiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını söylediği belirtilen haberde, Minnesota Üniversitesi'nden Michael Osterholm'ün, "Türkiye'deki ilk kuş gribi kaybının Batı'nın panik duymaması ama dikkatli olması gerektiğinin göstergesi olduğunu" belirtti.
      
NEW YORK TIMES: "TÜRK AİLESİNİN ÜÇ ÜYESİ DAHA KUŞ GRİBİ"
Amerika'da yayınlanan New York Times gazetesi, Türkiye'de önce yalanlanan vakanın kuş gribi olduğunun kesinleştiği belirtildi. Haberde ayrıca Türkiye'de 10 kişinin daha hastanede olduğu ancak o hastaların kuş gribine yakalanıp yakalanmadığının belirsizliğini koruduğu kaydedildi.
     
LE MONDE: "AVRUPA'DAKİ VETERİNER HİZMETLERİ ALARMDA"

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde ise, "Kuş gribinin Avrupa'nın kapısındaki insanlar arasında ilk kurbanları verildi" diye yazdı. Ölen çocukların yaşadığı yörenin Ermenistan'ın sınırına yakın göçmen kuşlar güzergahında bulunduğuna dikkat çeken gazete, Avrupa'daki tüm veteriner hizmetlerinin Ekim ayından bu yana alarm içinde olduklarını yazdı.


Akdağ: "4 kişinin hastalandığı aileden 2'sinde
kuş gribi yönünden pozitif sonuçlar bulduk"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 4 kişinin hastalandığı aileden ikisinde kuş gribi yönünden "pozitif" sonuçlar bulduklarını belirterek, "Hastalığın süreci itibariyle diğer 2 çocuğun da aynı hastalıktan hastaneye geldiğini şu anda varsayıyoruz. Laboratuar sonuçları bunu teyit etmemiş olsa bile" dedi.

Bakan Akdağ, 31 Aralık 2005'te Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nden Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Kliniği'ne aynı aileden 4 hastanın "bir haftadır devam eden yüksek ateş, solunum sıkıntısı" şikayeti ile sevk edildiklerini anımsatarak, 6-15 yaşları arasındaki bu vakaların evlerinde tavuk besledikleri, bu tavuklarla yakın temas içerisinde oldukları ve hastalanan tavukları evin içinde kestiklerinin öğrenildiğini anlattı.

KRİZ MASASI KURULDU http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?sayfa=anasayfa&haberno=9517&tarih=2006-01-05

Bunun üzerine kuş gribi şüphesi ile hastalardan alınan sürüntü numunelerinin tetkik için Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'na gönderildiğini ifade eden Akdağ, "Burada yapılan ayrıntılı analizler neticesinde kuş gribi etkeni tespit edilmemiştir" dedi. Bununla birlikte klinik olarak ağırlaşan ve tedaviye yanıt vermeyen hastaların dikkatle takip edildiğine dikkati çeken Akdağ, şöyle konuştu: "Alt solunum yollarından alınan numunelerin Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'nca yapılan analizleri sonucunda, 4 Ocak 2006 tarihinde hastalardan 3 tanesinin kuş gribi yönünden pozitif olduğu belirlenmiştir. Aynı aileden iki hastada pozitiflik tespit edildi. Bir diğer hastada da şüpheli olmakla birlikte bir pozitiflik tespit edildi."

Hastanede toplam kuş gribi şüphesiyle gelen 6 kişi bulunduğunu, bu numunelerin dün gece pozitif bulunmasının ardından, tetkiklerin Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı'nda tekrarlandığını belirten Akdağ, numunelerin teyit edilmek üzere Çapa Tıp Fakültesi Viroloji Bilim Dalı'na da gönderildiğini kaydetti. Numuneleri hava muhalefeti sebebiyle İstanbul'a karayoluyla göndermek zorunda kaldıklarını ifade eden Akdağ, sonuçların bu nedenle ancak bu saatte belli olduğunu bildirdi. Akdağ, Hıfzıssıhha'nın sonuçlarını Çapa Tıp Fakültesi'nin de doğruladığını belirterek, "İki numunede pozitiflik tespit edildi, üçüncü vakanın şüpheli durumu da devam etti. Bu numuneler doğrulanmak üzere Dünya Sağlık Örgütü'nün Londra'daki referans laboratuarına kuryeyle gönderilmiştir" dedi. 

UZMAN HEKİM TAKVİYESİ http://www.yenimesaj.com.tr/index.php?sayfa=anasayfa&haberno=9514&tarih=2006-01-05

Özellikle kanatlılarla birinci derecede temas eden kişiler açısından hijyenik kurallara uymanın öneminin burada ortaya çıktığını belirten Akdağ, "4 kişinin hastalandığı aileden 2'sinde pozitif sonuçlar bulduk. Hastalığın süreci itibariyle diğer 2 çocuğun da aynı hastalıktan hastaneye geldiğini şu anda varsayıyoruz. Laboratuar sonuçları bunu teyit etmemiş olsa bile" diye konuştu.

Akdağ, Doğubeyazıt'ta, insanlarla ilgili bir karantinanın kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi. Recep Akdağ, bir gazetecinin "Kuş gribiyle ilgili ilaç stoğunda sıkıntı var mı?" sorusu üzerine, ilaç stoğu konusunda bir sıkıntı bulunmadığını belirtti. Akdağ, bir başka gazetecinin "Hastalar hastaneye geldikleri andan itibaren kuş gribi tedavisi gördü mü?" sorusuna, "Hastalar hastaneye yatırıldığı ve kuş gribinden kuşkulanıldığından itibaren kuş gribi tedavisi görmektedirler" yanıtını verdi.

Eker: "Birkaç yerden daha kuş gribi ihbarı aldık"

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Doğubeyazıt'ta görülen kuş gribi vakasıyla ilgili olarak, "Karşı karşıya olduğumuz, önemli bir sorundur. Millet olarak el birliği içinde olmamız, paniğe kapılmadan, soğukkanlılıkla bütün tedbirleri alıp bunları uygulamamız ve takip etmemiz gerekiyor" dedi.

Bakan Eker, beraberindeki uzman ekiple Van'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, bölgedeki valilerle geniş çaplı bir durum değerlendirmesi yapacaklarını ve alınması gereken tedbirleri görüşeceklerini belirterek, atılması gereken adımların bu toplantıdan sonra uygulamaya konulacağını bildirdi.

Manyas'ta görülen kuş gribi vakasının ardından bütün Türkiye'de sürekli tarama yaptıklarını anlatan Eker, "Bu hat, Kuzey Doğu Anadolu'daki göç yolu ikinci bir yol... Buralarda da olabileceğine dair şüphemiz vardı ve maalesef tahmin ettiğimiz gibi orada da çıktı" diye konuştu.

Bakan Eker, yeni yeni toparlanmaya başlayan tavukçuluk sektörünün durumdan nasıl etkileneceğinin sorulması üzerine de "Bu bir sorundur. Karşı karşıya olduğumuz, önemli bir sorundur. Bizim burada millet olarak el birliği içinde olmamız, paniğe kapılmadan, soğukkanlılıkla, bilimin gerektirdiği, sağlık teknolojisinin gerektirdiği bütün tedbirleri ciddiyetle alıp uygulamamız ve takip etmemiz gerekiyor"dedi.

Eker, hastalığın görüldüğü başka yerler olup olmadığının sorulması üzerine de "Birkaç yerden daha ihbar aldık. Oralarda da tedbirleri alıyoruz, itlaf yapıyoruz, dezenfeksiyon yapıyoruz. Yani bir ihbar aldığımızda orada sanki kuş gribi varmış gibi tüm uygulamaları yapıyor, tüm tedbirleri alıyoruz. Kesin laboratuvar teyidi gelince, tedbirleri geçici olmaktan çıkarıp kalıcı hale getiriyoruz. Şu anda o bölgede yine birkaç yerde, birkaç mihrakta daha var. Laboratuvar teyidi alınmış 1-2 tane yer daha var"şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.