20 Mart 2007 Salı 00:00
Halkbank'a dair tehlikeli planlar
Sevgili dostlar, Halk Bankası ile ilgili 'blok mu' satılsın, 'bir kısmı halka mı arz edilsin' tartışması devam ederken, son günlerde 'konu hakkında' havuzumuza hoş olmaya haberler düşmeye başladı. ~|~


Yabancı bankalar özellikle talip olan iki tanesi yüzde 100'ü blok satılırsa çok pahalı olacağı için, kontrolü kaybetmeyecek şekilde mümkün olan en fazla hissenin halka arz edilmesini ve kontrol payının blok satılmasını istiyorlarmış... Peki sakıncası ne? Bu istekte iki gizli detay var; 1? Halka çok yüksek fiyattan arz yapılamayacağı içi blok olarak alacakları pay için de fazla para ödemeyecekler, 2? Sadece kontrol hissesini alarak geri kalanı halka taşıtıp, ilk adımda ceplerinden fazla bir para çıkmayacak.
Sevgili dostlar, umarım bu planlar doğru değildir. Bu noktada 'ucuza kapatma' planları yapanlara 'engel' olması açısından birkaç tespit yapmak ve detaylandırmak istiyorum.

Halk Bankası neden önemli?
Maddeler halinde sıralayalım;
? Kurulmasının temelinde Atatürk'ün 'Küçük esnafa ve büyük sanayi erbabına muhtaç oldukları kredileri kolayca ucuza verecek bir teşekkül vücuda getirmek fikri vardı. Bu gerçek ışığında 1933 yılında çıkarılan 2284 sayılı Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu ile Türkiye Halk Bankası'nın kuruluş süreci başladı.

? Sistemde küçük kredi sorununu merkezden yönetecek bir Halk Bankası'nın ve bu bankanın uygun gördüğü yerlerde asli fonksiyonu üstlenecek olan Halk sandıklarının kurulması öngörüldü. Bu noktada hemen soralım: Halkbank'ın 'blok olarak' özellikle yabancı bir bankaya satılması yukarıda tarif edilen 'ruha' uygun mu?

? Bankaya 1992 yılında bütün aktif ve pasifleriyle birlikte Türkiye Öğretmenler Bankası T.A.Ş. (Töbank), borç, alacak, mevduat ve taahhütleriyle de 1993 yılında Sümerbank ve 1998 yılında Etibank devredildi.

? Emlak Bankası faaliyetlerini yürütemediği gerekçesiyle T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'ye devredildi, 12.11.2001 tarihinde Türkiye Emlak Bankası'nın 96 şubesi ise, personeli ve bilançosuyla birlikte T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'den T. Halk Bankası A.Ş.'ye devredildi.
? 2004 yılının ikinci yarısında Pamukbank T.A.Ş., T. Halk Bankası A.Ş.'ye devredildi, devir işlemleri ise 17.11.2004 tarihi itibarıyla tamamlandı.

? 2001 krizinin ardından finansal yeniden yapılandırmaya tabi tutulan bankada 5.5 yıllık dönemde krediler yüzde 679, özkaynaklar ise yüzde 234 arttı...

? 2001'de 1 milyar 174 milyon YTL olan ban? kanın toplam kredileri, 2006 Temmuz sonuna gelindiğinde 9 milyar 142 milyon YTL'ye çıktı...

? Bankanın 943 milyon YTL düzeyinde bulunan özkaynakları da 3 milyar 148 milyon YTL'ye yükseldi. Aynı dönemde 15 milyar 349 milyon YTL düzeyinde olan toplam aktifler 31 milyar 784 milyon YTL'ye çıkarken, burada yaşanan artış da yüzde 107 olarak ölçüldü...

? Toplam mevduat artışı ise yüzde 149 olarak hesaplanırken, bankanın mevduatı 10 milyar 238 milyon YTL'den 25.5 milyar YTL'ye yükseldi...

? 555 şube ve 6,4 milyon müşterisi ile şube ağı açısında Türkiye'nin 4'üncü büyük bankası unvanına sahip bankanın, özellikle küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) ve esnaf kredilerinde uzmanlığı bulunuyor...
Sonuç: Halk Bankası diğer bankalar gibi değerlendirilemez. Bu bankanın içinde Türk ekonomisinin 'DNA'sı var ve bu banka hepimizin. Bugüne kadar birçok bankamız satıldı ama hiçbiri diğerine üstünlük sağlayabilecek bir gelişme göstermedi. Bu açıdan bakınca Halk Bankasını alanın sağlayacağı üstünlük ve ülke ekonomisinin kodlarını ele geçirmesi gibi detaylar bankamızı 'çok daha değerli' hale getiriyor. Sizlerden tek bir ricam var; destek olun, malımıza sahip çıkalım. Hem bizim olan bizim kalsın hem de 'banka amacına uygun işlemeye ve küçük esnafın kalbi olmaya' devam etsin.

Yiğit Bulut

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137