04 Nisan 2005 Pazartesi 00:00
HALKI ABD İSYAN ETTİRDİ
Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Akayev, ülkesinde 24 Mart'ta yaşanan halk ayaklanmasının ABD imzası taşıdığını vurguladı

-Halkı Amerika kışkırttı

Kırgızistan'ın devrik devlet başkanı Askar Akayev, olaylarda Bişkek'teki Amerikan büyükelçisinin rolü olduğunu belirtti. ABD'nin Bişkek Büyükelçisi Steven Young'ın bir raporunun internette yayımlandığını belirten Akayev, "bu raporda Kırgızistan'dayapılan devriminin bütün ayrıntılarının ve uygulamalarının olduğunu" kaydetti ve "raporda ne yazıldıysa, o gerçekleşti" dedi.

-Yoksulluk sebep değil

"Batı bizi (Orta Asya Cumhuriyetleri liderleri) kan emici diktatörler olarak gösterdi. CIA'nin bağımsız medyayı destekleme merkezi vardı. Bu merkez Amerikalı ünlü Freedom House Derneği tarafından yönlendiriliyordu" diyen Akayev, yoksulluğun tüm eski Sovyet Cumhuriyetleri'nde hüküm sürdüğüne işaret etti.

Kırgızistan'ın devrik devlet başkanı Askar Akayev, 14 yıllık bağımsızlıklarında Türkiye'nin "muazzam" desteği olduğunu belirterek, Türkiye'den Kırgızistan'ın rehabilitasyonu ve ekonomisinin yeniden yapılanmasına yardımcı olmasını istedi. Bütün dünya medyasının röportaj için başvurduğu Akayev, Rusya Birinci Kanal ve BBC'den sonra Anadolu Ajansı'na (A:A) demeç verdi. Basın sekreteri aracılığıyla A.A'nın Moskova temsilciliğini arayan Akayev, Türk medyasına özellikle konuşmak istediğini belirtti. A.A muhabirini Türkçe "Merhaba" diyerek karşılayan Akayev, demecini Moskova dışında kendisine tahsis edilen güvenlikli bir villada verdi.

Olaylar hızlı gelişti

Askar Akayev, 24 Mart'ta, Kırgızistan'da olaylar başlayınca Türkiye'deki yetkililerle temas kurma şansının olup olmadığı sorusuna, ''Ne yazık ki olmadı. Sayın Ahmet Necdet Sezer ve Sayın Süleyman Demirel ile çok iyi ilişkilerim var, ama ne yazık ki onlarla temas kurma şansım olmadı. Türk kardeşlerime ilk defa seslenme şansı bulmaktan son derece memnunum. Hiç temas şansım olmadı. Çünkü olaylar öyle hızlı gelişti ki..." cevabını verdi.

-Bundan sonraki planları

Kırgızistan'ın devrik devlet başkanı Akayev, bundan sonraki planları ve ülkesinin geleceği konusundaki tahminlerine ilişkin şunları kaydetti: "Planlarım ülkemin tekrar anayasal çerçeveye dönmesine yardım etmek. Bu yüzden önümüzdeki devlet başkanlığı seçiminin parlamento seçimleri gibi adil ve şeffaf olmasına yardımcı olmak istediğimi açıkladım. Böylece ülkem meşru yeni bir devlet başkanına sahip olabilir. Bu yüzden istifa etmeye hazır olduğumu açıkladım ki yeni devlet başkanı tamamen anayasaya göre seçilsin. Güvenliğim garanti edilirse Bişkek'e dönüp istifa etmeye hazırım."

-Muhalefet birbirine düşebilir

Akayev şöyle devam etti: "Muhalefet bir yıl içinde başka bir darbe girişiminde bulunabilir. Mevcut iktidardakiler, şimdi kendi muhaliflerine sahip olacaklar. Ülkem ve halkım için uzun dönemli ve istikrarlı bir hükümettemenni ediyorum. Bu yüzden ülkedeki durumun anayasal çerçeveye girmesine yardımcı olmaya çalışıyorum.

Bütün bu gelişmelere neyin sebep olduğu sorusuna Akayev, "Benim için bir yargıda bulunmak zor" diyerek, şunları kaydetti: "Batı bizi (Orta Asya Cumhuriyetleri liderleri) kan emici diktatörler olarak gösterdi. Dolayısıyla bu konuda yargıda bulunamam, ama ben gerçekten ülkemin demokratik bir yörüngeye oturması için çalıştım. Basın özgürlüğü vardı. CIA'nin bağımsız medyayı destekleme merkezi vardı. Bu merkez Amerikalı ünlü Freedom House Derneği tarafından yönlendiriliyordu. Biz demokrasi ve özgürlüğün önceliğimiz olduğunu düşünüyorduk. Ancak bu darbe... Ben bunu, iktidarın anayasayaaykırı şekilde ele geçirilişi olarak görüyorum. Kesinlikle demokratik bir şekilde olmadı. Bu kesinlikle demokratik bir devrim değil."

-ABD Büyükelçisi baş aktör

Akayev, olaylarda Bişkek'teki Amerikan büyükelçisinin rolü olduğu yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, "kendisinin sadece Bişkek'te iktidarın anayasaya aykırı şekilde ele geçirilişinden bir hafta önce meydana gelen bir olguyu ortaya koyduğunu söyledi. ABD'nin Bişkek Büyükelçisi Steven Young'ın bir raporunun internette yayımlandığını belirten Akayev, "bu raporda Kırgızistan'dayapılan devriminin bütün ayrıntılarının ve uygulamalarının olduğunu" kaydetti ve "büyükelçinin bu konuda kendisine ne yazılı ne de sözlü bir açıklamada bulunduğunu" ifade etti.

~|~ Olayları önceden hissedip hissetmediği ya da bilgisinin olup olmadığı sorusuna Akayev, şu cevabı verdi:

"Hissettim ve Kırgızistan'da bir Kadife Devrim yapılacağı yolundabilgi de ulaşmıştı bana. Hatta bu devrimin adının 'Lale Devrimi' olacağı bilgisi de ulaşmıştı bana. Çünkü Kırgızistan'da laleler mart ayında açmaya başlar. Ben de bu konuda önceden yaptığım açıklamada, ülkemizde bir 'Kadife Devrim'in ancak anayasaya aykırı şekilde olabileceğini söyledim. Bu konuda uyarıda bulundum. Olaylar aynen söylediğim gibi çıktı."

Yoksulluk etkili olmadı mı?

Ülkesinde ve tüm Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde yoksulluk olduğunu belirten Akayev, "BDT ülkeleri içinde ekonomik durumu en kötü olan ülke Kırgızistan'dır diyemem. Aksine, biz başarılı sosyal ve ekonomik reformlar uyguladık. Sosyal piyasa ekonomisini kurabilen tek ülke biziz" dedi. Ülkede yoksulluğun azaltılması için çok kapsamlı bir reform programı uyguladıklarını söyleyen Akayev, "Sadece bir örnek vereyim: Paris Kulübü üyeleri 3 hafta önce toplandı. BDT ülkeleri içinde sadeceKırgızistan'ın borcunun yüzde 60'ı affedildi. Ülkede son 5 yıldaki ekonomik büyüme göz önünde bulundurulursa Kırgızistan önemli bir oranda yoksulluğu azalttı" diye konuştu. Akayev, şunları kaydetti: "Kırgızistan'da yaşananların sosyo?ekonomik yönü yok. Bu batı medyasının yorumladığı gibi sosyal bir devrim değildi. Bu sadece muhalefetin iktidarı ele geçirme planıydı. Bu batının çifte standardının açık bir örneğidir. Anayasa karşıtı bir darbenin tüm eski Sovyet cumhuriyetlerinde çifte standartlı bir şekilde hoş görülmesidir. Bunu tekrar vurgulamak istiyorum. Kırgızistan'da yaşananlar kesinlikle demokrasiyle ilgili bir şey değildi."

"Kırgızistan anavatanım" diyen Akayev, anayasal düzen kurulduğunda ve meşru bir iktidar kişisel güvenliğini garanti ettiğinde ülkesine döneceğini kaydetti. Bunun Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi kurumlar tarafından da teyit edildiğini hatırlatan Akayev, şöyle devam etti: "Belli çekincelerle seçimlerin meşru olduğunu açıkladılar. Bu arada, Türk kardeşlerimiz de AGİT misyonunun üyeleriydi. Kendileriyle de görüştüm. Parlamento seçimlerinde kaybedenler 30 Ekim'de yapılacak devlet başkanlığı seçimini de kazanamayacaklarını fark ettiler. Muhalefet liderleri başarısız oldu ve tüm ulusal seçimleri kaybedecekleri ortaya çıktı. Bu yüzden darbe yolunu seçtiler. Darbeden hemen sonra seçim sonuçlarının iptalini istediler. Sonra da devlet başkanının istifasını istediler. Ben de tüm halk tarafından devlet başkanı olarak seçildiğimi açıkladım ve referandum düzenlemeyi önerdim. Referanduma karşı çıktılar."

24 Mart'ta ne oldu?

24 Mart günü için herhangi bir planının olmadığını belirten Akayev, "Bana Gürcistan ve Ukrayna'daki gibi demokratik gösteri yapmak istediklerini söylediler" dedi.

Aralarında suçluların da bulunduğu 10 bin iyi eğitimli genç getirdiklerini söyleyen Akayev, bunların arasında Oş, Celalabad gibi yerlerde yönetimi zor kullanarak ele geçirme konusunda deneyimli olan kişilerin olduğunu ifade etti ve şunları kaydetti: "Gösteride hemen hükümet binasına saldırdılar. Bu sırada çalışma odamdaydım. Binayı baskından yarım saat önce terk ettim. Çalışma arkadaşlarımla görüş alışverişinde bulundum. Basın sekreterimi çok kötü bir şekilde dövdüler. Yardımcımın kafasını kırdılar. Yardımcım yoğun bakımdan daha yeni çıktı. Ulusal korumaların komutanını çok kötüdövdüler. Özel servis bana devlet başkanının güç kullanılarak görevinden alınacağı bilgisini vermişti. Silahlara başvurmam, sivil savaşın başlangıcı olurdu. Ben de ülkeyi bir süre terk etme kararı aldım. Benim kararım Rusya'ya gitmekti. Uçuş rotam konusundaki detaylar hakkında konuşmak istemiyorum."

Son talimatı

Akayev, son talimatının ne olduğu sorusuna, "Son talimatım İçişleri Bakanı General Yuşebayev'e hiçbir şekilde silah kullanmaması oldu. Ben iktidarı sürdürmek için bir damla kana bile değmeyeceğine inanıyorum. Benimle birlikte olan herkes beni destekledi" cevabını verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.