24 Haziran 2006 Cumartesi 00:00
Halkı düşünen yok
Bugüne kadar "yüksek faiz/ucuz döviz"e dayalı düzen içinde "sanal bir ucuzluk ve istikrar" sağlanmıştı. Sanal ucuzluk ve sanal istikrara dayalı düzenin sürdürülemez olduğu konusundaki uyarılar dikkate alınmadı. Saadet zinciri koptu. ~|~
Şimdiki çabalar, düzeni sürdürebilmek arayışında (1) Döviz kaçışını engellemeye (2) Döviz girişinin eskisi gibi devamını sağlamaya dönük çabalardır.
Döviz kaçışını önlemek, döviz girişini sürdürmek için Merkez Bankası faizi yükseltti. İşe yaramadı. Kullanılmaması gereken, elindeki son silahı ateşledi. İşe yaramadı. Merkez Bankası'nın "rolünü çalan" TMSF bir günde 450 milyon doları 1.60 YTL'den yabancı bankalara sattı. Bir saat sonra dolar fiyatı 1.67 oldu. (Satan kaybetti. Alan kazandı).

Dün sabah da Maliye Bakanı, Türkiye'ye döviz getirerek bono satın alacak yerlilere, yabancılara vergi muafiyeti ilan etti. Türkiye'den devlete borç vereceklerin faiz gelirinden ödeyecekleri verginin oranını yüzde 10'a düşürdü.
Bütün bu çabalar, sürdürülemeyeceği belli olan düzeni ayakta tutmaya dönük çabalardır.

İyi de bu düzen nasıl bir düzen? Kime kazandırıyor, kimi eziyor?
Yüksek faiz ve ucuz döviz düzeninde, dövizini ucuz bozduranın kaybı yok. Ucuz bozduruyor ama yüksek faiz alıyor. Önemli olan paçal (toplu) getirinin yüksekliği.
Bu düzende ucuz dövizi, ithal malını ucuz ucuz satın alan kullanıyor. Ucuz dövizin fiyat farkı olan yüksek faizi, KDV ve ÖTV artışlarını sineye çeken halkımız ödüyor.
Merkez, düzen değişmesin diye faizi artırdı ya... Artan faiz, bütçedeki faiz yükünü büyütecek. Bütçedeki faiz gideri artınca, bütçeye gelir bulmak için KDV ve ÖTV gibi vergilere zam gelecek. Faturayı halkımız ödeyecek.

Merkez döviz tanzim satışı yaptı ya... TMSF, "Merkez Bankası'ndan rol çalarak elindeki dövizleri ucuz satıyor ya... O dövizler hangi parayla alındı? Borçlanılarak alındı. O dövizlerin borç faizini kim ödüyor? Halkımız. Ucuz satıldığında zarar kimin? Halkımızın.
Dün sabah Maliye Bakanımız "çok önemli hükümet kararları"nı açıkladı. Bu kararlar kimi hedef alıyor? Halkımızı mı? Hayır, yurtdışı yerleşikleri. Açık anlatımıyla, yurtdışından para gönderecek bıyıksız ve kara bıyıklı yabancıları. "Aman. Gücenmesinler. Döviz göndersinler. Onlardan 5 kuruş vergi alırsak namerdiz!" Yerlilerden devlete büyük miktarlarda borç verecek sermaye sahiplerinin vergisi de yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürülüyor.

Ya halkımız? Ya küçük tasarruf sahipleri? Ya borsada, bonoda oynayacak kadar paraları olmayanlar. Onların bankalardaki mevduatından yüzde 15 faiz kesintisi devam edecek. Onlar seslerini çıkaramaz. Çıkarsalar ne yazar?
İyi de... Bu ne çarpık bir vergi kararı... Sabahtan akşama kadar alın teriyle para kazanan emekçinin ücretinin yüzde 15, yüzde 20'si vergiye gidecek. Parasını Hazine'ye borç verenin faiz kazancından sadece yüzde 10, yurtdışı yerleşiklerin faizinden yüzde sıfır vergi kesilecek! Adaletin bu mu, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Sayın Maliye Bakanı?
Sayın okuyucularım, sayın halkım... Dikkat buyurunuz... Büyük Türk büyükleri için ekonomi denilince, faiz fiyatı, döviz fiyatı, hisse senedi fiyatı, yabancı yatırımcı öne çıkıyor...
Bu ülkede yaşayan 72 milyon insanı hatırlayan yok... Saadet zincirinin kopması düzenin ayakta kalamayacak hale gelmesi halkı nasıl etkiliyor? Nelerin fiyatı artıyor? Bu fiyat artışları halkı nasıl ezecek? Piyasalar ne durumda? Çiftçinin, esnafın, sanayicinin hali nedir? İşsizler ne yapıyor? Allah için bir kişi de bunlardan söz etsin.

Güngör Uras/ Milliyet
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.