29 Kasım 2004 Pazartesi 00:00
Halkımız affa karşı

Türk halkının yüzde 75'i suç işlemeyi teşvik ettiği için "af kanunu"na karşı çıkıyor. Halkımız aynı zamanda cezaevlerinin 'suç okullarına' dönüştüğü fikrinde

Af konusunda yapılan bir anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Milletvekillerinin de aralarında bulunduğu katılımcılar, yolsuzluk ve devlet aleyhine işlenen suçların affedilmesine karşı çıkarken, düşüncenin ifade edilmesinden kaynaklanan suçların affedilmesinden yana olduklarını bildirdiler.

Af konusunda yapılan bir anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Milletvekillerinin de aralarında bulunduğu katılımcılar, yolsuzluk ve devlet aleyhine işlenen suçların affedilmesine karşı çıkarken, düşüncenin ifade edilmesinden kaynaklanan suçların affedilmesinden yana olduklarını bildirdiler.

Türkiye Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde yüksek lisans öğrenimi gören, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde Emniyet Amiri olarak görev yapan İbrahim Hakkı~|~ Seydioğulları, "Türkiye'de Ceza Afları ve Afların Toplum Üzerindeki Etkileri: Ankara'da Af Konulu Anket Çalışması ve Analizi" adı altında bir tez hazırladı. Ankete Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan çeşitli rütbede polisler, Ankara Adliyesi'nde görev yapan savcı ve hakimler, Ankara Barosu'nda görev yapan avukatlar, 3 Kasım 2002'de seçilen 22. dönem milletvekilleri, Ankara Ulucanlar Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlüler ile vatandaşlardan oluşan bin 300 kişi katıldı.

Cezalar caydırıcı değil

Suç işleyenlerin "Nasıl olsa ben de affedilirim" güvencesi ile hareket edip etmediklerine ise anket formu dolduranların yüzde 66.4'ünün katıldığı belirlendi. 'Suçlara öngörülen cezaların caydırıcı olmamasının suça neden olduğu' varsayımına katılımcıların geneli yüzde 72.7 ile onay verdi.

"Ülkemizde birçok cezaevi suç işleme yöntem, biçim ve tekniklerinin öğrenildiği 'suç okulları' haline gelmiştir" şeklindeki düşünceye ankete katılanların yüzde 73.3'ü iştirak etti.

Halkın yüzde 75'i affa karşı

"Yeni bir af yasasına göstereceğiniz ilk tepki ne olur?" şeklindeki soruya katılımcıların yüzde 36.7'si 'öfke duyarım', yüzde 11.6'sı 'onaylarım', yüzde 37.9'u 'onaylamam', yüzde 7.9'u 'sevinç duyarım', yüzde 5.9'u ise 'umursamam' cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 65.2'si düşüncenin ifade edilmesinden kaynaklanan suçların affedilmesinden yana tavır koyarken, milletvekillerinde yüzde 90.9, avukatlarda yüzde 85.2, tutuklu ve hükümlülerde yüzde 44.1, vatandaşlarda ise yüzde 79.9 olarak

gerçekleşti. Ankete katılanların yüzde 78.1 aftan yararlananların yeniden suç işleyeceğini belirtirken, affın cezaların caydırıcılığını önlediğini düşünenlerin oranı yüzde 84.5 oldu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100