10 Ekim 2001 Çarşamba 00:00
Harçlara süper zam geliyor
Öğrenim ve harç (katkı payı) kredileri ile ilgili sistemi yeniden düzenleyen kanun tasarısı taslağı, bu alanda köklü değişiklikler getiriyor. YÖK Kanunu'nda yapılacak değişikliklere ilişkin hazırlanan ve Bakanlar Kurulu'na sunulan taslağın yasalaşması halinde hem üniversite öğrencilerinin ödeyeceği harç miktarları artacak, hem de bugün Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca (YURTKUR) kullanılan birçok yetki üniversitelere devredilecek.

Harç ödemek şart

Tasarı taslağında yer alan hükümlere göre, ön lisans ve lisans düzeyindeki programlara kayıtlı tüm öğrenciler, eskiden olduğu gibi cari hizmet giderleri için katkı payı ödeyecekler.

Öğrenciler arasında harç olarak nitelenen katkı payı miktarları, YÖK'ün tespit ettiği öğrenci başına cari hizmet ödeneği miktarının yarısını geçmemek kaydıyla, üniversite ve yüksek teknoloji enstitülerinin yönetim kurullarınca tespit edilecek. Bu maddenin değişiklik yapılmadan yasalaşması halinde, öğrencilerin ödeyeceği harçmiktarları birkaç kat artaca~|~k.

Yoksul öğrencilere burs

Ödeme güçlüğü tespit edilen öğrencilere istekleri halinde katkı payı kredisi veya öğrenim kredisi verilecek. Katkı payı kredisi ve öğrenim kredisi miktarları ile uygulamaya ilişkin usul ve esaslar her yıl Bakanlar Kurulu'nca en geç Mart ayı içinde belirlenecek ve YÖK bunu üniversiteye giriş sınavından önce öğrencilere duyuracak.

Bölgelere göre farklılık

Bakanlar Kurulu, katkı payı kredisi miktarlarını yükseköğretim programlarına, öğrenim kredisi miktarlarını ise coğrafi bölgelere görefarklı belirlemeye yetkili kılınacak.

Taksit ve öğrenim kredisi imkanı verilecek

Öğrenciler isteklerine göre kısmi kredi talep edebilecekleri gibi katkı payının ödenmesinde yılda 4 taksiti geçmemek üzere taksitlendirme talebinde de bulunabilecekler. Katkı payını taksitlendirme talepleri, üniversite yönetim kurulunun belirleyeceği esaslar çerçevesinde kredi ve burslar komitesince değerlendirilecek.

Vergi numarası zorunlu

Kredi alacak her öğrenci mutlaka vergi numarası alacak. Kullandırılan kredilerden doğan kişi borçları, ilgili üniversitelerce dönemler itibariyle Maliye Bakanlığı'na bildirilecek. Öğrencinin tabi olacağı yükümlülükler, öğrenciden alınacak taahhüt senedinde ayrıca belirtilecek.

Geri ödeme enflasyona endeksli

Öğrencilerin kredi borçları, kredinin verildiği tarihten, krediyi geri ödemeye başladıkları tarihe kadar geçen süre için kredi olarak verilen miktarlara, Devlet İstatistik Enstitüsü'nün toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanan miktarın ilave edilmesiyle saptanacak.

Mevcut öğrencileri etkilemeyecek

Tasarıya, yasalaşmadan önce üniversitelere kaydolmuş öğrencilere yönelik geçici madde de konuldu.

Buna göre, mevcut üniversite öğrencilerinin aldıkları katkı payı kredisi ve öğrenim kredilerinin ödemelerine ilişkin hususlarda tabi oldukları mevzuat uygulanmaya devam edilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100