05 Mart 2013 Salı 11:32
Haydar Baş’ta iman gücü var
YENİ MESAJ / ORHAN DEDE
Rusya Parlamentosu’nda 27 Şubat’ta yaptığı konuşması Rus Meclis Başkan Yardımcısı, parti genel başkanları, vekiller, siyasi danışmanlar, akademisyenler, iş adamları, iktisat öğrencileri, siyasal bilgiler okuyan talebeler ve farklı fakültelerin öğrencilerinden oluşan kalabalık bir grup tarafından takip edilen Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş o günün akşamı verilen yemekte akademisyenlerle bir araya geldi. Duma’daki tarihi konuşmaya katılan isimler arasında olan Rusya İslam Komitesi Başkanı Haydar Cemal yemekte bir konuşma yaptı. Haydar Cemal şunları söyledi: “Ben inşallah ümitvarım ki belki de 10 yıl müddetinde biz tamamıyla yeni Müslümanların neslini görüyoruz. Ona göre biz galip gelmeliyiz. Galip gelmek ancak yeni kişilerle mümkün olur. Prof. Dr. Haydar Baş’ı tebrik etmek istiyorum ki, Müslümanların neslinden en mühim şahıs odur. Rusya İslami Komitesi adına sizi tebrik ediyor, Rusya’ya gelip Milli Ekonomi Modeli’ni anlattığınız için teşekkür ediyoruz.”

Müslümanların birliğini Prof. Dr. Baş sağlayabilir

Prof. Dr. Haydar Baş’la tanıştıktan sonra Müslüman olan ve isminin başına Ali ismini ekleyen Rus akademisyen Prof. Dr. Victor Minin de yemekte yaptığı konuşmada Milli Ekonomi Modeli tezinin sahibi Prof. Dr. Haydar Baş’a teşekkür etti. Teşekkürünü Türkçe olarak, “Kardeşlerim Rusya’ya hoş geldiniz” diye ifade eden Prof. Dr. Victor Minin şunları söyledi: “Prof. Dr. Haydar Baş aynı zamanda Müslümanlar arasındaki ayrılıkları da sona erdirecek ve Sünni- Şii gibi suni ayrımları bitirerek tam bir birlik sağlayacaktır. Bu çok büyük cesaret isteyen meşakkatli bir iştir. Bunu başarabilecek liderin Prof. Dr. Haydar Baş olduğuna inanıyorum.”

Prof. Baş evrensel bir proje ortaya koydu
Prof. Dr. Haydar Baş’ın Duma’daki konuşmasından sonra verilen yemekte Azerbaycan’ın önde gelen bilim adamları da yer aldı. Azerbaycan Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dünyamalı Veliyev o isimlerden biriydi. Veliyev konuşmasında şunları söyledi: “Milli Ekonomi Modeli sadece Türkiye için değil tüm dünya için ortaya konulmuş evrensel bir projedir. Haydar Baş hocamızın Milli Ekonomi Modeli’nin hem Azerbaycan hem de Rus dilene tercüme eden ekibin arasında ben de vardım. Bugüne kadar düzenlenen 7 uluslararası kongrenin altısında tebliğ sundum. İktisat profesörü olduğum için Milli Ekonomi Modeli’ni de defalarca okudum. Her okuduğumda bu kitapta yeni fikirlere ulaşıyorum.”

‘Bugün zafer günüdür’
Yemeğe katılan Azeri akademisyenlerden Prof. Dr. Ruşen Guliyev ise “Ben Prof. Dr. Haydar Baş’ı tebrik ediyorum” diye sözlerine başladı ve şunları söyledi: “Bugün hakikaten hepimiz için büyük bir zafer günüdür. Bunun neticelerini hepimiz ileride göreceğiz. 2005 yılında kendini görmeden kitabını görerek hayretlere düştüğüm Prof. Dr. Haydar Baş’ı her gördüğümde hayretim daha da arttı. Prof. Dr. Haydar Baş’ın fikrinin gücü nereden geldiğini merak ediyordum. Biz dünyanın en büyük ülkesinin parlamentosunda Prof. Dr. Haydar Baş’ın konuşmasına şahitlik ettik. Bu herkese nasip olacak bir şey değil. Ama bize nasip oldu. Merak ettiğim şeyin cevabını buldum. Prof. Dr. Haydar Baş’ın bütün bu başarılarının kökünde iman, din, İslam vardır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100