27 Şubat 2014 Perşembe 00:05
Hayırlı ‘yürütme’ler!

RECEP BAHAR / HABER ANALİZ

Gündeme bomba gibi düşen ‘tape’ler, ayyuka çıkan yolsuzluk ve hırsızlık iddiaları, özel para zulaları, kutu kutu dolarlar ve koli koli eurolar, ‘paralel devlet, Haşhaşiler, çete’ suçlamaları derken; hükümet, interneti ve yargıyı zapturapt altına alan yasaları Çankaya’nın da onayıyla yürürlüğe sokmayı başardı. Sırada ise Milli İstihbarat Teşkilatı’nı (MİT) yürütmeye yani hükümete bağlayan yasa var. Erdoğan-Gül ikilisisin bu konuda da neticeye varacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Anayasa Mahkemesi’ne havale etti ama...

Nitekim Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u onayladı. Gül, yasaya ilişkin çekincesini ise şu şekilde ifade etti: “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kanununda değişiklik yapan Teklifin Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmasından sonra her safhasını özellikle Anayasaya aykırılığının bulunup bulunmadığı bakımından incelettim ve Teklifte 12 maddede yer alan 15 hususun Anayasayla açıkça çeliştiğini gördüm ve Adalet Bakanını çağırıp uyardım. Bunun üzerine TBMM Adalet Komisyonu ve Genel Kurul safhalarında uyarılarım dikkate alınarak, Teklifin ilk halinde bulunan, HSYK Daire Başkanlarının belirlenmesi, HSYK’ya tetkik hâkimi ve müfettiş atanması, gönderilmesi ve görevlendirilmesi, HSYK üyelerine disiplin cezası verilmesi, yönetmelik ve genelge çıkarma gibi konularda özellikle Adalet Bakanına yetkiler veren hükümlerden vazgeçildiğini ve bu yetkilerin yeniden HSYK Genel Kurulunda veya ilgili dairelerinde kalacak şekilde değiştirildiğini gördüm. Düzeltilen bu açık aykırılıklar dışında Kanunun diğer lehinde ve aleyhinde tartışılan maddelerinin ise Anayasa Mahkemesince değerlendirilmesinin daha doğru olacağını düşünerek yayımlanmasını uygun buldum.” 

Atı alan Üsküdar’ı geçecek

Ancak yasanın Anayasa Mahkemesi’ne havale edilmesinin pratikte br anlamı bulunmuyor. Zira Anayasa Mahkemesi düzenlemeyi iptal etse bile verdiği kararlar ‘geriye yürümediği’nden hükümetin o tarihe kadar yapacağı işlemler etkilenmeyecek. Kanun’da yer alan dikkat çeken değişiklikler ise şöyle: 
* HSYK Kanunu Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiği tarihte (bugün) Türkiye Adalet Akademisinde, Başkan, Başkan Yardımcıları, Genel Kurul, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu üyeleri, Genel Sekreter, Eğitim Merkezi Müdürü ve müdür yardımcıları, görevlendirilen hakim ve savcılar ile diğer personelin görevleri sona erecek.
* Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 10 gün içinde Bakan tarafından başkan yardımcıları ve daire başkanları atanacak, 15 gün içinde Bakan tarafından üç başkan adayı belirlenerek Bakanlar Kuruluna sunulacak ve ilk Bakanlar Kurulu toplantısında Başkanın atama ya da görevlendirmesi yapılacak.
* Kanuna göre Başkan atanıncaya ya da görevlendirilinceye kadar Başkan tarafından yapılması gereken görev ve hizmetler, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü tarafından yürütülecek.
* Hakim ve savcıların meslek içi eğitimleri de bundan böyle HSYK yerine, Türkiye Adalet Akademisi’nce yaptırılacak. 
* Adli ve idari yargı hâkim ve savcıları arasından yapılacak Kurul üyeliği seçimlerinde, adayların hâkimlik ve savcılık mesleğinde yirmi yıl çalışmış olmaları şartı aranacak.

CHP’nin başvurusu reddedilmişti

HSYK 2. Daire Başkanı Nesibe Özer de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada “Düzenleme bu haliyle Anayasa’ya açıkça aykırıdır. Kuvvetler ayrılığını, yargı bağımsızlığını ortadan kaldırabilecek niteliktedir” demişti. Anayasa Mahkemesi ise 21 Şubat’ta CHP’nin HSYK Kanununda değişiklik yapan düzenlemenin iptali istemiyle yaptığı başvuruyu, Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanmadığı gerekçesiyle reddetmişti. CHP, onarılmaz sonuçlara yol açacağını savunarak, kanunun “yok” hükmünde olduğu iddiasıyla 18 Şubat’ta Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.