09 Kasım 2012 Cuma 11:29
Hayvan ithalatına servet ödedik

YENİ MESAJ - ANKARA

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye'nin et kriziyle girilen ithalat sürecinde yaklaşık 2.5 yıllık dönemde, 2 milyar 712 milyon doların üzerinde döviz kaybettiğini bildirdi. Bayraktar, söz konusu dönemde 795 bin büyükbaş ile 1 milyonu aşkın küçük baş hayvan ithal edildiğine dikkat çekerek, “Hayvancılığı 3 yıl destekleyebilecek kadar bir para, ne yazık ki başka ülkelerin üreticilerini desteklemek için kullanılmış oldu” dedi.

Yabancı üreticileri desteklemiş olduk
Türkiye'deki hayvan üreticilerine 3 yılda verdiğimiz destek kadar bir para, ne yazık ki başka ülkelerin üreticilerine gittiğini söyleyen Şemsi Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü: “2010 Haziran-2012 Eylül sonu arasını kapsayan dönemde 300 kilogram ve üzeri canlı ağırlığa sahip yaklaşık 398 bin baş kasaplık sığır, yaklaşık 184 bin ton kuzu-sığır eti ithal edildi. 80 kilogram ile 300 kilogram arası canlı ağırlığa sahip, yaklaşık 397 bin baş besilik sığır  ithal edilerek besiye alındı. 102 bin baş koyun, 1 milyon baş kuzu olmak üzere, yaklaşık 1 milyon 102 bin baş küçükbaş kasaplık canlı hayvan ithal edildi. Bu dönemde kuzu-sığır etine yaklaşık 844 milyon dolar, kasaplık canlı sığıra yaklaşık 734 milyon dolar, besilik canlı sığıra yaklaşık 440 milyon dolar, kasaplık küçükbaş canlı hayvana ise yaklaşık 211 milyon dolar olmak üzere toplam 2 milyar 229 milyon dolar döviz ödendi. Damızlık düve ithalatına 480 milyon dolar ve damızlık koyun-koç ithalatına ise 3 milyon dolara yakın döviz ödemesi yapıldı. Neticede ülkemiz, et kriziyle girilen ithalat sürecinin yaklaşık 2,5 yıllık döneminde, 2 milyar 712 milyon doların üzerinde dövizi kaybetti. Hayvancılığımıza 2011 yılında kesinleşmiş rakamlarla 1 milyar doların üzerinde destek verildiği düşünüldüğünde, dışa aktarılan dövizin hayvancılığımıza ayrılan kaynağın 2.7 katı olduğu görülmektedir. Yani hayvancılığı 3 yıl destekleyebilecek kadar bir para,  ne yazık ki başka ülkelerin üreticilerini desteklemek için kullanılmış oldu.”

Türkiye'ye en düşük kalitedeki et geldi
İthal etin kalitesinin düşük olduğunu dile getiren TZOB Başkanı Bayraktar, “Şuna da dikkat çekmek isterim ithal edilen etler de kaliteli değil. AB ve ABD'de kaliteli etler pahalı. Türkiye'ye ucuz et geliyor. Oysa Türk çiftçisi kalitesi yüksek et üretiyor. Ödenen bu paraya çok daha kaliteli ve lezzetli etlerin ithal edilmesi gerekir. Bir de şu unutulmamalıdır ki ithalatla büyüyen bir ülke yoktur. Ülkeler üreterek, istihdam yaratarak, verimliliği artırarak, ihracat yaparak büyürler. Buna odaklanmamız gerekir. İthalat yanlışına saplanmamız gerekir” dedi.

İthalat fiyatları artırdı
TÜİK verilerine göre ithalatın başladığı Haziran 2010 tarihinde kilogramı yaklaşık 22.78 lira olan perakende dana eti fiyatı, 2012 Eylül ayı sonunda yüzde 6.1 oranında artarak, kilogramda 24.16 liraya yükseldiğini söyleyen Bayraktar, fiyatları düşürmek için yapıldığı iddia edilen hayvan ithalatının bunda başarılı olamadığını açıkladı. Şemsi Bayraktar şunları söyledi: “ Perakende koyun etinin kilogramı  yaklaşık 22.42 lira iken, yüzde 14.5 artarak 25.68 lira, sakatatın kilogramı 15.24 lira iken, yüzde 14.0 artarak 17.38 lira, sosisin kilogramı 22.82 lira iken, yüzde 22.7 artarak 28.00 lira, salamın kilogramı 25.40 lira iken, yüzde 9.1 artarak 27.70 lira, sucuğun kilogramı ise 32.94 lira iken, yüzde 4.9 artarak 34.56 lira olmuştur. Görüldüğü üzere, perakende fiyatları düşürmeye yönelik yapılan ithalat, istenilen etkiyi göstermemiş, fiyatlar düşmek yerine bilakis artmıştır.
Buna karşın, üretici fiyatları düşmüştür. Ziraat Odalarımızdan topladığımız verilere göre ithalatın başladığı 2010 Haziran ayında üreticilerin sattığı dana karkasın kilogramı 15.48 lira iken yüzde 3.89 azalarak 2012 Eylül ayı sonunda 14.88 lira olmuştur. Rakamlardan da görüleceği üzere ithalattan birileri kazançlı çıkmıştır, ancak kazananlar, ne üreticiler ne de tüketiciler olmuştur.”

İthalat tamamen bitmeli

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, ülkemiz hayvancılığının daha da ileriye götürülmesi, önündeki engellerin kaldırılması, sorunların çözülmesi için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:
1- Canlı hayvan ve et ithalatı tamamen yasaklanarak ülke gündeminden çıkarılmalıdır.
2- Başta yem olmak üzere üretici maliyetleri düşürülmelidir. Bunun için bitkisel üretimin sorunlarını giderecek şekilde mazot, gübre, elektrik, tohum gibi temel girdilerin fiyatları kontrol altında tutulmalı ve bunların üzerindeki vergi yükleri en aza indirilmelidir.
3- Verimliliği artırmak için hayvan ıslahı çalışmaları son sürat devam etmelidir.
4- Yem bitkileri, süt teşvik primi ile besiciliğe verilen 300 liralık destek başta olmak üzere hayvancılık destekleri artırılmalıdır.
5- Et ve sütte fiyat istikrarının sağlanması ve sürdürülmesi için bir müdahale kurumu acilen oluşturulmalıdır.
6- Beslenmedeki ve sağlıklı nesillerin yetiştirilmesindeki önemi göz önünde bulundurularak hayvansal ürün tüketiminin artırılması için çaba sarf edilmelidir.
7- Hayvancılığa sağlanan selektif (düşük) ve sıfır faizli krediler artırılarak devam etmeli ve bu kredilerde komisyon ve benzeri kesintiler alınması önlenmelidir.
8- Bu yıl olduğu gibi gerekli olan hallerde üreticinin üretimini sürdürebilmesi için kredi ve diğer borçları yeniden yapılandırılmalı ve ertelenmelidir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.