17 Ocak 2006 Salı 00:00
Hayvan sevki yasaklandı
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kuş gribi hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla Türkiye genelinde tüm kanatlı ve yarış atları hariç, tektırnaklı hayvanların sevklerini ikinci bir emre kadar yasakladı ~|~ Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili talimatı 81 ilin valililiklerine gönderildi.
Buna göre, il/ilçe müdürlüklerine kayıtlı ve biyogüvenlik önlemleri yeterli tesislerin, damızlık işletmelerinden kuluçkahanelere, kuluçkahanelerden ticari etlik ve yumurtacı tavuk kümeslerine (sözleşmeli kümesler dahil), etlik tavuk kümeslerinden ruhsatlı kanatlı kombina ve kesimhanelere, veteriner hekim tarafından gerekli muayene, kontrol ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmak şartıyla sevklerine müsaade edilecek.
Ayrıca, ilgili kurumlarla koordinasyon sağlanarak gerekli arama izninin alınmasından sonra, yol kontrolleri arttırılacak, karantina bölgelerinden çıkan araçların bagajları kontrol edilecek, yolcu beraberinde canlı kanatlı ve etlerinin sevklerine kesinlikle izin verilmeyecek, yakalananlara 3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu'nun ilgili hükümleri uygulanacak.

Ekonomik ömrünü tamamlamış "çıkma" diye tabir edilen tavukların kontrollü olarak kesimhanelere sevklerine ilişkin talimatlar yürürlükten kaldırıldı, bu tür tavukların sevklerine kesinlikle müsaade edilmeyeceği söz konusu talimatla bildirildi.

İlk kuş gribi yardımını Türkiye alacak
Uluslararası toplumunun kuş gribi ile mücadele için sağlayacağı ilk yardımları Türkiye ve Kırgızistan'ın alacağı bildirildi. Financial Times gazetesi, yardımların yarın Pekin'de başlayacak "donörler toplantısı"nın ardından serbest bırakılacağını belirtti.
Kuş gribi ile mücadele eden ülkeleri destek amacıyla yarın Pekin'de uluslararası bir toplantı başlıyor. Türkiye gibi kuş gribinin başgösterdiği ülkeler, "donör" (yardım veren) ülkeler ve uluslararası kuruluşların temsilcileri Pekin'deki toplantıda biraraya geliyor. Ekonomi gazetesi Financial Times de, toplantı öncesi yayımladığı haberde ilk kuş gribi yardımını Türkiye ve Kırgızistan'ın alacağını belirtti.
Bu yardımın Pekin toplantısının ardından serbest bırakılacağını kaydeden gazete, yardımların Dünya Bankası'nca yönetilecek 1.23 milyar dolarlık bir paketin bir parçası olacağını kaydetti. Gazete, paketin faizsiz kredi ve hibelerden oluşacağına dikkat çekti.

Türkiye'ye 30 milyon dolar

İngiliz gazete, Türkiye'nin kredi ve hibeden oluşan 30 milyon dolarlık yardım almasının beklendiğini belirtti. Kırgızistan'a sağlanacak yardımın ise 6 milyon doları bulacağını yazan gazete, söz konusu 1.23 milyar dolarlık pakete ek olarak gelişmekte olan ülkelerin aşı alımları için 500 milyon dolar gerekebileceğine de dikkat çekti.
Pekin toplantısının Türkiye'de kuş gribi görülen insanların sayısının 19'a çıktığı bir döneme rastlanacağına işaret ediliyor.

Pekin deklarasyonu

Öte yandan, Pekin toplantısı sırasında yayınlanacak olan deklarasyon taslağında kuş gribinin yayılmasını önlemek ve kontrolü için kısa vadeli önlemlerin önemi vurgulanıyor. Kuş gribinin kümes hayvanları arasında ve insanlara yayılmasını önlemeye yönelik kısa vadeli önlemlerin, hayvancılık ve insan sağlığı alanlarındaki altyapıyı güçlendirmeyi amaçlayan uzun vadeli önlemler ile birlikte uygulanması gereğine dikkat çekiliyor.

Tektırnaklı nedir?

Veteriner Hekim ve Veteriner Sağlık Teknisyenleri at, katır ve eşeği "tek tırnaklı hayvanlar"  olarak  adlandırıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.