23 Ağustos 2012 Perşembe 13:53
Hayvancılıkta AKP krizi

YENİ MESAJ - ANALİZ
Hükümetin tarım ve hayvancılık sektöründe uyguladığı yanlış politikaların yol açtığı problemler her geçen gün artıyor. 2008 yılında hayvan üreticilerinin artan maliyetler ve düşen ürün fiyatları nedeniyle hayvanını kesime göndermesi üzerine o yıl Kurban Bayramı'nda kurban edilecek hayvan bulunamamıştı. Yaşanan bu sorun üzerine canlı hayvan ve et ithalatına izin veren hükümet, ithalatla birlikte artacak hayvan sayısının nasıl besleneceğini hesap etmeyince hayvan üreticileri şimdi de artan yem fiyatları ve geri ödemesi gereken krediler yüzünden krize girdi. Önceki yıllarda yaşanan krizden ağır darbe alarak çıkabilen hayvancılık sektöründeki az sayıdaki üretici, ithalatla birlikte artan hayvan sayısı yüzünden fahiş bir şekilde yükselen yem fiyatlarından dolayı şoka girmiş durumda. Son dönemde saman fiyatlarında yüzde 400-500 yoncada yüzde 100-150 ve slajda yüzde 80 oranlarında fiyat artışları görüldü. Hükümetin zamanında tedbir almamasından dolayı Türkiye'nin yem bitkisi konusunda en verimli bölgelerinden olan Ege Bölgesi'nde bile yem sıkıntısı yaşanıyor.

Hükümetin yanlışları sektörü krize soktu
2008 yılında yaşanan krizden sonra hükümet, hayvancılık sektörünü destekleme kararı almıştı. Kriz yaşanmadan tedbir alması gereken hükümet, sektöre destek vermek için aldığı kararlarla da büyük yanlışlara imza atarak yem bitkilerine verilen bazı destekleri düşürdü bazı destekleri ise tamamen sonlandırdı. Bugün yem fiyatlarında yaşanan rekor artışların ve Türkiye'nin saman ithal eder noktalara sürüklenmesinin altında yatan en büyük neden de hükümetin bu yanlış kararları oldu.

Sıfır faizli kredi alanlar zorda
Kriz yılından sonra hükümetin aldığı hayvan başına destek verme kararları üzerine sıfır faizli kredi alarak sektöre girenlerin çoğu şimdi bankalara olan kredi borçlarını ödeyemez durumda düştüler. Yem fiyatlarında yaşanan artışları hesap edemeyen üreticiler hükümetten daha fazla destek alabilmek için bankalardan yüksek miktarlarda kredi kullanarak hayvan sayılarını artırdılar. Çok geçmeden baş gösteren yem krizi üreticileri zora soktu. Artan yem fiyatları yüzünden hayvanlarına yedirecek yem bulmayan üreticiler bugün zararına sattıkları hayvanlarına bile alıcı bulmakta zorlanıyorlar. Hayvanlarını yok pahasına elden çıkaran pekçok küçük üretici bankalara olan kredi borçlarının tamamını ödeyemedikleri için herşeylerini kaybettikleri gibi hacizlerle de karşı karşıya kalıyorlar. 

İşte AKP'nin aldığı yanlış kararlar
AKP hükümetinin 14 Mart 2008'de açıkladığı ve 15 Nisan 2008 tarihli Resmi Gazete' de yayınlanarak yürürlüğe giren 2008 yılı hayvancılık desteklerine üreticiler de sanayiciler de tepki göstermiş ama hükümet bu tepkilere kulak asmamıştı. Bir kararla iki yanlışa birden imza atan AKP hükümeti 2008 yılında aldığı kararla hayvancılıkta doğrudan gelir desteği uygulamasına geçmişti. Hayvan başına ödemeye geçilmesi ile daha önceki yıllarda üreticiye verilen süt teşvik primi, damızlık düve, buzağı, suni tohumlama, soğutma tankı gibi bir çok destek kaldırıldı. Hükümet, aynı düzenlemeyle yem bitkileri desteklerinde de düzenleme yaparak bazı destekleri tamamen kaldırırken bazılarının destekleme miktarlarını düşürdü. 2007'de dekar başına 130 TL olan yonca desteği 115 TL'ye, korunga desteği 80 TL'den 75 TL'ye, yapay çayır, mera desteği 100 TL'den 75 TL'ye, tek yıllık yem bitkilerinde (fiğ, macar fiği) destek 50 TL'den 30 TL'ye, silajlık tek yıllık yem bitkileri ve silajlık mısır desteği de dekar başına 60 TL'den 45 TL'ye düşürülmüştü. Sertifikalı tohum kullananlara yapılan yüzde 5 ve kalkınmada öncelikli yöreler için uygulanan yüzde 10 ilave destek ile sertifikalı yem bitkileri tohumluğu üretenlere yapılan destekler de kaldırılmıştı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137