20 Ağustos 2006 Pazar 00:00
Hayvanlara da pasaport!
Hükümet, özellikle hayvan kaçakçılığının önlenmesi amacıyla 'hayvanlara' da pasaport öngören yasa tasarısını Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderdi. ~|~

 

 

'Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu'nun 3. maddesinde değişiklik öngören yasa tasarısına göre, hayvanlara ulusal hayvan kayıt sistemine pasaport çıkartılacak. Yine aynı tasarıya göre, hasta olan veya hasta olduklarından şüphelenen hayvanlar belirli bir süre belirli yerlerde karantina altında tutulacak. Hayvan hastalıklarının ihbarı konusunda veteriner sağlık teknikerleri de sorumlu olacak. Yine tasarıyla biyolojik madde, aşı, serum ve ilaç uygulamaları konusunda veteriner sağlık teknikerlerine de uygulama yetkisi verilirken, aşılarda soğuk zincirin korunması amacıyla aşı uygulayıcıları tarafından hayvan sahiplerine elden aşı verilmesinin önlenecek.

Tasarıya göre, koruyucu aşılamalar, veteriner hekimler ve bunların sorumluluğunda veteriner sağlık teknikeriyle veteriner sağlık teknisyenleri tarafından uygulanacak. Uygulayıcılar tarafından hayvan sahiplerine elden aşı satışı yapılmayacak. Tıbbi veya tıbbi olmayan veteriner biyolojik ürün ve ilaçlar gibi müstahzarların ruhsatlandırılması, üretimi, ithalatı, ihracatı, ilanı, reklamı, tanıtımı, depolanması, herhangi bir vasıta ve şekille yapılan toptan ve perakende ticareti, reçeteli veya reçetesiz satılma şartları, kullanımı, uygulanması ve bu ürünlere ait tüm kayıtlarla ilgili tüm mahal ve faaliyetler hususundaki tüm izinler, ruhsat, kontrol ve denetim yetkisi bakanlığa ait olacak. Tıbbi veya tıbbi olmayan veteriner biyolojik ürün ve ilaçlar gibi müstahzarlar, bakanlıkça izin verilmemiş ve uygun görülmeyen yerlerde üretilemeyecek, depolanamayacak ve bunların toptan ve perakende ticareti yapılamayacak. Bakanlıkça ruhsatlandırılmamış ya da özel izin verilmemiş veteriner biyolojik ürün ve ilaçlar gibi müstahzarlar üretemeyecek, ithal edilemez, bunların toptan ve perakende ticareti yapılamayacak, kullanıma arz edilemeyecek, ayrıca test ve araştırmalar haricinde hayvanlara uygulanamayacak.

Tasarıya göre, ilçelerden, başka il ve ilçelere yapılacak hayvan ve hayvan maddelerinin naklinde, menşeinin idari olarak bağlı bulunduğu bakanlık il veya ilçe müdürlüğüne başvurularak, nakliye tezkeresi veya menşe şahadetnamesinin veteriner sağlık raporuna çevrilmesi ve bu raporların ve tanımlamaya tabi hayvanlarla ilgili pasaportların nakliyat sırasında bulundurulması mecburi hale getiriliyor.
Menşe şahadetnamesiz veya veteriner sağlık raporu olmadan nakledilecek hayvan ve hayvan maddelerinin nevi, miktarı ve esasları yönetmelikle belirlenecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137