27 Haziran 2001 Çarşamba 00:00
Hazine arazileri de mezatta
Hazineye ait taşınmaz malların değerlendirilmesi ve katma değer vergisi kanununda değişiklik yapılması hakkındaki kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarı, Hazineye ait taşınmaz malların daha kısa sürede satılması ve Bakanlar Kurulu kararı ile satış kapsamına alınan Hazine'ye ait taşınmazların satış işlemlerine ilişkin usul ve esaslarıdüzenliyor.

Mezat kurulu kurulacak

Tasarıya göre, Bakanlar Kurulu kararı ile satış kapsamına alınan Hazine'ye ait taşınmaz malların satışa sunulmasında karşılaşılan sorunları çözüme bağlamak, satışı uygun görülenleri Bakanlar Kurulu'na teklif etmek, değer tespit ve ihale komisyonlarının görev sürelerini belirlemek üzere Maliye Bakanlığı Müsteşarı veya görevlendireceği Müsteşar Yardımcısının başkanlığında "Hazine Taşınmaz Malları Satış Kordinasyon Kurulu" oluşturulacak.

Kurul kimlerden oluşacak?

Kurulda, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Müdürü ve Yardımcısı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürü, Tarım ve Köyiş~|~leri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürü, Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü, Turizm Bakanlığı Arazi Tahsis Komisyonu Başkanı, Orman Bakanlığı Orman ve Köyişleri Genel Müdürü ve Orman Genel Müdürü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü ve Arsa Ofisi Genel Müdürü görev alacak.

Çekimser kalmak yok

Maliye Bakanlığı'nca belirlenen ve Kurul tarafından teklif edilen Hazineye ait taşınmaz mallardan uygun görülenlerin satışa çıkartılmasına Bakanlar Kurulu'nca karar verilecek. Satış kapsamına alınan taşınmaz malların değer tespit komsiyonunca değer tespiti yapıldıktan sonra bunu beş işgünü içerisinde Kurul'a bildirilecek. Orman Kanunu'na göre, Hazine adına orman sınırları dışına çıkartılan yerlerde Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi Hakkındaki Kanun hükümleri uygulanmayacak.

Beş süre ile devir de yasak

Belediye ve mücavir alan sınırları içinde kalan yerlerden satışı yapılan taşınmazlar miras hükümleri hariç beş yıl süreyle üçüncü kişilere devredilemeyecek.

Yabancılar da alabilecek

Hazineye ait taşınmaz mallar, karşılıklı olmak ve Dışişleri Bakanlığı'nın olumlu görüşü alınmak kaydıyla yabancı devletlere, Orman Kanunu, Turizm Teşvik Kanunu, Milli Parklar Kanunu uyarınca ormanlardan izin ve irtifak hakkını konu edilmiş yerler dışında üzerinde çeşitli amaçlarla kişiler lehine irtifak hakkı tesis edilmiş ise zemini ile üzerindeki bina ve tesislerin Hazine'ye geçmesi gereken kısmı talep edilmesi halinde hak lehtarlarına doğrudan satılabilecek.

Taksitle ödeme imkanı

Hazineye ait taşınmazların satış bedeli, ihalenin yapıldığı yıl bütçe kanununda belirtilen tutarın üzerinde ise taksitle de ödeme yapılabilecek. Taksitle ödeme halinde, satış bedelinin en az dörtte biri peşin, kalanı en fazla iki yılda ve 12 eşit taksitle kanunu faizile birlikte ödenecek. Belediye mücavir alan sınırları içindeki taşınmaz mallar için 50 milyar, dışındaki mallar için 10 milyarı aşan miktarlar için taksit yapılacak. Belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan Hazine'ye ait arsa ve arazilerin satış bedellerinin tahsil edilen kısımlarından ilgili belediyeye yüzde 10, varsa büyükşehir belediyesine de yüzde 5 oranında pay verilecek. Hazinece yapılan taşınmaz mal satışları KDV'ye tabi tutulmayacak.

Tasarı, Perşembe günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137