12 Mayıs 2012 Cumartesi 11:29
Hemşireler şiddet mağduru

Türk Sağlık Sen tarafından hemşirelerin mesleklerini icra ederken karşılaştıkları sorunları belirlemek amacıyla bir anket çalışması gerçekleştirildi. 407 hemşire ile yapılan ankette, hemşirelerin yüzde 69'u mesleğini icra ederken şiddete uğradıklarını söyledi.

Ankette, hemşirelerin şiddete uğrama sıklığı ile ilgili durumlara da yer verildi. Sonuçlara göre, Hemşirelerin yüzde 10'u bir kez, yüzde 31'i birkaç defa, yüzde 11'i birçok kez mesleğini icra ederken şiddete maruz kalmış. Sayısını hatırlamadığı kadar şiddete uğrayan hemşirelerin oranı ise yüzde 9. Hemşirelerin yüzde 31'i ise şiddete maruz kalmamış.

Ankette “Mesleğinizi icra ederken duyduğunuz en büyük endişe nedir?” sorusuna hemşirelerin yüzde 33'ü “amirlerle sorun yaşamak” cevabını verdi. Hemşirelerin yüzde 23'ü baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan, yüzde 22'si çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamaktan, yüzde 15'i ise ekonomik olarak geçinememekten dolayı endişe duyuyor. Yüzde 6'sı işini kaybetmekten yüzde 2'si ailesine vakit ayıramamaktan endişeli.

Amirler ayrım yapıyor

Türk Sağlık-Sen tarafından gerçekleştirilen ankette hemşirelere amirleri hakkındaki düşünceleri de soruldu. Sonuçlara göre, hemşirelerin yüzde 29'u amirlerinin çalışanlar arasında ayrım yaptığını düşünüyor. Amirleri adaletli bulan hemşirelerin oranı ise sadece yüzde 5. Hemşirelerin yüzde 24'ü amirlerinin psikolojik baskı uyguladığını, yüzde 19'u keyfiyete göre yönetim gösterdiklerini düşünüyor. Yüzde 23'ü ise amirleri hoşgörülü olarak nitelendiriyor. Ankette hemşirelere son beş yıl içerisinde çalışma şartlarındaki değişimde soruldu. Sonuçlara göre hemşirelerin yüzde 67.4'ü son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyor. Yüzde 21.6'sı çalışma şartlarının değişmediğini yüzde 11'ise çalışma şartlarının iyileştiğini düşünüyor.

Hemşirelerin sorunları çözülmeli

Anket sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye'de yaklaşık 110 bin hemşirenin görev yaptığını ve bir hemşireye 680 kişinin düştüğüne dikkat çekti. Türkiye'de hemşire eksikliğinin daha fazla istihdamla giderilmesi gerektiğini söyleyen Kahveci, “Hükümetin istihdamdan da öncelikli işi hemşirelerimizin çalışma hayatlarındaki sorunlarının çözümünü sağlamaktır.

Anket sonuçlarına göre hemşirelerimiz önemli bir oranda şiddete maruz kalmışlardır. Amirlerle ilgili düşüncelerine baktığımızda da bir şiddet türü olan mobbinge de maruz kaldıklarını görüyoruz. Çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyorlar. Artık hemşirelerimizin de sabrı taşmaktadır. Sorunlarının çözümü için harekete geçilmesini, hak ettikleri mali ve sosyal hakların, çalışma hayatlarını kolaylaştıracak imkânların kendilerine sunulmasını talep ediyoruz, tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir özveri ile çalışan, şifa dağıtan tüm hemşirelerin Hemşireler Haftası'nı kutluyorum” dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137