14 Ekim 2005 Cuma 00:00
Hemşireler tiryaki çıktı
Her 2 hemşireden biri sigara içiyor ve sigaraya başlama nedenleri olarak çoğunlukla; çevre, stres ve sıkıntıyı bahane ediyorlar ~|~

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Selma Çivi, Yrd. Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu ve Uzman Dr. Kamile Marakoğlu, 248 hemşire arasında  "SÜ Meram Tıp Fakültesi hemşirelerinde sigara içme sıklığı ve bunu etkileyen faktörler" konulu bir araştırma yaptı.

Araştırmada, yüzde 77'si 30 yaş altında olan hemşirelerin büyük çoğunluğunun sigara içtiği ortaya çıktı. Deneklerin yüzde 56.5'inin halen sigara içtiğinin tespit edildiği araştırmada, hemşirelerin yüzde 37.5'inin sigara kullanmadığı, yüzde 6'sının ise sigarayı bıraktığı belirlendi. Günlük tüketilen sigara miktarı konusunda da saptamalarda bulunulan araştırmada, hemşirelerin yüzde 48.2'sinin 1?10, yüzde 42.4'ünün 11?20, yüzde 8'inin 21?30, yüzde 1.4'ünün ise 31 ve üzeri günlük sigara tükettiği tespit edildi. Araştırmada, hemşirelerin yüzde 50.7'sinin 15?19, yüzde 33.6'sının 20?24, yüzde 6.4'ünün 10?14 yaşları arasında sigaraya başladığı, deneklerin yüzde 55.7'sinin 6?10, yüzde 34.3'ünün ise 1?5 yıldır sigara kullandığı saptandı.

Hemşireler daha duyarlı olmalı
Araştırmaya katılan hemşirelerin sigara içme sıklığının diğer üniversite hastanelerindeki hemşirelere benzer biçimde ülke genelinden oldukça yüksek olduğu belirlenen araştırmanın sonucunda, şu önerilerdebulunuldu: "Gelişmiş batı ülkelerinde sağlık personeline özel 'tütün kontrolprogramları' ile önlemler alınırken, bizim ülkemizde de bu salgını azaltmak için acil önlemler alınmalı ve hemşirelik okulu öğrencilerine, eğitimleri sırasında bu konu ile ilgili bilgiler verilip, bilinçlendirilmelidir. Hemşireler hem sağlık konusunda toplumsal değişime önderlik edecek, hem de sigara salgını ile mücadelede etkin bir görev üsleneceklerdir.
Ayrıca hemşirelerin hastalarda sigarayı bıraktırma motivasyonunu oluşturma, bırakma motivasyonu oluşmuş hastalarda da bırakma başarısını arttıran davranışsal ve medikal tedaviyi sağlama görevleri vardır. Sigara salgınından korunabilmek için, özellikle hemşirelerin bu konuda daha duyarlı olmaları gerekmektedir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.