08 Eylül 2005 Perşembe 00:00
HEPSİ AYNI!..

AB Dönem Başkanı ve
Türkiye'nin AB girişimine
sözde destek veren İngiltere, Ankara'nın Kıbrıs bildirgesinin ardından AB adına
"zehir zemberek"
bir deklorasyon hazırladı.
İngiltere, deklarasyonda
tıpkı Fransa gibi Türkiye'nin "hukuken"
Rum Kesimini tanımasını istiyor.

~|~

 

 

 

AB Dönem Başkanı İngiltere, karşı deklarasyon taslağına son halini verdi. Rumların ve Yunanların memnun olmadığı iddia edilen (!) taslakta, Türkiye'nin imzaladığı ek protokolün tam olarak uygulanıp uygulanmadığının 2006 yılında takip edilip, gözden geçirileceği ifade edildi. Taslakta ayrıca, Türkiye'nin sözleşmeden kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmeden müzakere başlıklarının açılmasının söz konusu olmadığı da belirtiliyor.

İşte o deklarasyon:

Türkiye'nin imzaladığı Ankara Antlaşması Ek Protokolü ile ilgili olarak, imza sırasında Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilgili bir deklarasyonda bulunma ihtiyacı hissetmesini üzüntüyle karşılıyoruz.

Bu deklarasyon tek taraflıdır, Protokolün bir parçasını oluşturmamaktadır ve Türkiye'nin yükümlülükleri üzerinde herhangi bir yasal etkisi yoktur.

AB, Ek Protokolün tam olarak, ayrım yapılmaksızın uygulanmasını ve malların serbest dolaşımı üzerindeki, ulaştırma araçları ile ilgili olanlar dahil tüm zorlukları ortadan kaldırmasını beklemektedir. Türkiye Protokolü AB üyesi tüm ülkeleri kapsayacak şekilde uygulamalıdır. AB tam uygulamayı 2006 yılında yakından izleyecek ve değerlendirecektir.

Türkiye sözleşmeden kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmedikçe müzakere başlıklarının açılması söz konusu değildir.

Kıbrıs Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004 tarihi itibariyle AB'nin bir üyesidir. AB uluslararası hukuk çerçevesinde yalnızca Kıbrıs Cumhuriyeti'ni devlet olarak tanıdığının altını çizer.
AB Türkiye ile tüm AB üyesi ülkeleri arasındaki ilişkilerin en kısa sürede "de jure" (hukuki) olarak normalleştirilmesine verdiği önemi vurgular.

Türkiye'nin BM Genel Sekreteri'nin çabaları çerçevesinde Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümü doğrultusundaki çabaları destekleme taahhüdünün devam ettiğine dikkati çeker; kalıcı çözümün barış, istikrar ve uyumlu ilişkilere katkıda bulunacağı konusunda hemfikir olduğunu belirtir.

AB yukarıda belirtilen hususları katılım süreci çerçevesinde hazırlanan Komisyon raporları vasıtasıyla takip edecek ve 2006 yılında gözden geçirecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.