07 Ağustos 2001 Salı 00:00
Her 3 çocuktan biri işçi
Çalışan çocukların eğitim durumu da hiç içaçıcı değil. Bu çocukların yalnızca yüzde 42.9'u okula devam ediyor. Eğitimini sürdüremeyen yüzde 57.1'i oluşturan çocukların da yüzde 70'i okula gitmek istediği halde gönderilmiyor.

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Meslek Yüksekokulu araştırma görevlisi Hakan Acar'ın yürüttüğü çalışmaya göre, çalışan çocukların yüzde 79.4'ü kırsal kesimde bulunuyor.

Bu kesimdeki çocukların yüzde 92.6'sı tarım sektöründe faaliyet gösterirken, kentlerde yaşayan çocukların yüzde 40.2'si sanayi, yüzde 22.4'ü ticaret, yüzde 25.8'i hizmet sektöründe istihdam ediliyor.

Çalışan çocukların

yarısı okula gidemiyor

Çalışan çocukların eğitim durumu da hiç içaçıcı değil. Bu çocukların yalnızca yüzde 42.9'u okula devam ediyor. Eğitimini sürdüremeyen yüzde 57.1'i oluşturan çocukların da yüzde 70'i okula gitmek istediği halde gönderilmiyor. Ekonomik zorlukların dışında bu konudaki gerekçeleri, ailenin zihniyeti, köyde okul olmaması ve çocuğun nüfusa geç kaydettiril~|~mesi oluşturuyor. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle çocuklarını çalıştıran ailelerin geçim profiline göre de babaların yüzde 79.7'si, annelerin ise yalnızca yüzde 9'unun bir işi bulunuyor.

Sorun, göç, işsizlik, yoksulluk

Araştırmanın danışmanlığını yürüten H.Ü. Sosyal Hizmetler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Beril Tufan, ortaya çıkan tabloyu değerlendirirken, sorunların "göç, işsizlik, yoksulluk" üzerine temellendiğini söyledi. Prof. Tufan, öncelikle Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne uygun olarak çocukların temel ihtiyaçlarının giderilmesi, eğitim ve sağlık gereksinimlerinin karşılanması gerektiği belirtti. Öğretmenlerin, ailelerin ve toplumun konuya duyarlılık göstermesini isteyen Prof. Tufan, "Bu konuya birlikte eğilmek, ortak bir çözüm üretmek zorundayız" dedi.

Prof. Tufan, ailelerin yoksulluk nedeniyle çocuklarını çalıştırdıklarına işaret ederek, aile yardımı ve hizmetlerine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesinde kurulan Toplum Merkezleri'nin bu yönde hizmet verdiğini anlatan Tufan, uygulamanın özellikle gecekondu bölgelerinde yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.