06 Haziran 2005 Pazartesi 00:00
Her yıl bir Kıbrıs yok oluyor

Her yıl Kıbrıs adası büyüklüğünde toprak parçası erozyonla yok oluyor. Türkiye'de her yıl 1 milyon ton kağıdın gereksiz yazışma nedeniyle çöpe gidiyor, sağlıksız sulardan günde 25 bin kişi ölüyor.

*24 milyon hektar çöl oldu
Türkiye'deki toprakların üçte ikisi su ya da rüzgar erozyonu etkisi altında bulunuyor, her yıl 1 santimetre kalınlığında, 'Kıbrıs adası büyüklüğünde' toprağımız erozyonla yok oluyor. Son 4 yıl içinde 24 milyon hektar alan çölleşti. Yanlış arazi kullanımı, aşırı otlatma, ormanların tahribi ve sağlıksız sulama yöntemleri gibi insan faaliyetleri gelecekteki çölleşme riskini her geçen gün biraz daha artırıyor.

*Ormanlar korunmalı
Ormanlardaki ağaç kesimi önlenemez ve orman alanlarındaki yapılaşma engellenemezse Türkiye'nin hızla çölleşeceği mukadder. Öte yandan, gereksiz kağıt tüketimi nedeniyle binlerce ağacımız kesiliyor. Ülkemizde yılda yaklaşık 1 milyon ton kağıtla gereksiz yazışma yapılıyor. Gönderilen mektupların yüzde 44'ü okunmayıp çöpe gidiyor. Bir büro elemanı yılda 81 kilogram yüksek vasıflı kağıdı çöpe atıyor. Türkiye'deki toprakların üçte ikisi su ya da rüzgar erozyonu etkisi altında bulunuyor, her yıl 1 santimetre kalınlığında, 'Kıbrıs adası büyüklüğünde' toprağımız erozyonla yok oluyor. Son 4 yıl içinde 24 milyon hektar alan çölleşti. Yanlış arazi kullanımı, aşırı otlatma, ormanların tahribi ve sağlıksız sulama yöntemleri gibi insan faaliyetleri gelecekteki çölleşme riskini her geçen gün biraz daha artırıyor.

~|~ Ormanlar korunmalı
Ormanlardaki ağaç kesimi önlenemez ve orman alanlarındaki yapılaşma engellenemezse Türkiye'nin hızla çölleşeceği mukadder. Öte yandan, gereksiz kağıt tüketimi nedeniyle binlerce ağacımız kesiliyor. Ülkemizde yılda yaklaşık 1 milyon ton kağıtla gereksiz yazışma yapılıyor. Gönderilen mektupların yüzde 44'ü okunmayıp çöpe gidiyor. Bir büro elemanı yılda 81 kilogram yüksek vasıflı kağıdı çöpe atıyor. Yalnızca 100 bin aile gereksiz yazışmayı durdurursa her yıl 150 bin ağaç kesilmekten kurtulacak.
Sağlıksız sular öldürüyor
Dünyadaki mevcut suyun ancak yüzde 1'i kullanılabilirken, dünyada sağlıksız sulardan günde 25 bin kişi yaşamını yitiriyor. Gereksiz yere harcanan her damla su nehirlerin kurumasını, balıkların tükenmesini barajların boşalmasını hızlandırıyor.
Öte yandan, dünyamız su bunalımıyla karşı karşıya bulunuyor. Çünkü su kaynakları sabit olmasına karşılık, nüfus ve buna bağlı su kullanımı hızla artıyor. Dünya nüfusunun yüzde 40'ını barındıran 80 ülke, şimdiden su sıkıntısı çekiyor.
Sakız 5 yılda yokoluyor
Bir cam şişe tabiatta 4 bin, plastik bin, sakız 5, teneke kutunun 10 ile 100, sigara filtresi ise 2 yıllık bir sürede yok oluyor. Evsel katı atıkların yüzde 68'ini organik, kalan kısmını ise kağıt, plastik, karton, tekstil, deri, metal, ağaç, cam ve kül gibi maddeler oluşturuyor.
Türkiye'de günde kişi başına yaklaşık 1 kilogram çöp üretiliyor. Bu da günde 70 bin ton çöp anlamına geliyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.