05 Ekim 2001 Cuma 00:00
Herkese bedelli sağlık sigortası!
Sağlık Bakanlığı, sosyal sağlık güvencesi ve sosyal sağlık sigortası yardımlarından yararlanma hakkı olmayanlara kişisel sağlık güvencesi sağlamak amacıyla kişisel sigorta sistemi taslağını hazırladı. Bakanlık, herkese sağlık sigortası yapılmasını öngören, "Kişisel Sağlık Sigortası Sistemi ve Sağlık Sigortası İdaresi Başkanlığı Kuruluş ve İşleyiş Kanunu Taslağı"nı gerekçeleriyle birlikte diğer bakanlıkların görüşüne sundu.Kanun, sosyal güvenlik kuruluşlarının sağlık güvencesi kapsamı dışında kalan ve devlet memuru ve yakınlarına tanınan sağlık yardımlarından yararlanma hakkı olmayan kişileri kapsayacak.

Yüzde 35'in sağlık güvencesi yok

Bakanlıklara sunulan gerekçede, sosyal sağlık güvencesi bulunmayanların sayısının nüfusun yüzde 35'i olarak tespit edildiği ve kırsal kesimde yaşayan 21 milyonu aşkın kişinin sosyal güvenlikten mahrum olduğu belirtildi.

Harcamalar kısılacak!!!

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Sefer Aycan, kişisel sağlık sigortası sisteminin yalnızca kişiyi finanse edeceğ~|~ini, şu anki sistemde kurumların finanse edildiğini belirtti. Aycan, "Gelir düzeyi ne olursa olsun, insanlar hizmetten eşit yararlanıyor. Hatta varlıklılar, para ödeyerek hizmet alması gerekirken ya ödemiyor ya da çok az bir ücret ödüyor" diye konuştu.

Genel sağlık sigortası ile bunun önüne geçileceğini ve herkesin bir sigorta kuruluşuna bağlı olmasının sağlanacağını kaydeden Müsteşar Aycan, "Kişi nereden sağlık ücretini alırsa sigorta bedelini ödeyecek. Ama bu yapılırken ödemeler disiplinize edilecek. Gereksiz harcamalar, sevkler engellenecek" dedi.

Savurganlıklar ciddi

Maliye Bakanlığı'nı da eleştiren Aycan, şunları kaydetti:

"Maliye'yi biraz suçlamak lazım... Mesela, devlet memurusunuz, devlet hastanesinde bu iş olmaz, diyorlar özel hastaneye sevk ediyorlar. Korkunç bir fatura geliyor. Kimse, (hayır niye sevk edildi, niye bu hizmeti aldın?) diye sormuyor, ne fatura gelirse ödüyor. Bu da devleti batırıyor. Sağlık hizmetlerine korkunç miktarda para aktarılıyor."

Maliye ve Çalışma Bakanlığı engel

Sigorta için alınacak prim miktarlarının, kişinin ödeme gücüne göre asgari ücretin katlarına göre belirlendiğini anlatan Aycan, şöyle devam etti:

"Ödeyemeyecek durumda olanlar vardır. Mesela şu an yeşil kartlı olanlar gibi... (Gerçi bizim hesabımıza göre yeşil kartlı sayısının 5 milyonu geçmemesi lazım ama yeşil kartlı sayısı 10 milyonun üzerinde.) Ödeme gücü olandan prim olacağız. Asgari ücretin katlarına göre gelir düzeyini ortaya çıkaracağız. Düzenli geliri olmayanların primini devlet ödeyecek.

Şimdi bize diyecekler ki, (devlete yeni yük gelecek). Maliye büyük ihtimalle karşı çıkar. Halbuki biz devletin zaten yaptığı harcamaların disiplinize edilmesini sağlamak istiyoruz. SSK da buna karşı çıkıyor ama hiçbir engeli yok. Biz taslağa, bu kapsama alınacakları (sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan kişiler) diye yazdık. Bu kurum kurulduktan sonra diğerleri ile birleştirilebilir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137