21 Temmuz 2004 Çarşamba 00:00
Hıristiyan'a geç Müslüman'a dur

BTP Genel Başkanı Yardımcısı İbrahim Berk, "AKP iktidarı AB'ye uyum yasaları kılıfı altında bölücülere, Hıristiyanlara hukuki güvenceler verirken, yüzde 99'u Müslüman olan milletimize yeni yasaklar koyuyor" dedi

BTP Genel Başkanı Yardımcısı Hukukçu?Yazar İbrahim Berk, hükümetin Türk Ceza Kanunu değişiklik tasarısı ile başörtüsüne, Kur'an kurslarına ve din adamlarına ağır cezai müeyyideler getirmesini sert dille kınadı.

İbrahim BERK, hükümetin yeni TCK'ya "bazı kisvelerin giyilmeyeceğine dair kanunu alarak ilk kez bir yıl cezai müeyyide getirerek, başörtüsüne fes, sarık gibi dini kıyafetler giymeyi cezalandırdığını söyledi. İbrahim Berk, AKP iktidarının bu güne kadar hiç bir iktidarın yapmadığı zulmü yaparak okul idarelerinin şikayetlerine bağlı olarak başörtüsü öğrenciye bir yıla kadar hapis cezası yolunu açtığını söyledi.

AKP ne yaptığını biliyor

BTP Genel Başkan Yard~|~ımcısı İbrahim Berk, Adalet Komisyonu Başkanı AKP'li Köksal Toptan'ın "yeni düzenleme ile Cumhuriyet tarihinde konulmamış ceza konuyor. Hem de daha önce ceza konmamış bir konuda" sözleri ile işledikleri cinayeti itiraf ettiklerini söyledi.

AKP'li Toptan'ın sözlerinin bundan ibaret olmadığına başka itiraflarda da bulunduğuna dikkat çeken Berk, AKP'li yasayı hazırlayan Komisyon üyesi Toptan'ın şu sözlerinin ibretle okunmasını istedi: "Bazı kisvelerin giyilmeyeceğine dair konunun doğrudan okulları kapsıyor. Bugünkü uygulamada üniversite rektörü yönetmelik çıkarıyor. 'Türbanla okula girilmeyecek' denilerek disiplin cezası öngörüyordu. Şimdi türbanlı öğrenci için hapis cezası gelecek, yani türbanlı öğrencilere disiplinin yanısıra cezai yaptırım da geliyor."

BTP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Berk, AKP'li Toptan'ın konuyla ilgili Başkanı bilgilendireceklerini ifade ettiğini söyleyerek, Başbakan "kamusal alan" masalları ile milleti avuturken Meclis'te millete yeni bedeller ödetmek için yasaklar icat ettiğini söyledi.

Yasaklar başörtüsüyle sınırlı değil

Berk, AKP'nin millet çoğunluğunu susturmaya dönük yasakçı zihniyetinin tüm TCK tasarısına sindiğini söyleyerek "AKP'nin getirdiği cezalar bunlardan ibaret değil" dedi.

AKP iktidarının TCK 265. madde değişikliği ile Kur'an kursu açanlara üç yıla kadar hapis, TCK 221. Madde ile hükümeti eleştiren imamlara iki yıla kadar hapis gibi bir dizi yasaklıyı düzenlemelere imza attığını söyleyen Berk, şunları ifade etti:

"AKP iktidarı iki yıl boyunca Ruhban okulu ve kilise evleri açma, kiliselere mülk edinme, misyonerlik faaliyetlerine denetimi kaldırma gibi Hıristiyanlığın önünü açan yasalar çıkardı.

Yetmedi ilk ve orta okulda İslam dini eğitimi yerine bütün dinlere eşit mesafede eğitimi öngören değişikliklere imza atarak AB uğruna Hıristiyanlığa geçit veriyor. Diğer yandan kendisini iktidar eden Müslüman Türk milletini cezalandırırcasına başörtüsü takmaya, Kur'an öğretmeye ağır cezalar getiriyor. Milletimizin AKP'ye artık değişimin bu kadarı da fazla demesinin zamanı gelmedi mi? AKP iktidarı, cami kapısından aldığı milleti kilise kapısına yamamaya çalışıyor. Türk milleti bunu kabul etmez."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137