08 Aralık 2010 Çarşamba 00:00
Hâkimiyet ABD'ye teslim edilmiş


Türkiye'de bürokratların ABD'ye rapor sunduklarını ortaya koyan Wikileaks belgelerini değerlendiren Prof. Dr. Haydar Baş, "hâkimiyet milletindir hükmü kalkmış, hâkimiyet Amerika'ya teslim edilmiştir" dedi
~|~

Dünyayı sarsan Wikileaks belgeleri için Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tan dikkat çekici bir değerlendirme geldi. Ekoanaliz programına katılan BTP Genel Başkanı, "Türkiye bir yandan İran'la iyi geçinir gibi görünüyor diğer yandan İran'ı ABD'ye şikâyet ediyor" dedi. Konuşmasında çok çarpıcı bir tespit yapan Prof. Dr. Haydar Baş, "bu durum olası bir savaşta Türkiye'yi yalnızlığa iter, kimse Türkiye'nin yanında yer almaz" diye uyarıda bulundu. BTP Genel başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Wikileaks belgeleri konusunda AKP'yi savunmasını da değerlendirdi ve "Meğer bunlar aynı soydan, aynı boydan geliyormuş onu yeni öğrendim. Millet onu seçmiş de başkasının bilgisiyle onu yargılamayacakmış. Bunun manası 'benim de açığım onunki kadardır' endişesi ve şüphesidir. Vardır veya yoktur ama bu görüntü bu manaya gelmektedir" şeklinde konuştu.

Hesap doğru yere sorulmalı

İktidarı ve muhalefetiyle günlerdir bu belgeler Türkiye'de siyasilerin dillerinden düşmüyor. Ancak ABD'ye yönelik somut bir tepki yok. Ekoanaliz programında konuya değinen BTP lideri bu duruma şöyle dikkat çekti: "Başbakan'ı da muhalefeti de endişeye sürükleyecek bir takım haberler olduğu için hepsi birden şaha kalkıyor haberin merkezine değil de onu yansıtan aynaya kızıyor. Madem delikanlılık yapacaksın gidersin kim bunu yaptıysa hesabı ona sorarsın."

ABD'ye rapor veriyorlar

Prof. Dr. Haydar Baş, Türkiye'de bürokratların ABD'ye rapor sunmasını da "hâkimiyetin ABD'ye teslimi" olarak yorumladı. "Bürokratlarımız bir mesele olduğunda doğrudan ABD'ye rapor ediyorlar" diyen BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Devleti en doruk noktada temsil eden bürokratlarımız ?bunlar elçidir, elçilikte çalışan müdürlerdir, sekreterdir, şudur budur? bir mesele oluyor doğrudan ABD'ye rapor ediyorlar. Türk dünyasındaki elçiler böyle yapıyor, Avrupa'daki elçiler böyle yapıyor. Yani hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir hükmü kalktı. Hâkimiyet kayıtsız şartsız Amerika'nın oldu. Sen birini şikâyet edeceksin oraya şikâyet ediyorsun, birinden bir şey alacaksın gene oradan istiyorsun. Ortada böyle bir tablo var."

Türkiye'ye olan güveni sarstılar

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Wikileaks belgelerinde yer alan veriler ışığında Türkiye?İran ilişkileri üzerine şu kritik değerlendirmeleri yaptı: "Öyle bir haksızlık yapılıyor ki; bizim bürokratlarımız, elçilerimiz Amerika Birleşik Devletleri'ne İran'ı şikâyet ediyorlar. Bu nükleer enerji konusu münasebetiyle hep İran'ı şikâyet ediyorlar. Şimdi sızan bu haberler de dünyanın önüne şunu seriyor; "Ey dünya insanlığı görüyorsunuz, bu Türk milletine, devletine itimat edilmez. Niye? İran'la kardeş geçiniyorlar. Bakın ABD'ye şikâyeti Türkiye yapıyor." Mesela Arap?İslam âlemine kulağına küpe olsun sakın Türklere güvenmeyin, diyor."

Türkiye yapayalnız kalabilir

Türkiye yalnızlığa itiliyor uyarısında bulunan Prof. Dr. Haydar Baş yıllar önce Azerbaycan'da bir İranlı diplomatın söylediği "İran derin devleti ile ABD'nin derin devleti anlaştı" sözlerinden yola çıkarak olası bir savaşta Türkiye'nin yanında kimsenin yer almayacağını kaydetti. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Eğer böyle bir anlaşma var ve bu bilgiler dünya kamuoyunun önünde geziyorsa size samimiyetimle ifade edeyim ki, yarın Allah korusun vuku bulacak bir savaşta Türkiye cumhuriyeti Devleti'nin yanında bir Allah kulu olamaz. Niye? Yahu bu kadar cömertçe bir insan yakınlarını, dostlarını hele Müslüman kardeşini harcayamaz. Buna vicdanı el vermez."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.