06 Aralık 2003 Cumartesi 00:00
Hortumcu Yandı
Batık banka patronlarının milletin sırtına yüklediği milyarlarca dolarlık paranın tahsilatını hızlandırmayı amaçlayan Bankacılık Kanunu Tasarısı, Komisyon'dan geçti. Hortum kanunu diye anılan tasarı önemli değişikliklere uğradı.

Batık banka patronlarının çaldıkları paraların tahsil edilebilmesi amacıyla hazırlanan Bankacılık Yasa Tasarısı, TBMM Adalet Komisyonu'nda 34 asıl, 7 ek ve 6 geçici maddeyle birlikte kabul edildi. Batık 22 bankanın devletin sırtına yüklediği 47 milyar dolarlık yükün azaltılması amacıyla hazırlanan ve hortumculardan tahsilatı hızlandırmayı amaçlayan tasarı, TBMM Adalet Komisyonu'nda toplam 5 saatlik görüşme sonucunda kabul edildi.

Köksal Toptan başkanlığındaki Komisyon'a Hükümet adına Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile Devlet Bakanı Ali Babacan katıldılar. Kamuoyunda uzun süredir tartışılan tasarı ile birlikte getirilen yeni düzenlemeler şöyle:

?Batık bankalardan tahsilat işlerini Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kurulacak yeni bir Fon vasıtasıyla yürütec~|~ek. Ancak TMSF, BDDK'dan ayrılarak yeni bir bağımsız kurul haline getirilecek.

?Tasarı ile bankacılık suçlarının bir kısmı karapara kapsamına alınırken, bazı suçlar da organize işlenen bankacılık suçları da Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu (Çetecilik) Kanunu kapsamında takip edilecek.

?Batık bankaların, grup şirketlerine kullandırdıkları krediler, bankadaki tüm yetkililer ve bunların akrabalarına aktarılan kaynaklar ile kendi lehlerine kullandıkları her türlü kaynak, Hazine alacağı olarak sayılacak ve takibatı yapacak.

?Sahte belgelerle batık bankalardan alacağı olduğunu iddia edenlere 4 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

?Kanun kapsamında Hazine ve Fon alacağı sayılan alacaklara ilişkin açılacak davalarda zaman aşımı süresi 20 yıla çıkarıldı.

?Kamu bankaları ile özel kanunla kurulmuş bankaların (Vakıfbank) alacakları da Hazine alacağı olarak kabul edilecek. Ancak bunlar tahsilatlarını kendileri yapacaklar.

?Fon'da bulunan bankalardan, hortumcu olmayanlar için, Fon'a devirden önce yönetimleri ibra edilmiş olmak kaydıyla Hazine alacağı davası açılmayacak.

?Batık bankaların yöneticileri aleyhine açılan şahsi sorumluluk davalarında, ispat yükümlülüğü davalılara ait olacak. Yine bankaların Fon'a devrinden önce yapılan satış, kira, devir ve temlik gibi işlemlerine ilişkin açılacak davalarda ispat yükümlülüğü davalılara ait olacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.