16 Ekim 2015 Cuma 00:12
Hukukun üstünlüğü mü üstünlerin hukuku mu?
YENİ MESAJ / İSTANBUL
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Ünal Emiroğlu yaptığı açıklamada, “Hukukun yerlerde sürüklendiği bir ortamda hukuk adına öne çıkabilmek için kişilik gereklidir, onur gereklidir ve de yürek gereklidir” dedi. “Hukukun üstünlüğünü istiyorsak, gerçek bir hukuk adamı kişiliğini yüreğinde taşıyan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın sesine kulak vermeliyiz” diyen Prof. Dr. Ünal Emiroğlu şunları söyledi: “Hukuk diploması, hukuk adamı olmaya yetmez. Hukukun yerlerde sürüklendiği bir ortamda hukuk adına öne çıkabilmek için kişilik gereklidir, onur gereklidir ve de yürek gereklidir. Haydar Baş Hocamızda bunların hepsi vardır. Hukukun temelinde hak vardır; hak, haksızlığın karşıtıdır. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın tüm mücadelesi haksızlığa karşı olmuştur.”

Sosyal devlet birliğin güvencesidir
Anayasada Türkiye’nin bir hukuk devleti ve sosyal devlet olduğunun vurgulandığını ifade eden Prof. Dr. Ünal Emiroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Devletlerin kimliği anayasalarında yazılıdır. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında “Hukuk Devleti” kimliğinin altı çizilirken “Sosyal Devlet” kimliği de onun mütemmim cüzü (ayrılmaz parçası) olarak yer almıştır. Yazılan buysa da, uygulama başkadır. Hukuk Devleti insana değer verir, onun haklarına saygılıdır ve teminatıdır. Sosyal Devlet, herkesi kucaklar; ayrıştırma yapmaz, tam aksine toplumda birlik ve beraberliğin güvencesi olur, hukuk devletini yaşatacak alt yapıyı yani, ekonomiyi tüm vatandaşların yararlanacağı, insan onuruna yakışır bir hayat sürmelerini sağlayacak düzeni hedefler. Günümüzde ülkenin içinde bulunduğu koşullar, hukuk devletinin ve sosyal devletin yok sayıldığının fotoğrafını vermektedir. Siyasal iktidarı elinde bulunduran güçler, hukuka ters düşen yasalar, yasa gücünde kararnamelerle kendi hukukunu/hukuksuzluğunu oluşturarak, hukuk devleti yerine yasa devletini dayatmışlardır. Bu kadarla da kalmayan AKP iktidarı, korku salan, baskı kuran “kanunsuz emir” ve talimatlarla, zorba tavrıyla polis devletine yoğunlaşmıştır.”

Yeniden sosyal hukuk devleti
Hukuku yok sayan icraatlara imza atan siyasal iktidara Prof. Dr. Haydar Baş’ın ‘dur’ dediğini söyleyen BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Emiroğlu sözlerini şu sözlerle tamamladı: “Haksızlıkların topuna birden karşı çıkarak, giderek polis devletine dönüşmekte olan siyasal iktidara ‘dur’ diyebilen Sayın Prof. Dr. Haydar Baş, temelinde “İnsan devlet için değil, devlet insan içindir” felsefesi bulunan ve uluslararası onay gören, uygulanan bir büyük sosyal projeyle, Milli Ekonomi Modeli (MEM) ile yeniden sosyal hukuk devletini kurmaya hazırdır. Arzın merkezine inşa edilen MEM’in temel taşı, Milli Devlet ve Sosyal Devlet tezlerdir, yani insancıl hukuktur. İnsan ve haktan yana olanların tercihi Prof. Dr. Haydar Baş ve partimiz BTP olmalıdır.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.