18 Nisan 2007 Çarşamba 00:00
Hükümet Avrupa Birliği'nden vazgeçmedi
Dışişleri Bakanı Gül, AB kurmaylarının doğrudan veya dolaylı olarak Türkiye'nin tam üyeliğine 'Hayır' demesine rağmen, AB'ye tam üyelik hedefine kararlılıkla bağlı olduğunu vurguladı! ~|~


Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığında düzenlenen basın toplantısıyla kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla hazırlanan 'Türkiye'nin AB Müktesebatına Uyum Programı'nı kamuoyuna duyurdu.

Dışişleri Bakanı Gül, Türkiye'nin AB sürecindeki yol haritasının belirlenmesi sürecine değinerek, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin müzakereler başladıktan sonra başka bir boyuta girdiğini ifade etti.

Bu kapsamda ilk olarak Türkiye'nin siyasi reform sürecinin yer aldığını kaydeden Gül, bu sürecin devam edeceğini belirterek, hala bazı noksanlıkların bulunduğuna işaret etti.
Gül, siyasi reform sürecinin yanı sıra ikinci olarak AB müktesebatının Türkiye tarafından üstlenilmesi, üçüncü olarak da AB ile iletişimin daha canlı hale getirilmesi, AB?Türkiye arasındaki yakınlaşmanın devam etmesi, özellikle sivil toplum kuruluşları arasında müşterek çalışmaların başlatılmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Çalışmalar sürüyor
Çalışmaların 33 fasıl altında düzenli biçimde yapıldığını kaydeden Gül, "belgenin bir yandan müzakere sürecinin gereklerinin yerine getirilmesini kolaylaştıracağını, bir yandan gerçekleştirildikçe günlük hayatı olumlu yönde etkileyeceğini" bildirdi. Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefine kararlılıkla bağlı olduğunu da vurgulayan Gül, son 3 ay içinde müzakerelerde kaydedilen gelişmelerin, bu konuda ilerlemenin olduğunu gösterdiğini bildirdi.
Gül, "Türkiye'nin katılım müzakerelerinin başarılı şekilde sonuçlandırılmasının, kendi performansına bağlı olduğunu herkes bilmektedir" diye konuştu.

301 değişecek
TCK'nın 301. maddesinde yapılması öngörülen değişikliğe ilişkin bir takvim olup olmadığı sorulan Gül, Türkiye'de seçimler ya da dış politikadaki gelimeler gibi birçok önemli olay olduğunu ifade ederek, "Biz AB sürecimizi kendi programımız çerçevesinde sahiplenerek güçlü şekilde devam ettiriyoruz. Bu konudaki kararlılığımızı açıkça ortaya koyduk. Bu üç ayakta da kararlı şekilde devam edeceğiz. 301. maddeyle ilgili konu, siyasi reform sürecinin bir meselesidir. Bununla ilgili bir değişikliğin olmasına inandığımızı, irademizi zaten açıkça ortaya koyduk. Bunun takvimi önümüzdeki süre içinde zaten belli olur. Ama bütün bu çalışmaları, sadece siyasi reformları 301 gibi düşünürseniz bunlar netice vermez."

Büyükanıt'ın sözleri
Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın AB müktesebatı uyarınca değiştirilen bazı yasalara getirdiği eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "Genelkurmay Başkanımızın ne dediğine çok iyi bakmak gerekir. Müktesabatla ilgili ya da AB'nin özüyle ilgili herhangi bir şey söylemediler" diye konuştu.

Takvimi AB empoze etmiyor!
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da, AB müktesebatına uyum programının AB'ye son dönemde üye olan 12 ülkeden en önemli farkının, takvimin Türkiye tarafından belirlenmesi, AB tarafından empoze edilen bir takvim olmaması olduğunu kaydetti.

Babacan, Türkiye'nin AB katılım sürecinin 3 Ekim 2005'de müzakere çerçeve belgesinin kabul edilmesiyle başladığını hatırlatarak, tarama döneminde müsteşarların ve müsteşar yardımcılarının heyetler halinde Brüksel'e gidip geldiklerini ve bir yıl içinde 66 heyetin tarama amaçlı Brüksel ziyareti yaptığını belirtti. Babacan şunları söyledi: "Her bir heyet en az 45 kişiden oluştu, 185 kişiye varan heyetlerimiz vardı. Tarama çalışmalarında kurumlarımız en üst seviyede temsil edildi. O fasılla ilgili tüm kurumlarımızın temsilcileri tarama heyetlerinde yer aldı. Biz bunu çok önemsedik. Türkiye'nin bu kadar kapsamlı bir reform sürecine girerken tüm kurumlarımızın hatta bağımsız kurumlarımızın mutlaka bu çalışmalar içinde fiilen yer alması, çalışmaları sahiplenmesi, AB müktesebatında ne var ne yok, bizi neler bekliyor bunu bizzat ilk ağızdan, ilk elden anlayıp ona göre hazırlıklarını yapması büyük önem taşıyordu."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.