02 Kasım 2003 Pazar 00:00
Hükümet Gürüz'den bir gol daha yedi

Hükümetle YÖK Başkanı Kemal Gürüz arasındaki tartışmaların tümünde Gürüz'ün dediği oluyor. Görev süresinin dolmasına az bir zaman kala, Hükümete yönelik eleştirilerinin şiddetini iyice artıran Gürüz, son olarak da ÖSS klavuzlarının önümüzdeki hafta basılması kararını aldı

Gürüz'ün aldırttığı bu kararla birlikte, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'nın bu yıl kesin yetişeceğini ısrarla vurguladığı ÖSS'ye girişteki eşitsizliği ortadan kaldıran yasa da havada kalmış oldu. Çünkü , Yükseköğretim Genel Kurulu, Hüseyin Çelik'in basımının ertelenmesi için ÖSYM'ye başvurduğu 2004 ÖSS klavuzunu onayladı. Bu da, Hükümet'le Gürüz arasındaki düelloda bütün hamleleri Gürüz'ün yaptığını teyit etti.

YÖK'ün acelesi var

Bazı üyeler, üniversiteye girişi yeniden düzenleyen tasarının TBMM'ye sevk edildiğini belirterek, eski sistemle kılavuz basımının ertelenmesini istedi. Ancak YÖK, kılavuzu bek~|~lemeden basma kararı aldı.

Yükseköğretim Genel Kurulu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in basımının ertelenmesi için ÖSYM'ye başvurduğu 2004 ? Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) kılavuzunu onayladı. YÖK, hükümetin meslek ve imam hatip lisesi öğrencilerinin üniversiteye girişini zorlaştıran katsayıyı kaldıran yasa tasarısını yükseköğretim yasa taslağı kapsamında değerlendireceğini açıklamasına rağmen, kılavuzların basımı için hükümeti beklemeden ÖSYM'ye talimat verdi. Bazı üyelerin "gerginlik doğacak" görüşüne karşın karar oyçokluğuyla alındı.

2004'te yapılacak ÖSS kılavuzunun takvime uygun olarak basılmasının kararlaştırıldığını söyleyen Gürüz, değişiklik yapılmadığını sözlerine ekledi.

ÖSYM'nin hazırlayıp genel kurula sunduğu kılavuzda ÖSS'nin yapılış şekline ilişkin yeni bir düzenleme getirilmedi. 2004 ? ÖSS kılavuzunda, 2003 kılavuzundaki puanlama ve tablolar aynı şekliyle yer aldı. 2004 ? ÖSS kılavuzundaki bilgi ve kurallar da, geçen yılki kılavuzda yer alan bilgi ve kuralları içerdi.

Genel Kurul kararı doğrultusunda 2004 ? ÖSS 20 Haziran 2004 Pazar günü yapılacak. Sınava başvurular 1 ? 15 Aralık 2003 arasında alınacak. Adaylar ÖSS kılavuzunu 4 milyon lira karşılığı alabilecek. ÖSS giriş ücreti 35 milyon, yabancı dil sınavı giriş ücreti 40 milyon lira olarak belirlenirken, adaylar üniversitelere yerleştirme ücreti olarak 18 milyon lira ödeyecek.

Genel Kurul'da kılavuz konusu tartışılırken 5 üye "yeni gerginlik yaratmayalım" görüşünü savunarak basımın ertelenmesini istedi. Muhalif üyeler, üniversiteye girişi yeniden düzenleyen tasarının TBMM Milli Eğitim Alt Komisyonu'na sevk edildiğini ve çerçeve yasa hazırlıklarının aralık sonuna kadar biteceğini hatırlattı. Muhalifler, hükümetin yükseköğretim yasasını 2004'te uygulamaya geçireceğini belirtirken, bazı üyeler "Hükümetle bir kez daha konuşalım, 5 ? 10 gün sonra toplanıp karar verelim" görüşünü savundu.

ÖSS kılavuzunda Gürüz'ün dediği oldu

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurulu, hükümetin imam?hatip değişikliği için gecikmesini istediği Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) takvimini belirledi. Beş üyenin YÖK Başkanı Kemal Gürüz'e muhalefet ettiği toplantıda alınan karara göre ÖSS'ye başvurular 1?15 Aralık tarihlerinde, 2004 ÖSS ise 20 Haziran'da yapılacak.

YÖK Genel Kurulu, dün Ankara'da toplandı. Kemal Gürüz başkanlığındaki toplantıya, kurulun 22 üyesi katıldı. Toplantıda kurul üyeleri arasında iki konuda görüş ayrılığı yaşandı. Birinci konu, kılavuz basımının ertelenmesine ilişkindi. Türkan Saylan, Burhan Şenatalar ve Aysel Çeliker'in aralarında olduğu beş üye, ÜAK'ın çalışmalarının bitirilmesi için kılavuz basımının bir ay ertelenmesini istedi. Üyeler, "Hükümetle ilişkiler daha fazla gerilmesin. Bu ayrıca hem ÜAK'ın çalışmalarına gölge düşürür, hem saygısızlık olur" dedi. Gürüz ise 1.5 milyon öğrencinin sınava hazırlandığını belirterek, "O yasayı beklersek geç kalırız. Ayrıca yasanın Cumhurbaşkanı'nca onaylanıp onaylanmayacağı belirsiz. Geçen yıl başvurular 6 Eylül'de yapılmıştı. Geç kalınıyor" diye karşı görüş bildirdi.

İkinci gerginlik ise Dicle Üniversitesi ile ilgiliydi. Üyeler, rektör ataması konusunda YÖK ile üniversite arasındaki gerginliğe dikkat çekip, "Sorun çözülmeli" dedi. Üyelerin çıkışına sinirlenen Gürüz ise, "Sıkıntınızı yürütme kurulunda görüşün" yanıtı verdi.

Toplantıda, ÖSS kılavuz basımının geciktirilmeden yapılmasına karar verildi. Kurulun beş üyesi, YÖK Başkanı Gürüz'e ve diğer üyelere karşı çıktı. Ancak toplantıda ÖSS takvimi, üyelerin oyçokluğuyla belirlendi.

İmam?hatip liselerine üniversiteye giriş kolaylığı sağlayan yasa tasarısı konusunda Meclis alt komisyonu çalışmalarını sürdürürken, hükümet, bu düzenlemeyi 2004 yılında devreye sokmaya hazırlanıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.