14 Eylül 2012 Cuma 11:36
Hükümet sınıfta kaldı

ORHAN DEDE - ANALİZ

Bilgesam \"Terörle Mücadelede Toplumsal Algılar\" adlı bir rapor hazırladı. \"Terörle mücadele\" üzerinden toplumsal algıları ve bunların ilişkilere yön verişini okumaya çalışan araştırmanın, Türkiye genelinde 2 bin 922 kişiyle görüşülerek yapıldığı açıklandı. Araştırmanın sonucuna göre, Türkler ve Kürtler bir arada yaşamak istiyor. Üstelik bir arada yaşama iradesi de çok yüksek. Araştırmaya katılan Türklerin yüzde 70\'i, Kürtlerin ise yüzde 90\'ı bir arada yaşamak istiyor.

Bayrağa saygı doruk noktada

Araştırma Türk bayrağı ve İstiklal Marşı\'nın hangi etnik kökene sahip olursa olsun Türkiye\'de yaşayan tüm vatandaşların ortak değeri olduğunu ortaya koydu. Buna göre Kürtlerin yüzde 94,4\'ü \"Türk bayrağı benim bayrağımdır\" derken, Türklerin yüzde 97,7\'si aynı cevabı verdi. \"İstiklal marşı benim marşımdır\" diyen Kürtlerin oranı yüzde 91,1 olurken Türklerde bu oran yüzde 97,6 oldu.

Millet açılım istemiyor

Bilgesam\'ın araştırması AKP hükümetinin başlattığı açılım süreciyle yaşanan gelişmelere vatandaşların bakışının olumsuz olduğunu gösterdi. Türk kökenli vatandaşların yüzde 82,9 gibi ezici bir çoğunluğu açılım süreciyle PKK ve KCK örgütlenmesinin güç kazandığına inanırken Kürt kökenli vatandaşlar arasında bu oran yüzde 50,6 oldu. Hükümetin gizli yürüttüğü ama sonradan ortaya çıktığında doğruladığı PKK terör örgütüyle yürütülen Oslo görüşmelerinin örgütün güçlenmesine hizmet ettiğini düşünenlerin oranı Türklerde yüzde 84, Kürtlerde ise yüzde 51,9 olarak tespit edildi. Açılım sürecinin gerekli olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 35,8\'de kalması dikkatlerden kaçmadı.

AKP\'nin Barzani\'yle flörtüne millet karşı

Araştırma, AKP\'nin son aylarda Irak merkezi hükümetiyle köprüleri atıp, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi\'yle ilişkileri geliştirmesine Türk kökenli vatandaşların yüzde 78,7 oranında, Kürt kökenli vatandaşların ise yüzde 38,8\'inin karşı olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre Türklerin yüzde 86,5\'i Kürtlerin ise yüzde 47\'si hükümetin PKK veya Öcalan\'la müzakere etmesini istemiyor.

Terör bölgenin gelişmesine engel

Her iki kesimin ortak yaklaşımı, terör eylemlerinin doğu bölgelerindeki kalkınmaya engel olduğu. Araştırmaya göre, Türklerin yüzde 95,4\'ü, Kürtlerin ise yüzde 87,6\'sı terör saldırıları Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kalkınmasına engel teşkil ettiği görüşünde. Araştırmanın gösterdiği bir başka sonuç ise her iki kesimde vatandaşların yüzde 60\'a yakın oranda devletin terör sorununu çözmek istemediğini düşünüyor olmaları oldu. Kürtlerin yaklaşık yüzde 50\'si, Türklerin ise yüzde 67,4\'ü devletin terör sorununu çözmeyeceğine inanıyor.

Terörü ABD, İsrail ve AB besliyor

Araştırmanın en çarpıcı sonuçların birisi şüphesiz vatandaşların terör örgütünün dış desteği hususunda ortaya koyduğu görüş oldu. Buna göre Kürtlerin yüzde 71\'i Türklerin ise yüzde 81,7\'si Barzani\'nin PKK\'ya destek verdiği görüşünde. Kürtlerin yüzde 78,7\'si Türklerin ise yüzde 81,6\'sı İsrail\'in PKK\'ya destek verdiğini düşünürken ABD\'nin terörü desteklediği görüşünde olanların oranı Kürtlerde yüzde 75,4, Türklerde ise yüzde 81,5.

Terörle mücadelede AKP etkin değil

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından birisi de Kürt olsun Türk olsun vatandaşların büyük çoğunluğunun hükümetin terörle mücadele konusunda dış politikada etkin olmadığını düşünüyor olmaları oldu. Türk kökenli vatandaşların yüzde 84,6\'sı Kürt kökenli vatandaşların ise yüzde 79,1\'i AKP hükümetinin dış politikada terörle mücadele konusunda attığı adımların ve girişimlerin etkin olmadığı görüşünde. Araştırma aynı zamanda vatandaşların terörle mücadele konusunda bölgede yürütülen operasyonlara bakış açısını da ortaya koydu. Buna göre Kürtlerin yüzde 64\'ü Türklerin ise yüzde 93,7\'si bölgede yürütülen operasyonların halkın güvenliği için devam etmesi gerektiğini düşünüyor.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.