23 Nisan 2006 Pazar 00:00
Hükümet vazgeçmiyor

Kamuoyundan gelen yoğun tepkiler bile hükümeti, mayınlı arazileri İsrail şirketlerine devretme isteğinden vazgeçirmeye yetmedi. Bakan Gönül ihale işlemlerinin devam ettiğini açıkladı
~|~


Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay'daki mayınlı arazilerin temizlettirilmesiyle ilgili ihale işlemlerine yönelik çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya'nın, mayınlı arazilerin temizlenmesine ilişkin yazılı soru önergesine cevap veren Gönül, Türkiye ile Suriye kara sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin ihale yapma görev ve yetkisinin, Milli Emlak Müdürlüğü'ne verildiğini anımsattı.

Bakan Gönül, bu yetki çerçevesinde, arazilerin temizlenmesine yönelik ihalenin yap?işlet?devret modeliyle yapılmasına imkan bulunmadığını; söz konusu ihalenin, mayınlı sahaların temizlenmesi karşılığı tarımsal faaliyetlerde kullandırılmak üzere, Devlet İhale Kanunu kapsamında yapıldığını belirtti. Hükümetin mayınlı arazileri, mayınlardan temizleme karşılığında 49 yıllığına o firmaya devretme adı altında başlattığı girişimden pis kokular gelmeye başlayınca kamuoyu bu olaya büyük tepki göstermişti.
Özellikle mayın temizleme işine İsrailli şirketlerin talip olması ve hükümetin de bu isteğe sıcak bakması uygulama hakkındaki şüpheleri artırdı. Bu konuda kamuoyundan gelen yoğun tepkiler hükümeti, bu tehlikeli icraatından vazgeçirmeye yetmedi.

Serhad boyları 49 yıllığına devrediliyor
Milli Savunma Bakanı Gönül, şunları kaydetti:
"Söz konusu şartname uyarınca, mayınlı arazilerin temizlenmesi karşılığı tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere yüklenici firmaya bırakılması, ilgili kanunlar gereği ihaleye katılamayacak olanlar, ihalelere katılmaktan yasaklı olanlar ile ilgili kanun gereği alınacak Bakanlar Kurulu kararında belirtilen yabancı isteklilerle, Bakanlıkça güvenlik birimleri nezdinde yapılacak araştırma sonucunda ihaleye katılması uygun görülmeyenlerin ihaleye katılamayacağı; temizlenen sahada yapılacak tarımsal faaliyetlerin, ilgili olduğu yerlerde Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu, Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak yürütülmesi öngörülmüştür.

Buna göre, mayınlı sahaların temizlenmesi ihalesi karşılığında gerekli soruşturmaları güvenlik birimlerince yapılacak yüklenici firmaya, tarımsal amaçla kullanılmak üzere kullanma hakkı verilmekte ve bu haliyle mülkiyet devredilmeyip Hazine'de kalmaktadır." Bakan Gönül, temizleme süresi de dahil azami 49 yıl olmak üzere, en az süreyi teklif eden yüklenici firmaya, tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere, temizlenen arazinin kullanım hakkının verileceğini bildirdi.

Suriye sınırında petrol bulunmuştu
TPAO, Hükümetin 49 yıllığına devretmeyi düşündüğü Suriye sınırındaki Mardin Nusaybin'deki mayınlı arazide birkaç aydır devam ettirdiği çalışmalar neticesinde petrol bulmuştu. Uzmanlar, şu anda mayınlı arazi olarak geçen bölgenin zengin petrol yataklarına sahip olduğunu belirtiyorlar.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137