06 Mart 2006 Pazartesi 00:00
Hükümete sorulu tepki
Kayseride Hükümete ilginç protesto. Kayseri'de bir dershanede yapılan ÖSS deneme sınavında yer alan bir soruda 'AKP iktidarının Türkiye'yi sattığına' işaret edildi. ~|~

 

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, bir dershanenin ÖSS deneme sınavında öğrencilerine sorduğu bir soru hakkında, ''İstiklal Marşı'nın alenen aşağılandığı'' gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Hükümet icraatına sorulu tepki
Dershanenin İstanbul'daki genel merkezinde ''ÖSS'ye Hazırlık?4'' adıyla deneme sınavı kitapçıkları hazırlandı. Kitapçıkların edebiyat soruları bölümünde, ''Bastığın yerleri 'toprak' diyerek geçme, tanı/Sermayeye satılık her santimi, her gramı/Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı/Kim çok verirse ona sat bu vatanı'' dörtlüğü verilerek, bu dörtlüğün hangi şiir türüne örnek olduğu sorusu yer aldı. A kitapçığına 4. soru, B kitapçığına ise 14. soru olarak giren dörtlüğün cevap şıkları ise satirik, dramatik, pastoral, epik ve lirik olarak belirtildi.

Genel merkez tarafından tüm şubelere gönderilen soru kitapçığı, dershanenin Kayseri'deki iki şubesinde 24 ve 26 Şubat'ta yapılan deneme sınavlarında öğrencilere dağıtıldı. Bir öğrencinin sorudaki dörtlüğün içeriğinin kabul edilemeyeceğini belirtmesi üzerine, olay dershane yetkililerine iletildi. Daha sonra bir grubun olaya tepki göstermek için eylem hazırlığında olduğu bilgisine ulaşan polis, dershane civarında önlem alarak konuyu araştırdı.

Olay savcılığa intikal ediyor
Kayseri Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Başsavcılığı'na, TCK'nın 300. maddesinin 2. fıkrasında yer alan ''İstiklal Marşı'nı alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır'' maddesine dayanarak suç duyurusunda bulundu.
İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, konu hakkında inceleme yaptıklarını ve sorunun yer aldığı kitapçığın öğrencilere deneme sınavı olarak dağıtıldığını belirlediklerini söyledi.
Soru kitapçığının İstanbul merkez tarafından yurt genelinde tüm şubelere dağıtıldığının anlaşıldığını belirten Özdemir, şöyle konuştu: ''Araştırmalarımızda, kaynağı belli olmayan 'İkinci İstiklal Marşı' adı altında yazılmış şiire ulaştık. Bunun, internet sitelerinde de yer aldığını gördük. 'Mehmet Hortum Ersoyan' imzası bulunan ve İstiklal Marşımızın dörtlüklerini çağrıştıran ifadelerle yazılmış şiirin 6. dörtlüğü de soru kitapçığına girmiş. Kabul edilemeyecek bir durum. Konuyu yargıya intikal ettirdik.''

Sözkonusu dershanenin kurucu genel müdürü Mustafa Elmasdere, dörtlüğün yer aldığı şiirin kaynağını bulabilmek için araştırma yaptıklarını ve bir kişinin, mevcut siyasi duruma tepki amacıyla yazdığı bilgisine ulaştıklarını bildirdi. Genel merkezin de olaydan büyük üzüntü duyduğunu ve soruşturma başlattığını belirten Elmasdere, soruyu hazırlayan öğretmenlerin çok ciddi şekilde uyarıldığını bildiğini kaydetti.

UĞUR DERSANESİ'NDEN SAVUNMA
Uğur Dershaneleri, Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nce ''İstiklal Marşı'nın alenen aşağılandığı'' gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu ÖSS deneme sınavı sorusunda, ''teknik ve hukuki açıdan bir herhangi yanlışlık bulunmadığını'' savundu.
Uğur Dershaneleri Genel Müdürlüğü'nce yapılan yazılı açıklamada, ''24-26 Şubat 2006 tarihlerinde Kayseri'de gerçekleştirilen ÖSS deneme sınavında satirik şiire örnek olan verilen sorunun kamuoyuna bu şekilde yansımasından üzüntü duyulduğu'' kaydedildi.

Şiir vatana sahip çıkılması gerektiğini anlatıyor
''Lise 3-4. ÖSS Deneme Sınavı A kitapçığının Edebiyat-Sosyal Bilimler bölümündeki 4. sorusunun bir 'satirik şiir' örneği olduğu'' dile getirilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ''Satir'in sözlük anlamı yergi ile ilgili, yergi niteliğinde olandır. Satirik şiirde şair, çoğu kez 'tariz' sanatına başvurur. Tariz'in sözlük anlamı kapalı bir biçimde, dolaylı olarak söz söyleme sanatıdır. Deneme sınavında söz konusu soruda kullanılan dörtlükte tariz sanatına başvurulmuştur. Bu soru, satirik şiir ayrıntısını ölçmek amacıyla sorulmuş ve soru yoluyla İstiklal Marşımızın ruhuna sahip çıkılması gerektiği mesajı verilmiştir. İstiklal Marşımızın dizeleri kullanılarak üzerinde yaşadığımız topraklar için ödenen bedeller hatırlatılmış ve vatanımıza sahip çıkılması gerektiği mesajı verilmiştir.

Art niyet taşıması söz konusu değildir
Soruda teknik ve hukuki açıdan herhangi bir yanlışlık yoktur. Dörtlük satirik şiiri gösteren iyi bir örnek olduğu için soru kitapçığında yer almıştır. Herhangi bir art niyet taşıması söz konusu değildir.'' Açıklamada, ''Uğur Dershaneleri'nin 38 yıldır, Türkiye çapında 100 şubesiyle Türk gençliğinin eğitimine katkıda bulunduğu, çağdaş eğitim ve öğretim esasları doğrultusunda hazırladığı programlarıyla yarının gençlerini üniversiteye hazırladığı'' ifade edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.