12 Nisan 2014 Cumartesi 00:08
Hükümete tırpan

RECEP BAHAR/İSTANBUL

Twitter yasağını kaldırarak başta Başbakan Erdoğan olmak üzere AKP kurmaylarının tepkilerini üzerine çeken Anayasa Mahkemesi, son yılların en kritik, en çok ses getirecek kararına imza atarak, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısını değiştiren Kanun’un, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerinin büyük çoğunluğunu iptal etti. Yüksek Mahkeme, Adalet Akademisi ile ilgili bölümlerinin iptal istemini ise reddetti. CHP, HSYK düzenlemesini de içinde barındıran ve torba yasa olarak Meclis’ten geçerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açmıştı. HSYK düzenlemesinde en çok eleştirilen konu, Adalet Bakanı’na yargı erki üzerinde tanınan olağanüstü yetki teşkil ediyordu. 

Yapılan atamalar yerinde kalıyor!

TBMM’den geçen ve Cumhurbaşkanı Gül’ün de onaylaması ile yürürlüğe giren yasa ile HSYK’nın 22 üye dışındaki tüm çalışanlarının görevleri sonlandırılmıştı. Kanun’la Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a da görevden el çektirilen yaklaşık 600 bürokratın yerine yeni atamalar yapmasına ilişkin geniş yetkiler tanınmıştı. Aynı şekilde, yapılan yasa değişikliği sonucunda Adalet Akademisi’nde çalışanların da görevleri sonlanmış, kendisine verilen yeni yetkiler çerçevesinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu kurumda da atamalara imza atmıştı.

Ataması yapılanlar istifa etsin!

Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümediğinden, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın HSYK Kanunu çerçevesinde yaptığı atamalar süreçten etkilenmeyecek. Ancak HSYK Kanunu sonrasında atanmış olanların Anayasa Mahkemesi kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından etik olarak istifa etmeleri gerektiği ifade ediliyor.

İşte iptal edilen düzenlemeler  

* Anayasa Mahkemesi, Kurul Başkanı olan Adalet Bakanının, gereken hallerde Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırabileceğine ilişkin hükmü iptal etti.

* Kurul üyeleri hakkında yürütülecek disiplin soruşturma izni ve soruşturmanın Adalet Bakanınca yapılacağına ilişkin düzenlemeler de Anayasa’ya aykırı bulundu.

* Adalet Bakanının HSYK Genel Sekreterini atamasına ilişkin düzenlemeyi de iptal eden Anayasa Mahkemesi, kurul üyeliği seçimlerinde, adayların hakimlik ve savcılık mesleğinde 20 yıl çalışmış olmaları şartını öngören maddeyi de Anayasa’ya aykırı buldu.

* Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihte Kurul’da görev yapan Genel Sekreter, genel sekreter yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, 

Teftiş Kurulu başkan yardımcıları, kurul müfettişleri, tetkik hakimleri ve idari personelin Kurul’daki görevlerinin sona ereceğini düzenleyen kanun hükmü iptal edildi. Bu şekilde boşalacak yerler için atamaların Bakan tarafından yapılacağına ilişkin düzenlemeler de Anayasa’ya aykırı bulundu. 

HSYK’dan son 15 günde kritik kararlar

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) son haftalarda çok sayıda hâkim ve savcının yerini değiştirdi. Son olarak 8 Nisan’da çok sayıda hakim ve savcının görev yeri değiştirilmişti. HSYK, 3 Nisan’da 11 idari yargı ve 596 adli yargı hakiminin görev yerlerini belirlemişti. Dahası 4 Nisan’da KCK davalarına da bakan mahkemelerin başkanlarından 3’ünü tenzili rütbe yaparak Asliye Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne, birini de Çocuk Mahkemesi Hakimliği’ne atamıştı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.