31 Aralık 2007 Pazartesi 00:00
Hükümetin çocuk karnesi düşük

Türkiye'de çocuk gerçeğini ortaya koymak için hazırlanan karne, AKP'nin çocuklar konusundaki icraatlarının zayıflarla dolu olduğunu gözler önüne serdi ~|~
Çocuk Vakfı'nın 2007 için hazırladığı ve Türkiye'de çocuk sorunlarının dile getirildiği Türkiye karnesi, aile ve çocuk, anne ve çocuk sağlığı, eğitim, yoksulluk, güç koşullardaki çocuklar, çocuk ihmali ve istismarı, çocuk hakları yargılamadaki çocuklar alanlarında yaşanan sorunların her geçen yıl derinleştiğini ortaya koydu.

3 milyon 600 bin aile yardıma muhtaç
Sosyal güvenceden yoksun ailenin sorunları acil çözüm beklediğine dikkat çekilen karnede, çocuğa ve gence ilişkin olumsuz göstergelerin temelinde aile sorunun yattığı kaydedildi. Türkiye'deki 15 milyon 70 bin ailenin 3 milyon 600 bini yoksulluk sınırında bulunduğuna işaret edilen karnede, ülke ölçekli toplam hane halkının çoğunluğu sağlıklı olmayan fiziki ortamlarda yaşadığı dile getirildi. Karnede, 1990 sonrası boşanma sayısında artış olduğu, yoksulluğu şefkat siyasetiyle (yardım dağıtma) erteleme alışkanlığı sürdüğü vurgulandı.

Yoksulluğun sonucu çatışma ve şiddet
Ailedeki ekonomik, sosyal ve kültürel krizin aile içi çatışma ve şiddeti artırdığına dikkat çekilen karnede, işsizlik karşısında sosyal güvenliğin sağlanamaması sonucu, aile ve çocuk ve gençlik sorunları derinleştiği ifade edildi. Türkiye'nin aile ve çocuk merkezli insani gelişme ve refah göstergeleri dünya ortalamasının altında bulunduğu ifade edildi.

Karnede hükümetin başarısızlıkları sayıldı

Çocuk Vakfı'nın hazırladığı karnede yer alan bilgilere göre, bebek ve 5 yaş altı çocuk ölümleriyle anne ölüm oranı hala yüksek olduğu Türkiye'de, anne ve çocuk sağlığı geliştirme programı yaygılaştırılamadı. Anne sütü muadillerinin mamayı özendirici reklamları önlenemedi. Anne ve çocuk sağlığı hizmetlerinde bölgeler arası eğitim ve sağlık göstergelerindeki farklılık giderilemedi.  Çocukların beslenme bozukluğunun neden olduğu hastalıkların yaygın olduğu Türkiye'de, 5 yaş altı beslenme bozuklukları azaltılamadı. Aile hekimliği uygulaması başlatılamadı, okul sağlığı hizmetleri dünya ortalamasının altında kaldı.Toplam hane halkının yüzde 20'si temiz su içemediği Türkiye'de özürlü çocuğu olan ailelere doğrudan destek hizmeti yaygınlaştırılamadı.

Eğitim karnesi içler açısı

Türkiye'de okulöncesinde hala köklü atılım yapılamadığı kaydedildi.
Karnede yer alan bilgilere göre, eğitim sistemine ilişkin bazı bilgiler şöyle:
Türkiye'nin dünya ortalamasına göre 125 bin sınıf açığı var
Eğitimin gerçekleştiği fiziki mekânlar niteliksiz mimari yapılardan oluşuyor
Eğitimden yoksun kalmış çocukların eğitime dahil edilmesi çalışmalarında yetersiz kalındı
Ortaöğretimde brüt okullaşma oranı yüzde 69.9'da kaldı
Son 5 yılda okullarda şiddet yaygınlaşma eğilimi gösterdi
Türkiye, üstün yetenekli çocuklarını eğitemeyen bir ülke durumunda
Millî Eğitim Bakanlığı'nın üstün yetenekli çocuk eğitiminin okulöncesi, ilk ve ortaöğretim süreçlerini kapsayacak eğitim?öğretim modeli de yok
Türk Millî Eğitim Sistemi, son 10 yılda, politik ve ideolojik müdahalenin en yoğun yaşandığı alan oldu, eğitim yönetimi güven sorununu aşamadı ve başarılı olamadı

Kimsesiz çocuklar sahipsiz kaldı
Koruma altındaki çocuklara ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı Türkiye'nin çocuk karnesinde, korunmaya muhtaç ve kimsesiz çocuğa sosyal güvenlik sistemi kurulamadığı vurgulandı. Türkiye'de ölçekli aile ve çocuk hizmetleri koordine edilemediği ve etkin biçimde yönetilemediğinin dile getirildiği karnede, SHÇEK şemsiyesi altındaki çocuk yuvası ve yetiştirme yurtları yönetilemediği belirtildi.
Dört çocuktan birinin yoksul olduğu Türkiye'de, yoksulluk sınırındaki aileler sosyal güvence altına alınamadığı, çocuk yoksulluğunu önlemeyi sağlayacak sosyal güvenlikle ilgili yasa çalışmaları tamamlanamadığını ifade edildi.

Aile, Çocuk ve Gençlik Bakanlığı kurulsun

Çocuk Vakfı, Çocuk ve Gençlik Kanunu'nun hazırlanmasını ve Aile, Çocuk ve Gençlik Bakanlığı'nın kurulması önerisinde bulundu.
Türkiye'de son 5 yılda çocuk ihmali ve istismarı yaygınlaşma eğilimi gösterdiğinin vurgulandığı karnede, en yaygın çocuk istismar türü "ekonomik istismar" olduğuna dikkat çekildi. Son 5 yılda çocuklara karşı işlenen fiziki istismar türlerinin oranlarında artış gözlendiğinin belirtildiği karnede, "Son 5 yılda çocuklara karşı cinsel istismar vakalarında artış oldu. Son üç yılda akranlar arası şiddet ve çocukların kesici alet ve ateşli silah kullanımı yaygınlaştı" tespitlerine yer verildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137