01 Mayıs 2014 Perşembe 00:08
Hükümetin inadı: BAYRAM YOK

RECEP BAHAR/İSTANBUL

AKP Hükümeti, geçen yıl olduğu gibi bu sene de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Taksim Meydanı’nda kutlanmasına izin vermedi. Geçen yıl Taksim Yayalaştırma Projesi’ni ve bölgedeki inşaat çalışmalarını gerekçe gösteren hükümet, bu sene ‘sebep gösterme gereksinimi’ bile hissetmeden meydanı işçiye kapatma yolunu seçti. Hükümetin geçen yıl 27 Mayıs-14 Haziran arasında gerçekleşen Gezi eylemleri nedeniyle Taksim Meydanı’nı ve hemen yanı başında bulunan Gezi Parkı’nı kutlamalara kapattığı tahmin ediliyor. Oysa Taksim Meydanı ilk kez yasal olarak 2010 yılında işçi ve memur sendikalarının 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamalarına açılmıştı. O sene Türkiye, sendikaların aldığı güvenlik önlemleri nedeniyle sakin ve olgun bir 1 Mayıs yaşamıştı. Benzer tablo 2011 ve 2012 yıllarında da devam etti. Hükümetin geçen yıl Taksim Meydanı’nı işçi örgütlerine kapatması ülkemizi yeniden gerdi. Nitekim yasakçı anlayış sert tepkiyi beraberinde getirdi, sonuçta 1 Mayıs 1977’den bu yana en olaylı 1 Mayıs yaşandı. Geçen yıl ilk kez işçiler Taksim’e ulaşmasın diye vapur seferleri iptal edilmiş, Galata Köprüsü açılarak yaya ve araç geçişine kapatılmıştı. Geçen yıl olayların önemli bir bölümü Taksim’e yakın olan Beşiktaş, Dolapdere ve Şişli’de çıkmıştı.

Valilikten son nokta: Taksim yasak

İstanbul Valiliği, dün uzun bir açıklama yayınlayarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün Taksim Meydanı’nda kutlanmasına müsaade edilmeyeceğini duyurdu. Valilik yasaklamaya gerekçe olarak “istihbarat birimlerinde yasadışı terör örgütlerinin ve uzantısı olan grupların güvenlik görevlilerine karşı şiddete başvuracaklarına dair bilgilerin mevcut olduğunu, bu durumun Taksim Meydanı ve çevresinde kamu düzeninin ve emniyetinin bozulmasının yanında vatandaşların hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde tehlikeye düşürecek nitelik taşıdığını” gerekçe gösterdi. İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından 28 Nisan 2014’te Valiliğe verilen dilekçeden, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 27 Kasım 2012’de aldığı karar ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 4. maddesi dayanak gösterildiği ifade edildi.

Taksim’e değil Yenikapı’ya gidin!

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Avrupa yakasında bir, Anadolu yakasında beş olmak üzere toplam altı alan tespit edilmiştir. Avrupa yakasında tespit edilen toplantı alanı Yenikapı, toplantı ve gösteri alanıdır. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’ye verilen alan burasıdır. Katılımcıların bu alana ulaşmaları için 300 otobüs Valiliğimiz tarafından İETT’den temin edilmiştir.”

TÜSİAD, Taksim’i işaret etti

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ise 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne ilişkin yayımladığı mesajda, 1 Mayısların gerginlik içinde beklenen bir gün olmaktan çıkartılmasının, kutlamaların özgürce ve güven içinde yaşanmasının sağlanmasının demokrasinin gelişmesi açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Yılmaz, “1 Mayıs 1977’de Taksim’de yaşanan menfur olayın halen aydınlığa kavuşturulmamış olması vicdanlarda açık bir yaradır” dedi.

Taksim mücadelesi

Türkiye’de ilk defa 1 Mayıs kutlaması 1912 yılında İstanbul’da gerçekleşti. 1923 yılında 1 Mayıs günü yasal olarak ‘İşçi Bayramı’ ilan edildi. 1976 yılında uzun yıllar sonra ilk defa geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması Taksim’de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) organizasyonu altında gerçekleşti. 1977 yılında İstanbul Taksim Meydanı’nda yaklaşık 500 bin kişiyle en geniş katılımlı 1 Mayıs toplantısı düzenlendi. Ancak, göstericilerin üzerine ateş açıldı ve göstericilerden 34’ü, yaralanarak ve üstlerine ateş açılması sonucu çıkan izdihamda ezilerek öldü. Bu karanlık olay hala daha aydınlatılmayı bekliyor. 1978’de yine yüz binlerce kişi tarafından Taksim Meydanı’nda kutlandı. 1981’de Milli Güvenlik Konseyi 1 Mayıs’ı resmi tatil günü olmaktan çıkardı. Aradan geçen uzun zaman sonra işçi örgütleri yeniden 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak istedi. 2007 yılında 1 Mayıs’ı tekrar Taksim’de kutlayarak aynı zamanda 1977’de olan olayları anmak isteyen grupları polis silah, biber gazı, gaz bombası kullanarak durdurmaya çalıştı. 100’den fazla kişi yaralandı. 2008 Nisan’ında, 1 Mayıs’ın ‘Emek ve Dayanışma Günü’ olarak kutlanması kabul edildi ancak Taksim Meydanı işçiye açılmadı. Çıkan olaylarda çok sayıda kişi yaralandı. 2009 Nisan’ında TBMM’ye verilen önergeden sonra 1981’den sonra tekrar resmi bayram olarak kabul edildi ancak hükümet yine Taksim’e çıkılmasına izin vermedi. 2010 yılında ise 1 Mayıs 140 bin kişinin katılımıyla Taksim’de kutlandı. 2011 ve 2012 yıllarında da 1 Mayıs hafif olaylarla yine Taksim’de kutlandı. 2013 yılında 1 Mayıs’tan 4 ay önce Taksim’i Yayalaştırma Projesi adı altında 1 Mayısın Taksim’de kutlanılması yasaklandı ve buna rağmen bazı gruplar Taksim’e çıkmaya çalıştı. Polis izin vermedi ve göstericilere karşı ateşli ve ateşsiz silah kullandı. Geçen yılki 1 Mayıs 1977’den sonraki ‘en olaylı’ 1 Mayıs olarak tarihe geçti. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.