31 Ekim 2005 Pazartesi 00:00
Hürriyet'in yaptığı tarihi yanlış
26 Ekim 2005 tarihli Hürriyet'te bir başlık: Kazaklar'dan çektiğimizi Haçlılar'dan bile çekmedik. Yazının içinde Kazaklar'ın Osmanlı'ya karşı yaptıkları anlatılıyor. ~|~ Yazıda şöyle bir cümle var: Ancak Osmanlı'yı aciz bırakanlar ise Karadeniz'in kuzeyinde yaşayan ve bugünkü Kazaklar'dı.
Bu yazıyı okuyan ne anlar... Bugünkü Kazaklar, yani Kazakistan'da ve Kazakistan'ın dışında ve bu arada Türkiye'de de yaşayan Kazaklar'ın ataları, Osmanlılar'la savaşmış ve Haçlılar'ın bile yapmadığı kötülüğü yapmış... Öyle mi?
Yazı, Murat Bardakçı'nın hazırladığı Ramazan Çadırı yaprağında çıkmış... Ramazan'a ne kadar yakışan bir yazı değil mi?

Önce, daha fazla gecikmeden bir tarihi yanılgıyı düzeltelim. Bardakçı'nın yazısında adı geçen Kazaklar'ın, bugünkü Kazaklar'ın ne kendileriyle, ne de atalarıyla uzaktan yakından ilgisi vardır. Olay sadece ve sadece ad benzerliğinden ibarettir.
Bugün Kazakistan'da ve Kazakistan'ın dışında yaşayan Kazaklar Türk'türler, Müslüman'dırlar ve tarihin hiçbir döneminde Osmanlılar'la çatışmamışlardır. Tarihlerinde en çok ve en uzun süre çatıştıkları halk ise Bardakçı'nın Kazakları'dır.
Bardakçı'nın sözünü ettiği Kazaklar ise Ortodoks Hıristiyan ve Rusça konuşan bir halktır. Kendilerine özgü kültürleri ve yaşama biçimleri olan, kökenleri tartışmalı, ama oluştukları dönemden beri Slav ve Rus sayılan bir halktır Bardakçı'nın Kazakları...
Bardakçı'nın Kazakları, Rus Ordusu'nun en savaşçı birlikleridir.
Bugün bir Rus Kazağı'na rastlar ve ona Rus olmadığını söylerseniz, yapacağı en küçük tepki kaşlarını çatmak olur.

Bugünkü Kazak Türkçesi, Rus Kazakları ile kendilerini ayırmak için iki ayrı ses kullanır. Rus Kazakları'nı, ince (K) ile kendilerini kalın (K) ile anlatırlar.
Başka hallerde Rus Kazakları için Kazaçi, Kossak gibi adlar da kullanılır.
Yani Bardakçı'nın Kazakları'nın tarihte yaptıklarını bizim Kazaklar yapmış gibi göstermek çok büyük bir yanlışlıktır.

Sorular...
BU yalın, basit ama önemli gerçeği Bardakçı biliyor mu, bilmiyor mu?
Biliyor ise neden yazısında bu yanlış anlamayı önleyecek bir açıklama yok?
Bilmiyorsa şimdi öğrenmiş oldu. Kendisinden bir açıklama bekliyorum. Bu açıklamayı bize borçlu... Yani dünya Türklüğü'ne ve elbette ki öncelikle Türk Kazaklar'a, ya da Kazak Türkleri'ne...

Kazaklar kim?

Bugün kendilerine Kazak denilen ve kendileri de, kendilerini Kazak olarak adlandıran Kazak Türkleri, çeşitli Türk boylarının tarihi bir süreç içinde ve belli bir coğrafyada birbiriyle karışıp kaynaşmasından oluşmuş bir halktır.
Altınorda Hanı Özbek (1312?1340) Han'ın torunlarından olan Ebul Hayr, kurduğu devlete Özbek Devleti, halkına da Özbekler denilmesine yol açtı. Bugün Özbek denilenler işte bu Türkler'dir.

Ebul Hayr'ın kendilerini Moğol saldırılarına karşı yeterince korumadığını savunarak,
onun devletinden ve egemenliğinden kopan Türk boylarından kimileri kuzeye çekilip bozkırlara açıldıklarında da Türkler'e Kazak, yani başınabuyruk denildi ve Kazak halkı böylece oluşmaya başladı.
İtil Irmağı'ndan Altay Dağları'na kadar olan bölgede yüzyıllarca çetin ve uğraşlarla, savaşlarla dolu bir ömür sürdü Kazaklar...
Şimdi ise Allah onlara geleceği parlak bir devlet nasip etti...
Hiç kimsenin bu onurlu halka iftira atmaya hakkı olmamalıdır diye düşünüyorum ve Sayın Bardakçı'dan açıklama bekliyorum. Kendi gazetesinde ve kendi bölümünde...
Namık Kemal Zeybek / Tercüman
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.