04 Kasım 2011 Cuma 00:00
Hz. Ali adaleti yüceltmiştir
Hukuku, "insan yaşantısı ilişkilerinin zorlayıcı düzeni" olarak tanımlayabiliriz. İnsanın içinde bulunduğu toplumla... ~|~ Hukuku, "insan yaşantısı ilişkilerinin zorlayıcı düzeni" olarak tanımlayabiliriz. İnsanın içinde bulunduğu toplumla, bağlı olduğu devletle, diğer insanlarla, hayvanlarla ve de eşya ile ilişkileri vardır; hukuk tüm bu ilişkileri düzenler. Hukuk kurallarına insanlık tarihi boyunca her toplumda rastlanılır. "Allah'ın kudreti toplumla birliktedir" kuralı bu gerçeği ifade ettiği gibi, Latince, "Ubi society ibi ius" (Toplum olan yerde hukuk da vardır) kuralı da hukukun gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Yegane hak din İslam dinidir. Bunun hukuk kuralları da Hz. Peygamber tarafından uygulanmaya başlanmış ve asırlar boyu bu uygulama geliştirilerek yaşatılmıştır. Müctehid fakihler, İslam'ın ruhuna bağlı kalmak şartıyla içtihadlarda bulunmuşlar, uygulamada kâdî (hakim) ve müftülere yardımcı olmuşlardır.
İslam Hukukunun temel kaynakları şunlardır: 1) Kitap (Kur'an), 2) Sünnet, 3) İcma,
4) Kıyas.
Kitap (Kur'an?ı Kerim), la teşbih vela temsil, anayasa gibidir; bu özelliği içinde hükümleri, özet nasları ile açıklamış, cüz'iyata temas etmemiş, ancak, az bir şekilde konunun açıklamasını vermiştir. Çünkü ayrıntılı açıklamalar, onu uzatır, belagat v.b. gibi Kur'anî diğer gayelerin dışına çıkarır. Örneğin, namaz ve zekat emri bildirilmiş, ancak ayrıntılı açıklamalara gidilmemiş, Hz. Peygamberin sözleri ve uygulamaları ile nicelik ve nitelikleri açıklığa kavuşmuştur (Sünnet).
Aynı şekilde Kur'an, akitlere uyulmasını (vefa bil ukut) emretmiştir, alım?satım akdinin helal, faizin ise haram olduğunu bildirmiş, akitlerin ve uyulması gereken ve helal olan sahih söz vermenin ve uyulmayacak batıl ya da fasid söz vermenin ne olduğunu belirtmemiştir. Bu ayırıma ait temelleri (esasları) açıklamayı ise, Hz. Peygamber'in sünneti sağlamıştır. Hz. Ali, gerek halifeliğinden önce, gerekse halifeliği sırasında içtihad, yorum ve uygulamaları ile adaletin yüceltilmesinde önemli katkılarda bulunmuş, fukaha'nın (İslam hukukçularının) içinde seçkin bir yeri olmuştur.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137