13 Kasım 2013 Çarşamba 00:07
İcmal Gençliği İmam Hüseyin'i andı

AYCAN SARIBAY/ANKARA

Hafta sonu, İzmir’de gerçekleştirilen “10 Kasım’ı Anma ve Muharrem Matemi” programının ardından İcmal Gençlik Derneği Genel Merkezinde de Kerbela ve Hz. Hüseyin’i anma programı düzenlendi. Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programın açılışını İcmal Gençlik Derneği Başkanı İbrahim Fatih Ekici yaptı. Ehl-i Beyt’i sevmenin farz olduğunu belirten Ekici, Kerbela hadisesinin ibretlerle dolu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in Ehl-i Beyt Külliyatı ve yapılan Ehl-i Beyt Sempozyumları ile bu konunun önemini daha iyi kavradıklarını belirten Ekici, Prof. Dr. Haydar Baş Bey’e teşekkür etti.

‘Hz. Hüseyin’in şehadeti İslam’a can vermiştir’

Programın ilk konuşmacısı Dr. Nuri Kaplan, Ehl-i Beyt’in ve 12 imamın kimler olduğunu, bu mübarek insanların Allah tarafından seçildiğini belirtti. Ayrıca Muaviye ve Yezid’in de kim olduğunu da dedeleri ile birlikte açıklayan Nuri Kaplan, bu soyun Hz. Ali’den başlayarak, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt mensuplarına nasıl zulmettiklerini anlattı. Kaplan konuşmasına şöyle devam etti: “Kerbela olayı aslında bir tesadüf değildi. Yezid’in geldiği soyun Peygamber soyuna yaptığı işkenceler ortada. Şehitlerin şahı Hz. Hamza’nın ciğerini söküp yiyen Ebu Sufyan’ın eşi, Muaviye’nin annesi, Yezid’in babaannesi Hin Binti Utsbe idi. Velayetin şahı Haz. Ali’ye karşı Sıffın savaşını gerçekleştiren Yezid’in babası Muaviye değil miydi? Otuz bin kişiyle 70 kişinin karşısına çıkan Hz. Hüseyin’in canına kıyıp mübarek başını şehir şehir gezdiren Yezid değil miydi? Ancak Hz. Hüseyin’in şehadeti, yok edilmek istenen İslam alemine can vermiştir. Rüyamda dedemi gördüm benim şehadetimi bekliyor diyip Hakk’a ulaşacağını bilerek yoluna devam etti. Hak ile batıl savaşı her zaman olmuştur ve olmaya devam edecektir. Ancak günümüzde gelinen noktada Hak ile batılı birbirine karıştıran zihniyet Yezid’in ve yanındaki insanların Müslüman olduğunu söylemekteler. Sıradan bir Müslüman’ı öldüren dahi kafir olur iken, Peygamber torununu, hakkında ayetler bulunan bir imamı şehit eden ve mübarek başını bedeninden ayıran zihniyet nasıl İslam inancına sahip olabilir?”

‘Döktükleri kan aslında Peygamber kanıydı’

Programda daha sonra Dr. Abdullah TERZİ söz aldı. Kur’an ayetlerinden ve Peygamber Efendimizin dilinden Hz. Hüseyin’i anlatan Terzi, “Yezid ailesi aslında Kerbela’da Peygamber Efendimizden intikam almıştır. Döktükleri kan peygamber kanıdır. Peygamberi Efendimiz, O (Hz. Hüseyin) benim kanımdandır demişti” dedi. Günümüzde Şii-Sünni ayrımı yapmak isteyenlere de cevap veren Abdullah Terzi şöyle devam etti: “Geçmişten günümüze Yezid ve Emevi zihniyeti her zaman Sünni dünyaya baskı yaptı, ancak bizler daima Hz. Hüseyin’i ve Ehl-i Beyt’i sevdik ve bağrımıza bastık. Ancak bunu dışa vuramadık. Bugün Prof. Dr. Haydar Baş işte bu yezidi zihniyetin baskılarına karşı Hakk’ı ortaya koyan, buna boyun eğmeyen insan olmuştur. 12 imamın her biri diyar diyar gezip irşad ve ikaz vazifelerini yerine getirmişlerdir. Medine eşrafından olmalarına rağmen kendi öz topraklarından sürgün edilmiş ve hep uzaklarda kalmışlardır. Günümüzde Prof. Dr. Haydar Baş, yazdığı Ehl-i Beyt külliyatı ile sempozyumlarla, diyar diyar dolaşarak Ehl-i Beyt’i anlatıyor, kurtuluşun ancak Ehl-i Beyt Gemisine binmek ile olacağını vurguluyor. Bugün Suriye’de Müslümanların öldürülmesi için fetva verenler aslında kendi saflarını belli ediyorlar. Onlar çıkıp açıkça biz Yezid’in tarafındayız diyorlar. Sonra da Hz. Hüseyin’in yüzüne nasıl bakacaklarını konuşuyorlar. Evet, Hz. Hüseyin’in yüzüne bakamayacaksınız. Çünkü O’nun mübarek yüzünün bulunduğu Şam’ı yok etmek için elinizden geleni yapıyorsunuz” dedi.
Programda Prof. Dr. Haydar Baş’ın Kerbela hadisesini anlattığı programdan bir bölüm ve slaytlar ile sunumlar da yapıldı. Dr. Ramazan Baldemir ve Lütfi Doğan Hoca okudukları kasideler ile İcmal Gençlik Korosu da okudukları Ehli-i Beyt, Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ilahileri ile izleyicilere duygulu anlar yaşattılar.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137