10 Temmuz 2001 Salı 00:00
İhale yasasına çifte markaj
Dünya Bankası ve Avrupa Birliği'nden gelen uzmanlar heyeti, Ankara'da yaptıkları temaslarda Devlet İhale Kanunu taslağını hem şekil, hem de içerik olarak yetersiz buldular

IMF'ye verilen taahhütler arasında yer alan ve Ekim'de TBMM'ye gelmesi planlanan Devlet İhale Kanunu'nda değişiklik öngören düzenleme, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileriyle ayrı ayrı değerlendirildi. Gerek AB, gerekse Dünya Bankası'nın konuyla ilgili uzmanları, yapılan görüşmelerde Maliye ve Bayındırlık İskan Bakanlıkları'nca hazırlanan kanun taslağına çok sayıda eleştiri yöneltti.

Yabancı uzmanlar, öncelikle taslağı şekil olarak olumsuz buldu. İhale kanunlarında her konunun ayrı bölümlerde detaylı şekilde düzenlenmesi gerektiğini savunan AB ve Dünya Bankası uzmanları, oysa mevcut taslağın karmaşık bir görünüm arzettiğini, aynı konuya ilişkin düzenlemelerin çeşitli maddeler içine gömüldüğünü belirttiler. Yabancı uzmanlar, taslağın bu yönüyle AB ve Dünya Ticaret Örgütü normlarına göre düz~|~enlenmesi, daha sade ve şeffaf hale getirilmesi gerektiğini dile getirdiler.

Siyasiler karışmasın

AB ve Dünya Bankası uzmanlarının hazırlanan taslakla ilgili eleştiri ve önerilerinin ikinci bölümünü içerik oluşturdu. Bu konudaki ağırlıklı görüş ve istekler de şöyle sıralandı:

* İhaleler objektif kriterlere göre düzenlenmeli ve şeffaf olmalı. Taslak bu ilkeyi tam olarak karşılamıyor.

* Siyasiler ihalelere karışmamalı. Bu nedenle davet usulünde bakana yetki verilmesine son verilmeli. İhaleye davet usulunde çıkılacak işler için objektif kriterler ortaya konulup, ilan edilmeli. Bu işi yapabileceklerin ön yeterlilik kriterleri de açıklanmalı. Başvuranlardan kaçı bu ön yeterliliğe sahip ise hepsi o ihale için davet edilmeli. İdarenin uygun gördüğü kişilerin bakan yetkisiyle davet edilmesi, şeffaf ve adil bir ihale sistemine tümüyle aykırı.

* Uygulama projesi ve ödeneği olmayan işler için kesinlikle ihaleye çıkılamamalı. Bu konuda istisna olmamalı. (Uygulama projesi ve ödeneği olmayan bir iş için ihaleye çıkılmasının söz konusu olamayacağını da belirten uzmanlar, bütçesi olmayan proje olamayacağını ifade ettiler.)

* Taslakta bu konuyla ilgili istisnalar tamamen kaldırılmalı.

* İhale sistemine ilişkin şikayetlerin değerlendirileceği bir Kurul oluşturulmalı. Bu Kurul, objektif kriterlere göre düzenlenmeli, teknik ve işin ehli insanlar burada yeralmalı. Sözkonusu kurul, ihalelerle ilgili aksaklıkları, şikayetleri kısa sürede çözmeli."

Taslak yeniden düzenleniyor

Bu arada Maliye ve Bayındırlık İskan Bakanlığı yetkililerinden oluşan komisyon, Devlet İhale Kanun taslağına yönelik olarak Dünya Bankası ve AB'nin görüş ve önerilerini tek tek değerlendirecek. Taslak da bu önerilere göre yeniden düzenlenecek.

Bir yetkili, "Biz, baştan bu yana yeni İhale Kanunu'nun AB normlarına uygun olması gerektiğini belirtiyoruz. Taslağın ilk hali bu çerçevede daha katı hükümleri içeriyordu. Ancak, daha sonra getirilen düzenlemelere yönelik istisnalar da çoğaldı. Şimdi, yeniden bu istisnaları kaldırmamız gerektiği ortaya çıktı" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137