02 Nisan 2004 Cuma 00:00
İhracata kaynak aktarmadan olmaz

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, "Türkiye ihracatı ekonomiye yaptığı devasa katkıya uygun bir kaynak aktarma politikası ile desteklenmelidir" dedi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye'nin bu yıl 60 milyar dolarlık bir ihracat rakamını yakalayacak gibi gözüktüğünü ancak bunun, ihracatın kaynak aktarma politikasıyla desteklenmesini istedi.

Satıcı, Türk milletinin doğru okunduğunda gayet ilginç mesajlar vermiş olduğunun anlaşıldığı yerel seçimler sonrasında, Türkiye'nin geleceğe ve istikrara olan inancının arttığı bir atmosferde, 12 aylık ihracatın 51.5 milyar dolara ulaştığını bildirmekten gurur duyduklarını bildirdi.

İhracatın tüm sorunlara rağmen artmaya devam ediyor olmasının Türkiye ekonomisinin en parlak göstergesi niteliğinde olduğunu vurgulayan Satıcı, Mart ayı ihracat rakamlarını açıklamak vesilesi ile kamusal kaynakların rasyonel kullanımı çerç~|~evesinde hükümete ve ilgili ekonomik çevrelere çok net bir önerilerini bulunduğunu bildirdi.

İhracat desteklensin

Türkiye'nin 60 milyar dolarlık bir ihracatı bu yılın sonu itibariyle yakalayacak gibi gözüktüğüne işaret eden Oğuz Satıcı, Türkiye ihracatının Türkiye ekonomisine yaptığı ve önümüzdeki yıllarda yapacağı devasa katkıya uygun bir kaynak aktarma politikası ile desteklenmesini istedi.

Taleplerinin kesinlikle bir maddi teşvik olmadığını, Türkiye ihracatının içinden geçtiği değişim sürecine ülke yönetimi tarafından daha fazla destek verilmesini talep ettiklerini kaydeden Satıcı, bunun için, yurtdışında olumlu Türk malı imajının sağlanması için üretilecek projelere daha çok kaynak ayrılmasını, ihracatın farklılaşma süreçlerinin en önemli dinamiği olan tasarım süreçlerine eğitim ve yönetim düzeyinde ve stratejik seviyede planlar yapılması, bu planlar için kaynak oluşturması, KOBİ'lerin ürettiği mal ve hizmetleri düşük maliyetle pazarlamaları ve tanıtmaları için planlar yapılması ve kaynak ayrılmasını önerdi.

Riskli pazarlarda ihracatçıların sorunları

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gördoğan, Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Sarp Sınır Kapısı'nın açılmasının ardından Doğu Karadeniz'de ihracatçı firma sayısında hızlı bir artış yaşandığını belirtti. Bu yıllarda Trabzon'da 3 olan ihracatçı firma sayısının zaman içinde 500 dolayına ulaştığını, gerek ihracat mevzuatı, gerekse bavul ticareti kapsamında bölgeden toplam 500 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirildiğini dile getiren Gürdoğan, şunları söyledi: "BDT ve Rusya Federasyonu gibi riskli ülke pazarlarına ihracat yapan ihracatçılarımız, büyük sorunlarla karşı karşıyadır. Yetkililerce söz konusu ülkelerin piyasalarına yeterince önem verilmemesi, ihracatçımızın bu ülkelerde karşılaştığı sorunların çözüme kavuşturulmaması, ihracatçımızın bu ülkeler hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmaması nedeniyle bu pazarlardan istenilen ölçüde yararlanamadık ve maalesef dış ticaretimizi istikrarlı bir şekilde artıramadık." Geçen yıl söz konusu ülkelere, bir önceki yıla oranla yüzde 49 artışla 349 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini anımsatan Gürdoğan, şöyle devam etti: "Bu ülkelere yapılan ihracatta yaşanan artış, ihracatçımızın müşterisini kaybetmemek uğruna, özverili çalışmasıyla gerçekleşmiştir.Ancak bugün gelinen noktada bölge ihracatçıların ayakta kalma şansı ortadan kalkmıştır " dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137