09 Kasım 2010 Salı 00:00
İhracatçılar çıkış arıyor
Hükümetin uyguladığı ekonomi politikaları karşısında 'ayakta kalma savaşı veren' ihracatçılar, Başbakan Erdoğan'dan acil randevu talep etti. İhracatçıların en büyük derdi ise 'döviz kur'ları ~|~

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, acil randevu istedikleri Başbakana bütün sıkıntılarını detaylı bir şekilde anlatacaklarını bildirdi. Devlet Bakanı Çağlayan'ın Tokyo gezisi dönüşünde açıklamalarda bulunan Büyükekşi, ihracatçıların artan sorunlarını önce 9 Bakanla görüştüklerini, şimdi de Başbakan Erdoğan'a ileteceklerini belirtti.

Uygulanan politikalar zararlı

Başbakanlığa randevu talebinde bulunduklarını kaydeden Büyükekşi, "Sayın Başbakana da söyledim. (Mutlaka acil bir randevu istiyoruz) dedim. Şimdi bekliyoruz. Sayın Başbakana sorunlarımızı ve taleplerimizi detaylı bir şekilde anlatacağız. Uygulanan politikanın Türkiye'ye, Türk sanayisine özellikle orta vadede büyük zarar vereceğini, İstihdama zarar vereceğini ifade edeceğiz. Cari açığı finanse etmek için nelerden vazgeçiyoruz? Bunların konuşulması lazım" dedi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la da görüşmek istediklerini söyleyen Büyükekşi, değerli para konusunda kavram kargaşası bulunduğunu kaydetti. Türkiye'nin itibarı için değerli paraya taraf olduklarını, ancak günümüzde değerliden öte "aşırı değerli TL" sorunu bulunduğunu vurgulayan Büyükekşi, "Değerli para iyidir de, biz aşırı değerli paraya karşı çıkıyoruz. Biz, (dolar 1,7 veya 2 lira olsun) demiyoruz. Kırmızı çizgimiz dolar için 1,5 lira, euro için de 2,1 lira düzeyiydi. Ancak bugün gelinen nokta ortada" diye konuştu. Kurla ilgili sıkıntıyı sadece ihracatçının değil, sanayici ve turizm sektörünün de yaşadığını kaydeden Büyükekşi, sorunun giderek büyüdüğünü ve Türkiye'nin sorununa dönüştüğünü dile getirdi. Orta Vadeli Program'da 2011 yılı için 42 milyar dolar, 2012 yılı için 45 milyar dolar, 2013 yılı için de 47 milyar dolar cari açık hedeflendiğine dikkati çeken Büyükekşi, "Biz, bunların olacağını düşünmüyoruz. Şu anda takip edilen politika ile cari açığın bu rakamlarda kalması mümkün değil, cari açık çok daha yükseklere çıkar" dedi.

ABD bile adım atıyor

TİM Başkanı, son dış ticaret rakamlarının da yaşanan büyük sıkıntıyı gözler önüne serdiğini ifade etti. Ocak ? Eylül döneminde dış ticaret açığının 48 milyar dolara yükseldiğini hatırlatan Büyükekşi, şunları söyledi: "İhracatın ithalatı karşılama oranı, geçen yıl yüzde 72,7 düzeyindeyken bu sene yüzde 62,7'ye düştü. Eylül ayında yüzde 67,9'dan yüzde 57,2'ye geriledi. Türkiye'nin kur politikası, şu anda sadece ihracatın rekabet gücünü düşürmüyor, aynı zamanda Türkiye'nin dış ticaret dengesini ve cari açığını çok olumsuz etkiliyor. İçeride üretim yapan sanayiciler de, hiç ihracatı olmasa bile bunun olumsuzluklarını yaşıyor. Şu anda içeride büyük bir talep var. Bu talepten maalesef içerideki üreticiler faydalanamıyor, yurt dışında üretilen ve ithal edilen mallar faydalanıyor. Biz, (Kur ihracatta o kadar önemli değil) derken, ABD gibi gelişmiş, teknolojiyle ileriye gitmiş bir ülke, kendi ihracatını kurla desteklemek için felaket şekilde stratejik hareket ediyor. Amerikan Eximbank'a bakıyoruz, en stratejik sektör Boeing'e destek vereceğini açıklıyor. Şimdi karşımızda böyle bir durum varken, Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke ihracatçısı bunlara karşı nasıl mücadele etsin? Sıkıntı bu kadar büyük ve bizim de mutlaka tedbir almamız lazım. Yine (Diğer ülkelerin paraları da değerleniyor) deniyor. Ama biz rekabetçiliğimizi kaybederken, ABD rekabet için dolar kuruyla adım atıyor. Yıllık bazda TL değerlemede ikinci sırada ama aylık değerlemede birinci sırada. Bu da bizim ne kadar canımızın yandığının en güzel göstergesi."Başbakan'a hangi taleplerle gidecekler?

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başbakan Erdoğan'a da götüreceklerini söylediği çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı:
* Kur İstikrar Fonu hemen kurulmalı.
* İhracata verilen destek şu anda 600 milyon lira dolayında. Bunun acilen ihracatın yüzde 1'i olması temin edilmeli.
* Merkez Bankası döviz rezervlerini artırsın. Minimum 100 milyar dolar olması lazım. Bu sadece kur için değil, kırılganlık için de son derece önemli. Türkiye'ye gelen paraya bakıldığında bu para cari açığın üstünde bir para. Merkez Bankası, bu paranın ilk 8 ayda 11,4 milyar dolarını almış ama rezerve eklediği sadece 980 milyon dolar.
* Merkez Bankasının son günlerde yaptığı gecelik faiz indirimleri hiçbir işe yaramıyor. Bize hiç faydası yok. Onun yerine mutlaka politika faizlerini düşürmesi lazım. Böylece kurlar üzerinde etkili olunsun.
* Kıdem Tazminatı Fonu uygulamasına biran önce geçilsin.
* İstihdam üzerindeki yükler azaltılsın.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137