26 Haziran 2006 Pazartesi 00:00
İkinci bayrak mı?

Yurt dışındaydım, izleyemedim...Dönünce söylediler inanamadım... Gazeteyi getirdiler...Okudum ve inanmak istemedim...

~|~

Bakınız bu kaygı verici olay ne kadar yumuşak anlatılmış... Bizi mi deniyorlar ne?
Bak, bak, bak
'BİLİM ve araştırma faslının açılıp kapanmasıyla AB ile fiilen müzakerelere başlayan Türkiye'nin, Türk Bayrağı ile birlikte 12 yıldızlı AB bayrağını kullanabilmesi için bir yönergeye ihtiyaç duyuluyor.

Dışişleri kaynakları konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptılar:
Daha önce müzakerelere başlayan ülkeler, kendi ulusal bayraklarının yanı sıra AB bayraklarını kullandılar. Türkiye gibi AB ile müzakere sürecinde olan Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan'da resmi daireler dahil her yerde AB bayrağını görmek mümkün, Türk Bayrağı ile birlikte AB bayrağının kullanılması, AB sürecinin toplumun her kesimi tarafından daha iyi benimsenmesi açısından da faydalı olur.
AB ortak egemenlik kavramı üzerine kurulu olduğu için, AB bayrağı da bu ortak egemenliği içeriyor. Bundan dolayı AB'ye tam üye olmamış bir ülkenin, yurtdışı temsilciliğinin bahçesinde veya temsilcilik binasının dış cephesinde ulusal bayrağın yanına AB bayrağı asılamıyor. Ancak yurtdışı temsilciliğin içinde ulusal bayrakla birlikte AB bayrağının kullanılmasının hiçbir sakıncası olmadığı bildirildi.'
Ne olacakmış? Dışişleri Bakanlığı veya AB Genel Sekreterliği'nce bir yönerge ile konu çözülecekmiş...
Gerçekten mi?
Bir deneyin bakalım neler olur!
Ama sakın ha! Aklınızdan bile geçirmeyin! Olacakların boyutu sizin hayallerinizi bile aşabilir.

Mersin'de zavallı bir çocuğa yaptırılan yanlış ile karşılaştırılması bile olmayacak bir büyük yanlışa Milletimizin tepkisinin nasıl olacağını düşünebiliyor musunuz?
Yönerge Anayasa'nın üstünde mi?
DEVLETİN yasama dizininde en üstte Anayasa, altında yasalar, sonra tüzük, sonra yönetmelik, sonra da yönergeler gelirdi eskiden... Şimdi yönerge en üste çıktı da benim ondan da bilgim olmadı mı?
Anayasa'yı birlikte okuyalım:
Madde 3: Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Madde 4: Değiştirilemeyecek Hükümler. Anayasa'nın birinci maddesindeki devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile ikinci maddesindeki Cumhuriyet'in nitelikleri ve üçüncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Yasama açısından durum bu... Ancak siz siz olun, aklınıza da mukayyet olun. Anayasa'yı değiştirmeyi falan da düşünmeyin...
AB'ye giriş süreci denilen bu soytarılık bu boyutlara tırmandırılırsa Ayyıldızlı Al Bayrağımızın yanına hem de ortak egemenlik belgisi olarak on iki havarili AB bayrağı asılırsa, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve kök değerlere bağlı yurttaşların nasıl bir tepki vereceklerini kim bilebilir. Ama, o yabancı bayrağın o gönderde asılı kalamayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Namık Kemal Zeybek/ Tercüman
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.