10 Aralık 2002 Salı 00:00
İkinci Uyum Paketi Meclis'te

Yargılamanın iadesi yoluna gidilmesini kolaylaştıran ve yüksek öğretim öğrencilerinin disiplin cezalarını bütün sonuçları ile birlikte ortadan kaldıran yasa tasarısı TBMM'ye sunuldu. Buna göre, Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasası'nda değişiklik öngören madde, AİHM tarafından, İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Sözleşmenin veya eki protokollerin ihlali yoluyla verildiği saptanan kesinleşmiş kararlar hakkında, Adalet Bakanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile hükümlü veya temsilcisi, bir yıl içinde yargılamanın iadesi isteminde bulunabilecek. Tasarının CMUK'da değişiklik yapan maddesi ile AİHM kararları ışığında yargılamanın iadesine gidebilmek için "Başvurunun tazminatla giderilemeyecek sonuçlar doğurduğunun anlaşılması" şartı aranmayacak. Bu şartın kaldırılması ile yargılamanın iadesi yolunun kullanımının kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Disiplin suçu işleyen öğrenci~|~lere af
Yükseköğretim Yasası'na eklenmesi öngörülen geçici madde ile 2000 yılı sonundan, yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar, yükseköğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, önlisans, lisans veya yüksek lisans programları ile yüksek okulların herhangi bir sınıfında kayıtlı öğrencilerin, yasaya ve disiplin yönetmeliği hükümlerine göre aldıkları disiplin cezaları bütün sonuçları ile kaldırılacak. Bunların sicil dosyalarındaki cezai kayıtlar, öğrencilerin başvuruları gerekmeksizin dosyalarından çıkarılacak.

Gerekçe Ulusal Program
Genel gerekçesinde tasarının, Anayasa'da geçen yıl gerçekleştirilen değişikliğe uyum sağlanması ve AB Müktesebatının Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı çerçevesinde alınması gerekli tedbirlerle ilgili çeşitli yasalarda değişiklik yapılması amacıyla hazırlandığı belirtildi.

İlk uyum paketi ilk komisyondan geçti
Anayasa'da 1995 yılından bu yana yapılan değişiklikler ile Kopenhag siyasi kriterlerine uyum çerçevesinde hazırlanan yasa tasarısı, TBMM'e ilk olarak İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Tasarı, bugün de Adalet ve Anayasa Komisyonlarında görüşülecek. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, tasarıyı, bu hafta sonuna kadar Meclis'ten çıkarmayı amaçladıklarını bildirdi.

3. paket de yolda
Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Anayasa'ya ve AB kriterlerine uyum çerçevesinde 24 ayrı yasada daha değişiklik yapmak üzere çalıştıklarını ve yargılanmanın hızlandırılmasına ilişkin tasarının da imzaya açıldığını bildirdi. Siyasi Partiler Yasası üzerinde de çalıştıklarını belirten Çiçek, özellikle siyasetin finansmanı konusuna açıklık getirmeyi amaçladıklarını bildirdi. AB'ye uyum çerçevesinde daha başka tasarılar da Meclis'e göndereceklerini belirten Çiçek, üçüncü paketin de yolda olduğunu söyledi. Bakan Çiçek, şunları ifade etti: "AB müktesebatı dediğiniz şey, onbinlerce sayfadan müteşekkil. Türkiye zaman içerisinde bütün mevzuatını ona uydurmak gibi bir sorumlulukla karşı karşıyadır. Hazırlıkları yaptıkça bunları gönderiyoruz."

Siyasi partiler ele alınacak
Bakanlık olarak Siyasi Partiler Yasası üzerinde de çalıştıklarını kaydeden Çiçek, "Siyasi Partiler Yasası'nın tümünü ele alacağız. Ancak, özellikle siyasetin finansmanı kısmı ve özgürlüklerle ilgili kısmı var. Siyasi partileri teminat altına alacak, parti içi demokrasiyi olabildiğince yerleştirip, kurumsallaştıracak ve siyasi partilerin finansmanı konusuna açıklık getirilecek" diye konuştu. Siyasi partilere Hazine yardımının süreceğini belirten Çiçek, ancak yapılan çeşitli yardımlarla kara para aklandığı yolundaki iddiaların ortadan kaldırılacağını söyledi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.