08 Aralık 2008 Pazartesi 00:00
İkinciyiz ama, sondan !..
Hekim başına düşen nüfus açısından Türkiye, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa bölgesinde yer alan 53 ülke içerisinde 52. sırada. Türkiye'de her bin kişiye 1.4 hekim düşüyor. ~|~

 Sağlık Bakanlığının yayımladığı "Türkiye Sağlıkta Dönüşüm Programı İlerleme Raporu"nda, Türkiye'nin hekim sayısının yetersizliğinin boyutlarına yer verildi. "Doktor sayısında fazlalık olduğu" şeklindeki yanlış bir düşüncenin sürekli gündemde tutulduğu belirtilen raporda, "Eğitimde kalite prensibinin, mezun sayısının artırılması ihtiyacını gölgelemek için bahane olarak kullanıldığı" kaydedildi.

Türkiye'deki hekim sayısının yetersizliği vurgulanan rapora göre, hekim ve hemşire başına düşen nüfus açısından Türkiye son sıralarda yer alıyor. Türkiye'de her bin kişiye ortalama 1.4 hekim, 1.3 de hemşire düşüyor.

Türkiye, hekim sayısı açısından DSÖ Avrupa bölgesinde yer alan 53 ülke arasında 52. sırada yer alırken, hekim sayısı açısından 53. sırada bulunuyor.

Türkiye'de 1983 yılında bin 800 olan öğretim üyesi sayısı geçen yıl sonu itibariyle 9 bine ulaşırken, tıp fakültelerine aynı dönemde alınan yıllık öğrenci sayısı 5 bin 231 kişiden 5 bin 117'ye düştü.

Bu verilere göre, 24 yıl içerisinde öğretim üyesi sayısı 5 kat artarken, öğrenci sayısı 114 kişi azaldı.

DSÖ Avrupa bölgesindeki Almanya, İspanya, İtalya, Fransa, Slovakya, Slovenya, Finlandiya ve Danimarka gibi örnek ülkeler arasında, en fazla tıp fakültesi bulunan ülke Türkiye. Türkiye'deki 52 tıp fakültesinde, 32 bin 985 öğrenci eğitim görüyor.

Türkiye, sahip olduğu 9 bin 20 öğretim üyesiyle İtalya'dan sonra en fazla öğretim üyesi bulunan ülke konumunda.

Öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı, Almanya'da 22.7, İspanya'da 14.4, İtalya'da 11.8, Fransa'da 10.8 olmasına rağmen bu sayı Türkiye'de 3.6.

Türkiye'deki mezun sayısının Avrupa ortalamasının 3'te 1'i kadar olduğu kaydedilen raporda, DSÖ ortalamaları baz alındığında, Türkiye'nin nüfusuna göre her yıl tıp fakültelerinden mezun sayısının 4 bin 500'den 14 bine çıkarılması gerektiği belirtildi.

Kaliteli ve güvenilir sağlık hizmeti sunumu için bir hekimin hastasına ortalama 15-20 dakika ayırması gerektiği belirtilerek, 2023 yılında aynı anda hasta muayenesi yapan 120 bin hekime ihtiyaç olacağı kaydedildi.

Kişi başına 6.3 civarında olan hekime müracaat sayısının, 15 yıl içinde yılda 7-8'e ulaşacağı öngörülüyor.

2023'te Türkiye nüfusunun 83 milyona ulaşacağı da gözününde bulundurularak, toplum sağlığı hizmetleri, yataklı hizmetler, ameliyat ve yoğun bakım hizmetleri, laboratuvar hizmetleri de dikkate alındığında ihtiyacı gerçek anlamda karşılayabilecek sayının 200 bin hekim olduğu belirtildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100