15 Aralık 2005 Perşembe 00:00
İktidar YÖK sınavında
Meslek lisesi öğrencilerine ve mezunlarına çifte diploma yolunu açan Açıköğretim Lise Yönetmeliği Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi. YÖK, yönetmeliğin iptali için yargıya başvuruyor. Hükümet'in düzenlemede ısrar edip etmeyeceği merak ediliyor ~|~ Meslek liselerinde öğrenim gören ve bu okullardan mezun olan milyonlarca öğrenci ve mezunun ÖSS'de uğradığı haksızlıkları 'dolaylı yolla bir nebze de olsa' gideren Açıköğretim Lise Yönetmeliği sonunda yayınlandı. Yeni Mesaj gazetesinin son 3 yıldır çıkması için hükümete çağrıda bulunduğu yönetmeliğin iptali için YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, iptali ve yürütmenin durdurulması için yargıya başvuracaklarını açıkladı. YÖK'ten de başka bir tavır beklenmiyor.

YÖK'ten başka bir yetkili de Açık Öğretim Lisesi Yönetmeliği'nde yer alan hükümlerin "YÖK'ün yetkisini kullanmasını engellediğini" ifade ederek, "Bu durumda dava açma yetkimiz var. Zaman geçirmeden iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Danıştay'a dava açacağız" diye konuştu.

İki diploma uygulaması getiriliyor
Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan ise yönetmelikle "2 diploma" uygulamasının getirildiğini kaydetti. Diğer liselerden veya yükseköğretim kurumlarından mezun olanlara da Açık Lise'ye kayıt yaptırabilme hakkı getirildiğine işaret eden Özcan, şunları söyledi:
"Bir meslek lisesini veya imam hatip lisesini bitiren bir kişi Açık Öğretim Lisesi'ne kayıt yaptırabilecek. Açık Öğretim Lisesi'ni de bitirirse iki diploması olacak. Bu durumda işine geldiği zaman meslek lisesi diplomasını, işine geldiği zaman Açık Öğretim Lisesi diplomasını kullanabilecek. Ortada bir hülle var." Özcan, yönetmeliği hukukçularla birlikte inceleyeceklerini ve daha sonra neler yapabileceklerini değerlendireceklerini söyledi.

Yönetmelik  ne getiriyor?

Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı Açık Lise'ye, ilköğretim okulu, ortaokul, MEB'e ve diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim okullarından ayrılanlar ve mezun olanlar, bir yükseköğretim kurumlarından ayrılanlar ve mezun olanlar ile yurtdışında öğrenim görmüş olanlar kayıt yaptırabilecekler.
Yönetmeliğe göre, Açık Lise'ye şu koşullardaki öğrenciler kayıt yaptırabilecekler: "İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar, MEB'e ve diğer bakanlıklara bağlı orta öğretim düzeyindeki okullardan ayrılanlar ile mezun olanlar, bir yükseköğretim kurumundan ayrılanlar veya mezun olanlar, yurtdışında öğrenim görmüş olanlar, denklik belgelerinde belirtilen öğretim düzeylerinin yukarıdaki şartlardan birini taşıyanlar."

Kim, ne kadar ders alacak?
Açık Lise'ye kaydı yapılan öğrencilerin kayıt için sundukları öğrenim belgelerinin niteliğine göre uymaları gereken esaslar şöyle sıralandı:
*  İlköğretim okulu/ortaokul mezunları: Lise programındaki ortak dersler ile tercih ettiği alandaki alan derslerinin tamamından sınava girmek ve mezuniyet kredisini tamamlayabilecek kadar alan, ortak ve seçmeli derslerden kredi almak zorundadırlar...
* Alan veya program değiştiren öğrenciler okumadıkları ortak ve alan dersleri ile okudukları halde haftalık ders saati sayısı farkı birden fazla olan ortak ve alan derslerinden sorumlu tutulurlar.
* Alanında öğrenimlerini tamamlamak isteyen öğrenciler, önceki sınıflarda başarısız oldukları ortak ve alan dersleri ile bu sınıflara sonradan konulan derslerden ve takip eden dönemlerdeki ortak ve alan derslerinden sorumlu tutulurlar.
* Döneminden önce ders seçimi yapılamaz. Ancak bir önceki dönem dersinden başarısız olanlar, bir alttaki başarısız oldukları dönem dersleri ile döneminin derslerini birlikte alabilirler.
* Orta öğretim okulu/kurumu mezunu olup, alan veya program değiştirmek için başvuranlarda dönem şartı aranmaz. Bu öğrenciler, birbirini takip eden dersleri birlikte alabilirler...
* Öğrenciler, bir dönemde en fazla 30 kredilik ders alabilirler/seçebilirler.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137