30 Ağustos 2011 Salı 00:00
İlaçta ithalat ihracattan 10 kat fazla
Deloitte Türkiye'nin "Türkiye'de Sağlık Ekonomisi ve İlaç Sanayi" konulu  raporuna göre, Türkiye'nin ilaç ihracatı 2001-2009 döneminde 149 milyon dolardan 429 milyon dolara yükselirken, ithalatı ise 1.5 milyar dolardan 4 milyar dolara ulaştı ~|~

 

RECEP BAHAR - İSTANBUL
Türkiye'de Denetim, Vergi, Danışmanlık, Kurumsal Finansman ve Kurumsal Risk alanlarında 25. hizmet yılını dolduran Deloitte'un hazırladığı "Türkiye'de Sağlık Ekonomisi ve İlaç Sanayi 2011" raporu, Türkiye'deki ilaç sektörüne dair ilginç veriler ortaya koyuyor. Rapora göre, Türkiye'de kullanılan ilaçların yüzde 78.3'ü yerli üretimden gelirken Ar-Ge alanında atılması gereken birçok adım bulunuyor. 

Ar-Ge için insan kaynağı var
Rapora ilişkin değerlendirmede bulunan Deloitte Türkiye Sağlık ve İlaç Endüstrisi Lideri ve Ortak Güler Hülya Yılmaz, "Türkiye'de sağlık ve ilaç sektörünün iyileştirilmesi için etkin bir hükümet - sanayi işbirliği geliştirilip devam ettirilmesi kaçınılmazdır. Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri sağlık ve ilaç sektörünün gelişimi için çok önemli ve gereklidir. Dünyada cirosuna oranla yenilikçi ilaç sanayinden daha fazla Ar-Ge yatırımı yapan bir sanayi dalı daha yoktur. Türkiye'de bu faaliyetler için insan kaynağı olarak ciddi bir potansiyel vardır ancak bu kaynağın akıllıca ve etkin olarak bu amaç için yönetimi ve organizasyonu gereklidir. Gelişimi sürdürmek için katma değer yaratılması gereği kaçınılmazdır" dedi.

İthalat ihracattan katbekat fazla
Rapora göre Türkiye'de ithal-yerli ilaç dağılımına bakıldığında kutu temelinde ağırlığın Türkiye'de üretilen ilaçlarda olduğu görülüyor. Raporda, "2009 yılı için bakıldığında; kullanılan ilaçların kutu bazında yüzde 78.3'ü yerli üretim. Gene 2009'da ithal ilaçlar kutu olarak yüzde 21.7 gibi bir orandayken, tutar temelinde payları yaklaşık yüzde 48'e yükselmekte. Türkiye'nin ilaç ihracatı 2001-2009 döneminde 149 milyon dolardan 429 milyon dolara yükseldi. Diğer bir deyişle 3 katına yakın arttı. İhracat bedeli düşük olsa da belli ölçüde artış trendi gösteriyor. Ancak yine de yeterli değil. Aynı dönemde Türkiye'nin ilaç ithalatı da çok benzer bir artışla 1.5 milyar dolardan 4 milyar dolara yükseldi. Gene aynı dönemde ilaç ihracatının ithalatı karşılama oranı ortalamada yüzde 10'lar seviyesinde kaldı" deniliyor. 
Mevcut tesislerle daha fazla üretim yapılabilir mi?

İlave tesise gerek kalmaksızın, sadece mevcut tesislerle Türkiye'de daha fazla ilaç üretimi yapmanın mümkün olduğu belirtilen raporda, "Bu kapasitenin niçin doldurulamadığı incelemeye muhtaçtır. İlaç sanayi bakımından son derece önemli görülen 'Fikri Mülkiyet Hakları' bağlamında dikkate alınması gereken bir diğer husus, patent ve marka haklarının korunmasına yönelik kanun hükmünde kararnamelerin suç ve cezalara ilişkin hükümlerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olmasıdır. Suç ve cezaya yönelik hükümlerin kanunla düzenlenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, yasal bakımdan bir boşluk mevcuttur. Patent ve Faydalı Model Kanun Tasarısının yasalaşması halinde önemli ilerleme kaydedilebilecektir. Bahse konu kanun tasarısının yasalaşmasının gecikmesi Türkiye'nin bu alandaki sicilini ve Türkiye'de yapılacak başta Ar-Ge olmak üzere fikri mülkiyeti önemseyen yatırımları etkileyecektir" deniliyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137