30 Ocak 2002 Çarşamba 00:00
İLAÇTA KITLIK
Yüzde 10'luk indirimdeki belirsizlik eczanelerde bazı ilaçların bulunmamasına yol açtı

Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un eczanelerin kar payını yüzde 10 düşürmesinin ardından ortaya çıkan belirsizlik, ilaçta sıkıntılara yol açtı. Eczanelerde, kalp, tansiyon ve şeker hastalarının tedavisinde kullanılan bazı hayati ilaçların yanı sıra öksürük şurubu, hazımsızlıkilacı, guatr, antialerjik ilaçlar ve antidepresan ilaçlar da bulunamıyor.

Bu hastalıklar için ilaç 'kıt'laştı
Eczanelerinde ve ilaç depolarında bulunmayan ilaçların listesini yapan eczacılara göre, mantar, migren, parkinson, gut, hormon, hemoroid, hazımsızlık, kalp romatizması tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, kortizon iğne, kulak damlası, vücuttaki fazla suyu atmak içinkullanılan tabletler, kalp romatizması tedavisinde kullanılan ilaçlar,beyin damarlarını açmak için kullanılan bazı ilaçlar ile bazı antibiyotikler de piyasada yok.

Eczacılar, bulamadıkları ilaçları depolardan isterken, depodan da ilaçların olma~|~dığı cevabını aldıklarını belirtiyorlar. Eczacılar, 15 Ocak'tan bu yana bazı ilaçların bulunamadığını, kendi stoklarıyla idare etmeye çalıştıklarını belirterek, stokların kısa sürede tükeneceğini vurguladılar. Eczacılar, bulunmayan ilaçları liste haline getiriyor.

Depocular ise ilaç fiyatlarında yaşanan belirsizlik nedeniyle firmaların kendilerine ilaç vermediğini savunuyor. Firmaların ve depocuların, yerli ilaç fiyatlarındaki belirsizlik giderilene kadar ilaçları piyasaya sürmek istemedikleri ve sakladıkları da ileri sürülüyor.

Kimse fedakarlığa yanaşmıyor?
TEB Başkanı Mehmet Domaç, yerli ilaçta yüzde 10 iskontonun kaldırılması konusunda, bu indirimin nasıl karşılanacağı ile ilgili tüm tarafların katılımı ile bir çalışma grubu oluşturulduğunu ve grubun çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Yerli ilaçtan kaldırılan yüzde 10'luk payın, yüzde 7 üreticilerden, yüzde 2 depoculardan ve yüzde 1 eczacılardan kesilmesi yönünde bir öneri bulunduğunu belirten Domaç, ancak bunun henüz netlikkazanmadığını söyledi. Domaç, yüzde 10'luk indirimin taraflar arasındaadil olarak bölünmesinin Perşembe günü kesinleşebileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, belirsizliğin Bakanlığa bağlı bir konu olmadığını belirterek, yüzde 10'luk indirimin taraflar arasında adil olarak bölünmesinin İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü kontrolünde, üreticiler, depocular ve eczacıların alacağı bir karar olduğunu vurguluyor.

Yüzde 10 indirim neyi kapsıyor?
Sağlık Bakanlığı'nın, 15 Ocak'tan itibaren geçerli olan ve ilaçta fiyat oluşum şekline dokunmadan yapılan yeni uygulamasına göre, eskiden firma, yerli ilaç fiyatını ''iskonto, indirim ve iadeleri'' düştükten sonra tespit ederken, şimdi yalnızca ''iadeleri'' düştükten sonra tespit ediyor. Böylelikle firma, ''iskonto ve indirimleri'' brüt satış hasılatından düşemiyor.

Yeni düzenleme ile yerli ilaç firmalarının eczanelere uyguladığı yüzde 10'luk iskonto oranları da kaldırıldı. Daha önce karlılık hesabında brüt satış hasılatlarının azami yüzde 10'una kadar olan iskontolar dikkate alınıyordu.

Bakanlık, 14 yıl önce yerli ilacı korumak için ilaç fiyatı hesaplama şablonunda, imalatçı satış fiyatı üzerine eklenen yüzde 10'luk iskonto oranını, ilaç fiyatları değerlendirilmesinden çıkardı ve mevcut piyasada sirküle eden ilaçlardan bu oranın düşürülerek yeni fiyatları ile piyasaya verilmesini kararlaştırmıştı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.