05 Ağustos 2002 Pazartesi 00:00
İlk merkezi ehliyet sınavı Ekim'de
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sürücü adayları için ilk merkezi sınavı 2002 Ekim ayının ilk haftasında yapmayı planlıyor. Usulsüz yollardan ehliyet alınmasına son vermek amacıyla bu alanda bazı yeni kurallar getiren ve sürücü adaylarının teorik derslerden merkezi sınava alınmasını kararlaştıran MEB, sınavla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede, ilk sınavın Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. MEB, daha önce illerde oluşturulan sınav yürütme kurullarınca uygulanan sürücü sınavlarını "direksiyon sınavı" ve "teorik sınav" olarak ikiye ayırmış ve teorik sınavın bundan bakanlık tarafından merkezi olarak yapılmasını kararlaştırmıştı.

Teorik sınav merkezi yapılacak

Yeni düzenlemeye göre, sürücü adayları Trafik ve Çevre Bilgisi, Motor ve Araç Tekniği ile İlkyardım'dan oluşan teorik derslerden merkezi sınava alınacaklar. Sürücü kurslarının müdürleri, her sınav tarihinden 25 gün önce, teorik derslerin sınavına girecek kursiyerlerin onaylı listesini ve kursiyerin ~|~sınav ücretini yatırdığına dair banka makbuzunu, il milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulan sınavdan sorumlu birime teslim edecek. Bu birime teslim edilen kursiyer listelerine hiçbir şekilde ekleme yapılmayacak. Sınavdan sorumlu birim, kursiyerlerin onaylı listesini, bilgisayar ortamında MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'ne gönderecek. Teorik sınav, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nce gerçekleştirilecek ve iki ayda bir yapılacak. Sürücü adayları teorik sınava, isimlerine düzenlenecek sınava giriş kimlik kartı ve nüfus cüzdanı ile girecekler. Her teorik dersin sınavı 100 puan üzerinden değerlendirilecek ve 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacak. Adaylar, sınav sonucuna itiraz edebilecekler.

Direksiyon sınavı da zorlaştırıldı

Teorik sınavda başarılı olan adaylar, direksiyon sınavına alınacak. Teorik derslerin bir veya birkaçından başarısız olanlar, direksiyon eğitimi sınavına giremeyecek. Direksiyon sınavı için büyükşehir statüsündeki illerde ilçe, bu statüde olmayan illerde ise il ve ilçe bazında sınav yürütme kurulları oluşturulacak. Sınav, bu kurullar aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Direksiyon sınavı, teorik derslerin sınavının tarihine bağlı kalmaksızın, gerekli planlama yapılarak, cumartesi?pazar günleri gerçekleştirilecek.

Her kursiyere uygulanacak direksiyon sınavı, 15 dakikadan az olamayacak.

Suç duyurusunda bulunulacak

Teorik veya direksiyon sınavlarında başkasının yerine sınava girenler ya da teşebbüs edenler, başkasını sınava sokmaya çalışanlar hakkında sınav yürütme kurulunca cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulacak. Bu konuda kusuru veya ihmali bulunan yetkililer hakkında da idari ve adli işlem yapılacak.

En fazla 5 kez sınava girilebilecek

Sınava girmeyen sürücü adayları sınav hakkını kullanmış ve başarısız olmuş sayılacak. Sınavlarda başarısız olanlar ile sınava girmeyenler hakkında Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği'nin 20. maddesi uygulanacak. Bu madde, her kursiyerin teorik dersler ile direksiyon eğitimi dersi için 5'er kere sınava girme hakkı bulunduğunu hükme bağlıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100